Haber Detayı
27 Nisan 2022 - Çarşamba 15:04 Bu haber 371 kez okundu
 
DİSK Emekli Sen’den 1 Mayıs’a Davet
DİSK Emekliler Sendikası Samsun Şubesi üyeleri düzenledikleri basın toplantısı ile Samsun Halkını 1 Mayıs’ta Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlamalara davet etti.
SİVİL TOPLUM Haberi
DİSK Emekli Sen’den 1 Mayıs’a Davet

Bir basın açıklaması yapan DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Bugün siyasi, iktidarın kendi yaratmış olduğu ekonomik ve sosyal krizi nasıl yönetemediğini en somut haliyle görüyor; halkın genciyle yaşlısıyla, emekçisiyle emeklisiyle her geçen gün nasıl yoksullaştığına,     soframızda kalmış olan bir dilim ekmeğin bile daha nasıl küçüldüğüne tanık oluyoruz.

Bir kez daha görüyoruz ki: aynı gemide değiliz.   Yüzü her daim sermayeye dönük bu iktidar ile faizden ve ranttan  ve sömürüden beslenen sermaye kesimi ile bu ülkenin işçileri, emekçileri, emeklileri, gençleri aynı gemide değil.   Sermayeyle kol kola girmiş olan bu iktidar ile   işçilerin, emekçilerin, emeklilerin aynı gemide olduğu koskoca bir yalandır.

Bugün “işçileri, emekçileri, emeklileri  enflasyona ezdirmedik” diyenler,    yaptıkları güdük artışlara daha ellerine geçmeden   el koyuyorlar. Elektrikten suya, doğalgazdan ulaşıma en temel kamu hizmetlerine gelen zamlar işçileri, emekçileri, emeklileri sefalete sürüklemeye; açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmeye devam ediyor. Gıda enflasyonu halkı bir dilim ekmeğe muhtaç hale getirirken saraydan manda yoğurdu ve kestane balı tüketin tavsiyesi yapılıyor. Bu iktidar bu halkın aklıyla alay ediyor!

Ve bizler bir kez daha görüyoruz ki: aynı gemide değiliz. Biz krizin faturasını, sarayın faturasını alın terimizden karşılamaya çalışanlarla aynı gemide değiliz.

Biz her gün yaşamı yeniden üretenleriz. Biz emekten, eşitlikten, adaletten bahsediyoruz.

Siz ise bize; bu ülkenin emeklilerine, bu ülke için yıllarca emek vermiş, alın teri dökmüş emeklilere ölümü ve açlığı layık görenlersiniz.  Siz sömüren,  gözleri kar hırsıyla dönenlersiniz.   

Siz emeklinin bayram ikramiyesinden, emeklinin buzdolabından, emeklinin pazar poşetinden eksilterek krizden çıkmaya çalışanlarsınız!  Siz, kendi yarattığınız krizden çıkmanın yolunu halkın sofrasından eksilterek çıkmaya çalışanlarsınız.

 

Siz sendikamızın  ısrarla verdiği mücadele sonucunda elde ettiği ancak sonderece yetersiz olan emekli ikramiyesini 2018 yılından itibaren sadece 100 TL artırarak bugün için 1100 TL  gibi bir rakamı emeklilere reva görenlersiniz. Bu ikramiyenin asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde güncellenmesi ve yılda en az iki defa ödenmesi gerekliliği aşikârdır.  

 

Yaklaşan 1 Mayıs,  enflasyon altında bırakılan emekli aylıklarının yeniden güncellenmesi ve emekli ikramiyelerinin asgari ücret sınırına yükseltilmesi talebini yükselteceğimiz gün olacaktır.

 Bu ülkenin işçileri, emekçileri, emeklileri 1 Mayıs’ı, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü bir arada, omuz omuza kutlayacak. Hep bir ağızdan  “İş, Ekmek, Özgürlük” diye haykıracağız.  Bir kez daha   krizin faturasını halka ödetemeyeceğinizi hatırlatacağız.  Bu ülkeyi, bu dünyayı, yerküredeki bütün değerleri üretenlerin  yöneteceği günlerin mutlak geleceğini   1 Mayıs gününde bir kez daha hatırlatacağız.

 

Satıp savurduğunuz ülke kaynaklarının hesabını soracak,  özellikle sağlıkta, eğitimde, enerjide ve madenlerde yaptığınız özelleştiemelerin ve özelleştirdiğiniz tüm alanların yeniden kamulaştırılmasını talep edeceğiz.  Siz işçilerin ve emekçilerin ve tüm halkın  1 Mayıslarda oluşturduğu birlik ve dayanışmasından ve mücadelesinden   korkmaya devam edeceksiniz. Korkunun ecele faydası yoktur. Bu korku sizi yiyip bitirecektir. 

Haklarımız için, emeklilikte insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek için, torunlarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için 14 milyonu aşkın emeklinin sesi olmaya devam edeceğiz!”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: DİSK, Emekli, Sen’den, 1, Mayıs’a, Davet,
Yorumlar
Haber Yazılımı