Haber Detayı
07 Mart 2022 - Pazartesi 18:35 Bu haber 392 kez okundu
 
DİSK EMEKLİ SEN'den 8 Mart açıklaması
DİSK Emekli Sen Samsun Şube Kadın komisyonu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması
SİVİL TOPLUM Haberi
DİSK EMEKLİ SEN'den 8 Mart açıklaması

Şube Sekreteri Dürdane Kılıç'ın 8 Mart nedeniyle yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

" Bugün bu coğrafyada siyasal iktidarın kadın düşmanı politikalarına; cezasız, yaptırımsız bırakılan her türlü şiddet eyleminin, “iyi hal indirimli” katiller ve tecavüzcüleri, ev içi şiddeti yaygınlaştırmasına, kadınların yaşam hakkından örgütlenme hakkına kadar bütün hakları engellenmesine karşı kesintisiz bir mücadele her geçen gün boy veriyor. Kadınlar sokaklara çıkıyor; örgütlü mücadelenin gücü ve haklılığın verdiği kararlılık ile ayağa kalkıyor!


Bugün gıdaya, elektriğe, suya yapılan zamların yanında en temel hijyen ürünlerine yapılan zamlar, iktidarın sebep olduğu krizin faturasını halkın cebinden çıkarma politikaları kadınların yaşamında katlanarak artan bir yük halini alıyor. Kadınlar güvencesiz işlerde ve çok daha düşük ücretlerle çalıştırılmaya zorlanırken, haksız işten çıkarmalar ve bütün yoksulluk biçimleriyle karşı karşıya kalanlar yine en çok kadınlar oluyor. Tüm bu eşitsizliğe ve sömürüye karşı Tarsus Meyve Sebze Hali’nden Oppo’ya; Migros Depo’dan Farplas’a kadınlar direnişleri örgütlüyor; eşit değerde işe eşit ücret hakları için mücadele ediyor!

 

Bugün emperyalistlerin masa oyunlarında, bugün kapitalistlerin savaş politikalarında tarih boyunca olduğu gibi yine ilk hedef alınan kadınlar ve çocuklar oluyor. Kadınlar ve çocuklar üzerinden yapılan cinsiyetçi savaş güzellemelerine karşı, bugün Ukrayna’da kadınlar ve çocukların yerinden edilmesine karşı; savaşa karşı barışı savunan kadınlar bu köhne düzenin kendi sesleriyle değişeceğini biliyor! 

İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede apar topar çekilerek; 6284’ü kendilerine düşman belleyerek, gözaltına alarak, tutuklayarak, medya eliyle hedef haline getirerek kadınlara saldıran iktidarın tüm kadın düşmanı politikalarının çok büyük bir korkunun ürünü olduğunu bilen kadınlar, tüm saldırılara karşı örgütlü mücadeleyi büyütmeye; sokaklara, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya devam ediyor!

DİSK Emekli-Sen olarak, tarih boyu savaşa, açlık ve yoksulluğa, taciz ve tecavüze sahne olmuş bu sisteme karşı hakları için direnen, barış için haykıran, sokağa çıkan, kahkaha atan, üreten, özgürleştiren, yarını kuran kadınları selamlıyoruz.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!" 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: DİSK, EMEKLİ, SEN'den, 8, Mart, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı