Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 17:39 Bu haber 1409 kez okundu
 
DİSK Emekli Sen’den EYT'llere destek
DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, emekliliğin devletin sırtına yük olmadığını ve temel bir hak olduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
DİSK Emekli Sen’den EYT'llere destek

Yaş bahane edilerek emeklilik hakları ellerinden alınanların, uzun süredir haklı bir mücadele içerisinde olduklarını belirten Tacettin Aydın, “  EYT liler ellerinden alınan bir hakkın mücadelesini vermektedirler.  Çalışma hayatları devam ederken emeklilik kurallarında  yapılan değişiklikle yaş engeli ile karşı karşıya bırakılan emekçiler, gasp edilen  emeklilik haklarının peşindedirler.

Bugün EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) diye bilinen  kitlenin esas tanımı; Yaş Bahane Edilerek Emeklilik Hakları Gasp edilenler olmalıdır. Çalışmaya başladıkları tarihte geçerli olan ve bu şartlara göre kendini çalışma hayatına ve   emekliliğe hazırlayan emekçiler  2008 yılında 506 Sayılı kanunda yapılan değişiklikle ve 2010 yılında 5510 sayılı kanun ile getirilen düzenlemeler  sonucunda gerekli  şartları yerine getirmelerine rağmen, yaş engeline takılıp emekli olamamaktadırlar. Uzun zamandır EYT lilerin verdikleri mücadele gasp edilen halklarını geri kazanma mücadelesidir.  “ dedi.

EYT’LİLERİN HAKLI MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ

Siyasi İktidarın bu mücadeleyi  devletin sırtına yük olmak isteyenlerin mücadelesiymiş gibi göstermeye çalıştığını ifade eden Tacettin Aydın, “   EYT lilerin haklı mücadelesini manüple etmeye çalışmaktadır.  Emeklilik hakkı ülkenin ekonomik gerçekleri ile ilişkilendirilemez.  Emeklilik bir yük değil, haktır.  Biz DİSK Emekli Sen olarak EYT lilerin haklı mücadelesinin yanındayız ve onlarla birlikteyiz.

 Ayrıca AKP İktidarı,  kendi döneminde  emeklilerin hayat standartlarının  yükseldiğinden bahisle, 1000 TL nin altında  emekli aylığı olmamasını bir başarı hikayesi olarak sunmuştur.  Açlık sınırının 2.100, asgari ücretin 2.020, yoksulluk sınırının 6.700 TL olduğu ülkemizde, 1.000 TL nin altında emekli aylığı olmamasının bir başarı hikayesi olarak sunulmasını emeklilerle alay edilmesi olarak görmekteyiz. “ diye konuştu.

Aydın, DİSK Emekli Sen olarak hem emekliliğe ulaşmada çalışanların önüne konulan her türlü engelin ortadan kaldırılması, hem de emeklilerin günlük yaşamlarının kolaylaştırılması ve sorunlarının çözümü yolunda mücadeleye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: DİSK, Emekli, Sen’den, EYT'llere, destek, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı