Haber Detayı
02 Nisan 2020 - Perşembe 17:55 Bu haber 1680 kez okundu
 
DİSK Emekli Sen'den Hükümete Çağrı
DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, iktidarı siyasi önyargılardan bağımsız olarak hareket etmeye, temel, zorunlu ve acil hizmet üreten işler dışındaki bütün işlerde çalışmaları durdurmaya ve tüm vatandaşlar için karantina süreci başlatmaya çağırdı.
SİVİL TOPLUM Haberi
DİSK Emekli Sen'den Hükümete Çağrı

Alınması gereken önlemleri de sıralayan Tacettin Aydın, Sağlıkta dönüşüm adı altında yıllardır uygulanan politikaların en acı sonuçlarının bu salgın döneminde  yaşanmakta olduğunu söyledi.

 

Yazılı bir basın açıklaması yapan Tacettin Aydın açıklamasında şu görüşlere yer verdi, alınması gereken önlemleri açıkladı:.

 

“Tüm Dünyayı etkisi alan Coronavirüs Ülkemizin  en ücra köşesine kadar yayılmış bulunmaktadır. Yapılan test sayıları arttıkça pozitif sonuçlar da ortaya çıkmakta, salgının geometrik bir şekilde yayıldığı görülmektedir.

 

AKP İktidarının yıllardır küçük bir azınlığın çıkarları doğrultusunda yürüttüğü politikalar sonucunda Cumhuriyet döneminin bütün kazanımları  har vurup harman savrulmuş, özelleştirme adı altında çıkar çevrelere peşkeş çekilmiştir. Devletin kaynakları   talan edilerek hazine tamtakır edilmiş devlet çarkı, kalan varlıkların varlık fonuna devredilmesi ile  döndürülür hale getirilmiştir.

 

Sağlıkta dönüşüm adı altında yıllardır uygulanan politikaların en acı sonuçlarını bu salgın döneminde  yaşamaktayız. Salgına karşı mücadeleye geç başlayan, salgın hastalıklarla ilgili olarak hiçbir hazırlığı bulunmayan, günlük politikalarla önlem almaya çalışan, bilim kurulunun önerdiği önlemleri siyasi süzgeçten geçiren,  muhalif olarak gördüğü meslek odalarını ve emek örgütlerini dışlayan, bu dönemde bile halk sağlığını ve halkın sorunlarından çok sermaye kesiminin sorunlarını çözmeye odaklanan bir yönetimle bu süreci aşmaya çalışıyoruz.  Siyasi iktidarı konunun önemini kavramaya, daha ciddi ve herkesi kucaklayan ve içine alan bir yaklaşım sergilemeye, siyasi önyargılardan bağımsız olarak hareket etmeye davet ediyoruz.

 

Virüsün yayılma hızı sürekli artarken ve bulaşma hızının ana unsurunun temas  ve sosyal mesafe kuralının ihlal edilmesi olduğu bilinmekteyken, zorunlu hizmet sektörünün dışındaki işyerlerinde neden hala çalışmaya ara verilmediğini anlamakta zorlanıyoruz. 60 yaş üstü vatandaşlarımız 15 gündür evden dışarı çıkmamaktadır. Zaten 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu yasak herkes için uygulanmayacaksa 60 yaş üstü vatandaşlarımız daha ne kadar evlerde kalacaktır.

 

Bir an önce temel, zorunlu ve acil hizmet üreten işler dışındaki bütün işlerde çalışma durdurulmalı, tüm vatandaşlar için   karantina süreci başlatılmalı ve aşağıdaki tedbirler alınmalıdır.

 

Günlük test sayısı artırılmalı, pozitif vaka sayısının bir an önce tespit edilerek tedavilerine başlanmalıdır.

Öncelikle sağlık hizmeti veren tüm personelin korunması için gerekli koruyucu malzemeler temin edilmeli ve emeklerinin karşılığı maddi olarak karşılanmalıdır.

Emekli, işsiz, işten çıkartılmış, yoksul ailelere karantina süresince maddi destek sağlanmalı, bu döneme ait elektrik, su, doğalgaz ve yakacak faturaları devlet tarafından ödenmeli, bankalara olan kredi borçları ertelenmelidir.

Emeklilerin bayram ikramiyeleri artırılarak en az, asgari ücret seviyesine çıkartılmalıdır.

Virüs salgınına karşı her türlü koruyucu malzeme ücretsiz verilmelidir.

İşten çıkarmalar yasaklanmalı, küçük işletmeler bu amaca yönelik olarak desteklenmelidir.

Devam eden grevler işçilerin talepleri doğrultusunda anlaşmayla sonuçlandırılmalıdır.

Bu süre içinde Süpermarketler kapatılmalı, Manav, temel gıda ve temizlik ürünleri satan seyyar araçlar mahallelerde dolaştırılmalı, evlere servis yapılmalıdır.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: DİSK, Emekli, Sen'den, Hükümete, Çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı