Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 11:27 Bu haber 1882 kez okundu
 
DİSK Emekli Sen'den Kapatma tepkisi
DİSK Emekli Sen üyeleri sendikalarının kapatma girişimlerine tepki için eylem düzenledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
DİSK Emekli Sen'den Kapatma tepkisi

Samsun Öğretmenevi önünde bir araya gelen DİSK Emekli Sen üyeleri adına bir açıklama yapan Başkan Tacettin Aydın şu ifadelere yer verdi:

 

Biz,  DİSK’e bağlı Emekliler Sendikası olarak kurulduğumuz günden itibaren emeklilerin sesi olma sorumluluğuyla hareket ederek bize reva görülen kötü yaşam koşullarına ve bize bunu dayatanlara isyan ettik. Emeklilerin hak ve çıkarlarını savunduk. Emekliliğe ulaşımın zorlaştırılmasına, çalışma yaşamının işverenler için dikensiz bir gül bahçesine çevrilmesine ve kuralsızlaştırılmasına, kıdem tazminatının gasp edilme girişimlerine, açlık sınırının altında seyreden emekli aylıklarına, TUİK tarafından açıklanan sahte enflasyon rakamlarına, sağlıktaki katkı paylarına, açlık ve sefalet ücretlerine, emeklileri devletin sırtına bir yükmüş gibi  gören davranış ve açıklamalara karşı mücadele ettik.

 

Ülkemizin demokratikleşmesinden yana olurken anayasal ve yasal hakları çiğnenen kişi, ve kurumların yanında olduk. Kah savunma hakkı için direnen baroların yanında avukat, kah halkın sağlığını korumak isteyen Türk Tabipler birliğinin yanında doktor, kah bilimsel, demokratik, laik eğitim sistemi kurmaya çalışan Eğitim ve Bilim emekçilerinin yanında öğretmen,  kah güvenli ve bilimsel yapılaşmayı savunan ve denetlemek isteyen TMMOB nin yanında mimar, mühendis, Şehir plancısı olduk. Haksızlığa uğrayan kim olursa olsun diline, dinine, cinsiyetine, etnik kökenine,  meshebine bakmadan yanında olduk.

 

Bu güzel ülkenin doğasını, taşını , toprağını, suyunu ve ağacını sevdik. Doğanın talan edilmesine karşı çıktık. Irmakların, derelerin ve çaylarının özgürce akmasını savunduk. Yabancı firmalar altın yada maden  arasın diye cennet diyarı köylerimizin harabeye çevrilmesine, köylülerimizin yerlerinden yurtlarından edilmelerine karşı çıktık.

 

Tüm dünyayı saran covit-19 salgınından yaş itibariyle en fazla etkilenen ve hatta en fazla ölen kesim olmamıza rağmen en sorumlu davranan kesim olduk.  Evde kalın dediler evde kaldık, sokağa çıkmamız parklarda bahçelerde dolaşmamız kısıtlandı sorumluluk bilinci ile hareket ettik. Hala salgınla ilgili alınacak olan tedbirlerde akla gelen ilk kesim bizler oluyoruz. Ancak AKP iktidarı bu süreci bile fırsata çevirmeye çalışmakta, bizler salgın sürecinde sokağa dahi çıkamazken onlar TBMM ni sabahlara kadar çalıştırarak çıkartmaya çalıştıkları torba yasalarla   çalışma hayatını, doğayı ve sosyal yaşamı tahrip edecek yasal düzenlemelerin peşinde koşmakta, yandaş şirketlere kolaylıklar sağlama çabasındadırlar. Sendikamız bu yapılanları biliyor, halkımızı aydınlatıyor, bu girişimlere karşı mücadele ediyor.  

 

 

 İşte bu yüzdendir ki sendikamız  kapatılmak istenmektedir ve iktidarın hedef tahtasına oturtulmuştur. Onlar emeklileri yaşı yetmiş, işi bitmiş, bir kenarda oturan, hiçbir işe karışmayan, ne verilirse onunla yetinen ve ülke sorunlarına duyarlılık göstermeyen ve kafa yormayan kişiler olarak görmek istemelerine rağmen sendikamız bu beklentilerini yerle bir ettiği için hedef tahtasına oturtulmuştur. 13 Milyon emekliyi örgütleyip onların gücünü iktidarın karşısına çıkartma hedefi ve çabası onları ürkütmüş ve sendikamızı hedef tahtası haline getirmiştir. Bu yüzden sendikamız kapatılmak istenmektedir.

 

Siyasi iktidar diyor ki  sendika kurma hakkı sadece çalışan ve çalıştıranlara tanınmış bir haktır. Siz iki kategoriye de girmiyorsunuz gidin vakıf kurun, dernek kurun ama sendika kurmayın. Oysa biliyoruz ki Avrupa’nın bir çok ülkesinde emeklilerin sendika kurma hakkı var.  TBMM tarafından İmzalanan uluslararası ILO anlaşmalara göre   ülkemizde de emekliler sendika kurabilirler. AKP iktidarının yapması gereken emeklilerin sendikalarını kapatmak değil yasaları emeklilerin sendika kurabilecekleri hale getirmektir.

 

 

DİSK sermaye düzenine muhalif bir konfederasyon, DİSK EMEKLİ SEN İse DİSK’e bağlı muhalif bir sendikadır. Taleplerimiz iktidarı rahatsız ettiği sürece biz doğru yolda olduğumuzu anlayacağız. Bizler ülkenin bütün sorunlarına kafa yorarken asli görevimiz olan ;

 

  • Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret,
  • Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi,
  • Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesi,
  • Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulması,
  • Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılması ve kamusal sağlık hizmetinin sağlanması,
  • Emeklilikte yaşayabileceğimiz güvenli çevre şartlarının oluşturulması
  • Toplumla ilişkilerimizin sürdürülebilirliğinin sağlanması,
  • Bizleri ilgilendiren her türlü politikanın hazırlanma sürecine taraf olarak katılmamücadelesinden asla vaz geçmeyeceğiz.

Yani siz bizi kapatmaya yönelik hamleler yapa durun biz de Grevli ve Toplu Sözleşmeli bir sendika yasa talebimizi yükselteceğiz ve alacağız."

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: DİSK, Emekli, Sen'den, Kapatma, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı