Haber Detayı
26 Nisan 2019 - Cuma 14:02 Bu haber 1130 kez okundu
 
DOSTHANE KONUŞMALARI’nda Dünyayı değiştiren kitaplar ele alınacak
Dosthane Kitap Kahve, Dosthane Konuşmaları'nın dokuzuncu programını "Dünyayı Değiştiren Kitaplar" konusuna ayırıyor.
KÜLTÜR Haberi
DOSTHANE KONUŞMALARI’nda Dünyayı değiştiren kitaplar ele alınacak

Erol Güngör'ün Robert B. Dowbs'tan çevirdiği "Dünyayı Değiştiren Kitaplar"ın merkeze alınacağı program, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şaban SAĞLIK'ın sunumuyla, 27 Nisan 2019 Cumartesi günü saat 14.00'te Dosthane Kitap Kahve'de gerçekleşecek.

"Dünyayı Değiştiren Kitaplar"

Hükümdar, Sağduyu, Milletlerin Zenginliği, Nüfusun Artışı Üzerine Deneme, Sivil İtaatsizlik, Tom Amca'nın Kulübesi, Sermaye, Tarihin Akışı Üzerine Deniz Gücünün Etkisi, Tarihin Coğrafi Mihveri, Kavgam, De Revolutionibus Orbium Coelestum, Principia Matmematica, De Motu Cordis, Türlerin Kökeni, Rüyaların Yorumu, Özel ve Genel İzafiyet Teorileri

 

 

Şaban SAĞLIK Kimdir?

 

1962 yılında Ordu’nun Korgan ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Korgan’da tamamladı. 1981 yılında girdiği Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü 1985’te bitirdi. 1986- 1992 yılları arasında Bayburt ve Samsun’da öğretmenlik yaptı. 1992’de mezun olduğu bölüme araştırma görevlisi olarak atandı. Aynı yıl, yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1998’de de doktorasını bitirdi. Aynı yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne öğretim üyesi olarak atanan ve 2004 yılında doçent olan Şaban Sağlık, 2010 yılında profesör oldu. 2018 Ağustos ayında Ondokuz Mayıs Üniversitesindeki görevinden emekli olan Şaban Sağlık, halen İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Pek çok ortak kitabın yazarlarından biri olan Şaban Sağlık’ın “Cahit Sıtkı Tarancı’nın Hikâyeleri Üzerine Bir İnceleme” (Hece Yay. 2003), Ali Fuad (Bilgen), Mustafa Kemal Paşa ve Köse Hoca (1920) / İnceleme – (Metin/ Samsun 2010); Popüler Roman-Estetik Roman (Akçağ Yay. Ank. 2010), Bir Popüler Romancı / Bir Estetik Romancı (Akçağ Yay. Ank. 2010) ve Hikaye – Anlatı Yorum (Hece Yay. Ank. 204) adlı yayımlanan beş kitabı daha vardır. Ulusal ve uluslar arası çok sayıda sempozyum ve kongrelerde de bildiri sunan Şaban Sağlık’ın Türk Edebiyatı, Türk Yurdu, Hece, Hece-Öykü, Yom-Sanat, Kafdağı, İlmî Araştırmalar, Ahilik Araştırmaları Dergisi, Dergâh, Kitap-Haber, Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim, Temrin, Türk Dili, Granada, Mahalle Mektebi, Bizim Külliye gibi dergilerde çok sayıda makalesi yayımlanmıştır. Şaban Sağlık, hem Milli Eğitim Bakanlığında hem de Kültür Bakanlığında birçok projede görev de üstlenmiştir.

 

Dosthane Kitap Kahve Hakkında

 

Dosthane Kitap Kahve, kitapseverlerin ücretsiz kitap okuyup çay içebileceği, kitap okuma gruplarına katılarak kitap müzakere edebileceği, sinema okumaları ve müzakerelerine katılabileceği, akademisyen ve yazarlarla buluşup, söyleşi ve sohbet yapabileceği yeni nesil bir kütüphanedir.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: DOSTHANE, KONUŞMALARI’nda, Dünyayı, değiştiren, kitaplar, ele, alınacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı