Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 16:10 Bu haber 6144 kez okundu
 
Dr. Alper Aktaş CHP İlçe Kongresini Yazdı
Dr. Alper Aktaş'ın Köşe Yazısı
SİYASET Haberi
Dr. Alper Aktaş CHP İlçe Kongresini Yazdı

CHP İlkadım İlçe kongresinin ardından bir kongre delegesi olarak tarihe not düşmek adına bu yazıyı kaleme almak zorunda kaldım. Yazının amacı kesinlikle CHP kurumsal kimliği değildir. Bilakis CHP’nin önünde duran sağ öykünmeli zihniyetin yanlışlığını bir nebze ifşa ederek Türkiye Cumhuriyetinin su kadar gerek duyduğu sosyal demokrat düşünceyi hatırlatmaktır.

 

Kaldı ki kanaatimce bu arkadaşlarında yaptıkları yanlışlığın farkında olduğunu sanmıyorum. Zira CHP İlkadım İlçe örgütünün kongredeki tutumu, ne Atatürk’ün, ne İsmet İnönü’nün, ne Bülent Ecevit’in, ne Erdal İnönü’nün ne de Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si değildir. CHP İlkadım İlçe kongresinde üzülerek gördüm ki sosyal demokrat doğrultudaki örgütün içinde sağ öykünmeli davranış yer etmektedir. Her ne olursa olsun CHP çınar bir örgüttür ve bu öykünüş hiçbir zaman kendine yer bulamayacaktır.

 

CHP İlkadım İlçe kongresi, CHP’nin tüm kongre ve kurultaylarında olduğu gibi önemlidir. Çünkü sağ partilerin kadroya dayalı örgütlenmelerinden farklı olarak emeğe dayalı bir kitle partisi olan CHP hem geçmiş çalışmalarını masaya yatıracak hem gelecek için planlama yapacak, nihayetinde bir seçim yaparak kongrede alınan karar ve düşünceler doğrultusunda faaliyetlerini yürütecek kadroları belirleyecek. Bu sebeple de CHP’si kongre ve kurultaylar partisi olarak anılır ve dahi kimi kurultaylarda alınan kararlar CHP’nin iktidarda olmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyetine yön veren önemli hizmetler sağlamıştır.

Son CHP İlkadım İlçe kongresi bu misyondan uzak olup sadece seçim yapılması üzerine kuruluydu. Ki bu doğru olmamış ve yerelde CHP’si son iki yılı gibi değerli bir zamanını kaybetmiştir. Sözün bu noktasında seçilen yeni başkan ve yönetim kuruluna tüm kalbimle başarılı bir dönem diliyorum.

Gönül isterdi ki burada yazacaklarımı, kongrede muhattapları dinlemiş olsa ve cevap verseydiler de bir delege olarak kendimizi duvarlara konuşur gibi hmeyip başka mecralar aramak zorunda kalmasaydık. Ne var ki CHP İlkadım İlçe için sorularımızı soracağımız, sorularımızın ve kaygılarımızın dikkate alınacağı demokratik başka yer kalmamıştır. Bu ayıp ise örgütü yönetenlerin en başat başarısızlığıdır.

Kongrenin önemli anlarından bir şüphesiz geçmiş dönem faaliyet raporunun okunması, rapor üzerinde olumlu ve olumsuz görüşlerin ifade edilmesi, eski yönetimin bunlara cevap vermesi sosyal demokrat gelenek ve temayülün gereğidir. Oysa bu hiç böyle olmadı. Ben CHP İlkadım İlçe delegesi olarak biraz sonra aşağıda aktaracağım eleştirilerimi aktarmak için söz aldım. İlk eleştirimin hemen ardından konuşmamın 7.dakikası 34.salisesinde eski ilçe başkanı Fatih Türkel salonu terk etmiş. Elbette ben kongre sonrası öğrendim. Eğer fark etmiş olsaydım konuşmamı hemen sonlandırırdım. Muhattabın olmadığı bir eleştiri işe yaramaz sadece demokrasi yapılıyormuş gibi olur.

 

Nitekim cevap vermesi gereken konuşmada ise eleştirilerime tek kelime cevap vermeyip ferasetten uzak tamamen hamaset dolu bir nutuk çekmiştir. Kongreler nutuk yeri değildir. Çünkü orada bulunan herkes sizin fikirdaşınız ve yoldaşınızdır. Fikirdaş ve yoldaşlara değil, sizinle aynı görüşte olmayan kişilere nutuk çekilir. Böyle bir konuşmanın anlamı şudur; eleştirlilere cevabım yoktur ya da bu faaliyet raporundan benim haberim yoktur. Her iki durum da CHP’sinin İlkadım’da düşürüldüğü durum düşünüldüğünde şaşırtıcı olmamakla birlikte üzücüdür.

 

Bu giriş ardından CHP İlkadım İlçenin 2017-2019 faaliyetleri konusunda düşüncelerimi bir kez daha paylaşmak istiyorum. Bir siyasi organizasyonun faaliyet raporu iki ana kriter üzerinde değerlendirilmelidir.

 

1. YAPILAN FAALİYET VE İLÇE BAŞKANLIĞININ YÜRÜTTÜĞÜ YEREL SİYASET BAŞARILI MIDIR, DEĞİL MİDİR?

 

2. TÜM ÇALIŞMALARI BAŞTA TÜRKİYE CUMHURİYETİ YASALARI OLMAK ÜZERE CHP GENELGELERİ VE DAHİ SOSYAL DEMOKRAT DÜŞÜNCEYE UYGUN MUDUR, DEĞİL MİDİR?

 

Bir siyasi organizasyonun temel hedefi iktidar olmak ya da iktidarda etkin rol almaktır. Genel iktidar için genel merkezin yürüttüğü siyaset daha ağırlıklı iken yerel iktidarda siyasi organizasyonun yerel örgütlenmesi daha önemli rol oynar. Nihayetinde yerel örgütün başarısı yerel yönetimlerde izlediği siyasetle doğrudan orantılıdır. Son 2 yıllık dönemde CHP’si İlkadım İlçe örgütü maalesef başarılı bir siyaset yürütememiştir.

 

İlkadım ilçesinde CHP’nin seçimlerde gösterdiği performansı hatırlamakta fayda var. 2011 milletvekili seçimlerinde her İlkadımlı 3 seçmenden biri mührünü CHP’sinin altı okuna bastı. Kasım 2015 milletvekili seçimlerinde 52 bin ilkadımlı seçmen, başka ifadeyle her 4 İlkadımlı seçmenden biri tercihini CHP’sinin altı okuna kullandı. Gelelim 2018 milletvekili seçimlerine. İlkadımlı seçmenlerin sadece beşte biri yani 45 bin seçmen altı oklu ambleme vurdu mührü. Yani son iki dönemde ilçe başkanı 52 bin oyu 45 bine düşmesine engel olamadı. Demek ki İlkadım’lı seçmende karşılık bulacak çalışmalar ya da siyaset yürütülemedi.

 

Peki 2019 yerel seçimlerine ne oldu. İlkadımlı seçmen mührünü basacak CHP’nin altı oklu amblemini bulamadı. Çok önemli bir şehirde, Cumhuriyetin kuruluşunun ilk adımının atıldığı şehirde CHP’si seçim pusulasından silindi. Bu ittifak yaptık diye savunulacak bir durum değildir. Çünkü CHP’si seçim sonrası ittifakın hiçbir yerinde yoktur. Mesela CHP’nin belirlediği İlkadım Belediye Başkan yardımcısı yoktur. Kazanan ittifak içinde olan bir partinin yönetimde söz sahibi olması gerekliydi, ne yazık ki İlkadım Belediyesinde CHP’nin esamesi okunmuyor.

 

Çünkü CHP İlkadım İlçe yönetimi ittifak yapma kavramını yanlış anlamış ve ona göre davranmıştır. Maalesef izlenilen yol ittifak yapmak değil, anlı şanlı CHP sini ittifakın diğer partisine ilhak ettirmek yani diğer partiye katmak şeklinde oldu. Hem CHP yerel yönetimde yer almayacak, hem seçim pusulasından altı oku sileceksin hem de 45 bin kişilik İlkadımlı CHP seçmenin sırtında ittifakın diğer partisini taşıtacaksın. Reva mıdır bu CHP’sine?

 

İttifak demek, siyasi organizasyonların iktidar olmak için güçlerini birleştirmesi ve iktidar olduktan sonra da katkıları oranında yönetimde söz sahibi olmasıdır. İlkadım’da yaşanan durum ittifak kavramının karşılığından öte ilhak olunmak kavramına uygun. Şöyle bir farazi yapalım. Diyelim ki İlkadım’da tüm oyları Millet İttifakı almış olsaydı yerel seçimde, belediye meclis üyesi dağılımı nasıl olacaktı? Bu durumda listelere göre 6 meclis üyesi ve 1 kişi de kontenjandan olmak üzere 7 üye ile CHP temsil edilirken İttifak’ın diğer partisi tam 31 kişi ile temsil edilecekti. Çünkü CHP İlkadım İlçe örgütü bu kadar CHP kadrosu öngörmüş. Aday listesinden de İlkadımda CHP silinmiş adeta. Yazık ki ne yazık…

 

2018 milletvekili seçimlerini baz alarak düşündüğümüzde CHP’nin aldığı oy ittifakın diğer partisinin iki katı kadar. Eğer CHP İlkadım Başkanlığı hiçbir şey yapmasa ya da gölge etmeseydi D’Hont formulasyonuna göre 6 belediye meclis üyesi olacaktı. En kötü ihtimal buyken şu durumda CHP nin meclis üye sayısı yazıyla sadece beş. Bu apaçık bir kaşık suda boğulma basiretsizliği. İlkadım’da İttifakın aldığı oyların çoğunluğu sosyal demokrat oylar, ancak bu oylar CHP’sine hizmet etmedi.

 

İlkadım’da izlenen yerel siyaset yanlıştı. Akepe kazanmasın biz hiçbir şey istemiyoruz anlayışı, iktidar etmek isteğinden vazgeçmek CHP’nin varoluş felsefesine aykırı, kuruluş amacına zeval getirmektir. İslamiyette tevhidin Türkçe karşılığı “ilah yoktur, Allah’tan başka” demektir. Eğer bir kişi tevhidin ilk yarısını söyleyip gerisini getirmez ise (yani sadece La İlahe derse) tanrı tanımaz, hepsini söylerse Müslüman olur. CHP İlkadım İlçe başkanlığının yürüttüğü siyaset Müslüman olmak isteyen bir kişinin Tevhid’in sadece ilk yarısını söyleyip bırakması gibi amacının ve maksadının zıttında bir duruma sebep olan kişinin durumuna benzemiştir. Hal böyle olunca CHP’si İlkadım’da kaçınılmaz olarak başarısız olmuştur.

 

Faaliyet raporunun diğer değerlendirme noktası, çalışmaların gerek yasalar gerek CHP tüzüğü gerekse sosyal demokrat ilkelere uygun olup olmadığıdır. Bilindiği üzere CHP genel merkezi yerel seçimlerde aday olacaklar için bir genelge ve takvim belirledi. Bu genelgeye göre adaylar belgelerini ve maddi yükümlülüklerini sağlayarak dosyalarını belirtilen takvime göre ilçe başkanlıklarına verdiler. İlkadım’da ise CHP adına Sn.Murat Şenel  İlkadım belediye başkanlığı adaylığı için dosya verdi. Fakat bu takvimden dört ay sonra CHP İlkadım’da ittifak kararı aldığında görüldü ki CHP İlkadım İlçe başkanlığına verilen belediye başkan adayı dosyası dört ay geçmesine rağmen merkeze gönderilmemiş. Burada zaman aralığı önemli; dosyanın teslim edilmesi ile ittifak kararı arası geçen süre dört ay.

 

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama size verilen belediye başkan aday dosyasının gereğini yerine getirmelisiniz. Belediye başkan adaylarının belirlenmesi CHP İlkadım İlçede değil, CHP genel merkezi yetkisindedir. Eğer dosyayı göndermezseniz, merkezi İlkadım’da adayımız yok diye kağıt üstünde yanıltmış olursunuz. Ama işin en önemli tarafı her bir yurttaşın seçilme hakkı anayasa ile güvence altına alındığından suç işlemiş olursunuz. Başka bir açıdan ise CHP’nin dokusuna işleyen sosyal demokrat yaklaşıma da uygun bir davranış değildi. Böyle bir duruma hangi saikle sebebiyet verildi izaha muhtaç.

 

Diğer taraftan tüzüğün gereği seçimlerden sonra üç ay içinde danışma kurulu toplanmalıydı. Ne yazık ki tüzüğün bu kuralı da çiğnenmiş oldu. Faaliyet raporu ikinci değerlendirme noktası açısından da başarılı değildi.

 

Şunu ifade etmem gerekir. CHP’si kitle partisidir. CHP’sinin her bireyi ve yönetimlerine talip olan her bir kişinin iyi niyetinden şüphe edilemez. Ancak iyi niyetli olmak her zaman için başarıyı getirmez. İyi niyet ve başarı birbirinden farklı kavramlar. Ancak başarısızlıkları iyi niyet karinesi arkasına saklamak CHP sini ileriye götürmez. CHP’ni kadro partilerden ayıran en önemli özellik demokratik düşünce ve tartışmaya açık olmasıdır. Eğer bu tartışmalar için oluşturulan toplantılar amacına hizmet etmez ise, başarılar takdir edilmezse ve de başarısızlıklar ifade edilmez hatta eleştiriler  “kol kırılır yen içinde kalır” mantığı ile engellenirse iktidara giden yol daha en başından tıkanmış olur.

 

Tüm bu değerlendirmelerim CHP’sine karşı sorumluluğumun gereği olarak kabul edilmelidir. İsteğim ve umudum Samsun’un ve ülkemin hak hukuk adalet şiarı ile yönetilmesidir. Son cümle olarak CHP İlkadım İlçe yönetimine seçilen ekibi tekrar kutluyor ve başı öne eğilen CHP’li İlkadım seçmenini şaha kaldıracak başarılı çalışmalar yapmalarını diliyorum.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Dr., Alper, Aktaş, CHP, İlçe, Kongresini, Yazdı,
Yorumlar
aside>
Haber Yazılımı