Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 12:42 Bu haber 873 kez okundu
 
Dünyanın ilk koronavirüs aşısı Sputnik V'nin ilk partisi dolaşıma girdi
Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının ilk partisinin dolaşıma girdiği açıklandı.
SAĞLIK Haberi
Dünyanın ilk koronavirüs aşısı Sputnik V'nin ilk partisi dolaşıma girdi


Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen dünyanın ilk koronavirüs aşısı Sputnik V halkın kullanımına açılıyor. 

Sputnik International'dan Daria Bedenko'nın haberine göre, Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Rusya Sağlık Bakanlığı Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi tarafından yeni koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik geliştirilen 'Gam-COVID-Vac' (Sputnik V) aşısının ilk partisi, Roszdravnadzor laboratuarlarında gerekli kalite testlerini geçti ve dolaşıma açıldı" ifadelerine yer verildi.

 

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko da, koronavirüs aşısının klinik deneylerin 3. aşamasındaki gönüllülere bu hafta yapılmaya başlanacağını açıklamıştı. 

 

20 ÜLKE AŞI İLE İLGİLENİYOR

 

Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen ve dünyanın ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V'nin 11 Ağustos tarihinde tescillenmesinin ardından, aralarında BAE, Suudi Arabistan, Endonezya, Filipinler, Meksika, Brezilya ve Hindistan'ın bulunduğu en az 20 ülke, aşıyla ilgilendiklerini açıkladı.

Kaynak : Cumhuriyet

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Dünyanın, ilk, koronavirüs, aşısı, Sputnik, V'nin, ilk, partisi, dolaşıma, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı