Haber Detayı
14 Kasım 2017 - Salı 13:01 Bu haber 3148 kez okundu
 
Düşevi oyuncuları sezonu “BİMARHANE” ile açtı
Sanat hayatında 20. Yılını dolduran Düşevi oyuncuları yeni sezonu Bimarhane oyunu iile açıyor.
SANAT Haberi
Düşevi oyuncuları sezonu “BİMARHANE” ile açtı

Dört Ayrı Yaşam Hikayesinin anlatıldığı ve  Osmanlı döneminde çok güzel işletilen , sağlık yapılarından birisi olan Üsküdar Toptaşı Bimarhanesinde (Tımarhanesinde) geçen oyun , dört akıl hastasının bakış açısı ile dönemi anlatıyor.

 

İstanbul İşgal Altında…

Bozulan ekonomik yapı ve İşgal altındaki bir İstanbul’da 1919 yılının Nisan ayında Toptaşı Bimarhanesi epey bir zaman önce kapanmıştır. Ancak içeride yaşamaya devam eden Ermeni, Türk, Balkan, Rum dört meczup kendilerine yardım eden bir kadın vasıtası ile yaşama tutunmaya çalışırlar. İngilizlerin hüküm sürdüğü bir İstanbul’da başlayıp Anadolu’ya yayılan Kuvayı Milliye mücadelesi artık bizim dört meczubunda derdi olmuştur.

 

Bimarhane Farklı İnsanların Birlikte Yaşama Hikayesi…

Bimarhane ; Temelde günümüze gönderme yaparak aynı topraklar üzerinde, aynı tebadan insanların birbirine kenetlenmesini, din, dil, ırk farkını bir kenara bırakarak farklılıkları ile birbirlerini kabullenmelerini ve birlikte yaşamalarının anlatıldığı trajikomik hikayesi ile seyirciyi diri tutma iddiasında olan bir oyun.

 

OYUN İKİ ÖDÜL ALDI ….

Daha önce de uluslararası bir öykü ödülü ve çeşitli oyun yazma ödülleri alan , oyunları KKTC Makedonya ve Devlet Tiyatrolarında oynanan oyunun yazarı Murat Can KİBİROĞLU Direklerarası Seyirci Ödüllerinde BİMARHANE oyunu ile “oyun yazarı ödülü”, Olgun AYDIN’da yine aynı oyundaki performansı ile “Erkek Oyuncu” ödülü aldı.

OYUN 2017-2018 Sezonunda Samsun’da ve Turnede oynanacak

 

Oyun yeni sezonda 17 Kasım Cuma günü Büyükşehir Sanat Merkezinde 20.00’da ,

22 Aralık Cuma 20.00’da ve 5 Ocak Cuma 20.00’da Lovelet AVM Sahnesinde sahnelenecek.

 

Ayrıca kesinleşen turne takviminde 7 Ocak Çorlu Belediyesi – 8 Ocak Kırklareli Belediyesi,             17 Ocak İstanbul Ataşehir Belediyesi, 18 Ocak İstanbul Kartal Belediyesi organizasyonu ile gösterim yapılacak.

 

 

Oyun Künyesi …

 

Yazan : Murat Can KİBİROĞLU / Yöneten : Cem KAYNAR / Yönetmen Yrd : Kübra AKÇA

Dekor Tasarım-Uygulama : Ersoy ÇELİKPAZU / Seslendirme : Ali Volkan ÇETİNKAYA  

Efekt Uygulama : Mecit KÜRTDUR / Efekt Tasarım : Uygar KARATAŞ

Afiş Broşür Tasarım : Mustafa CAN / Fotoğraflar  ve Fragman : Serdar AYYILDIZ                                           Kondüvit : Ferit KARADUMAN-Alihan YÖRÜSÜN  /

Oyuncular : Cem KAYNAR-Olgun AYDIN  /Vedat Kurtuluş DEPE

Eray ÖZDAL-Ferda KAYNAR-Mübeccel YALÇIN

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Düşevi, oyuncuları, sezonu, “BİMARHANE”, ile, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı