Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 18:26 Bu haber 2237 kez okundu
 
Eğitim Araştırma Hastanesi Otoparkı İşgalcilerden Geri Alındı
Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yanında yeralan ve bugüne kadar ücretsiz otopark olarak kullanılan alanda vatandaşlardan otopark ücreti uygulaması başlatan şahısların otoparkı kanunsuz olarak işlettiği, Valilik ve Belediye'nin müdahalesi ile otoparkın tekrar ücretsiz olarak faaliyet gösterdiği bildirildi.
ASAYİŞ Haberi
Eğitim Araştırma Hastanesi Otoparkı İşgalcilerden Geri Alındı

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yanında yeralan ve bugüne kadar ücretsiz otopark olarak kullanılan alanda vatandaşlardan otopark ücreti uygulaması başlamış ve sert tepki görmüştü.

 

Tepkilerin yoğunlaşmasının ardından Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden konu ile ilgili bir açıklama geldi, yapılan girişimler sonunda alanın tekrar ücretsiz otopark olarak kullanılmasına devam edileceği açıklandı.

 

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nün konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“İlimizde mevcut bazı yerel basınımızda Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizin yan tarafından bulunan otopark alanının ücretli otopark halinde işletilmesine dair çıkan haberler üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapmaya gerek duyulmuştur.

Söz konusu habere konu olan otopark alanı, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizin yan tarafından bulunan eski havaalanı alanını kapsamakta olup, bu alan sağlık yatırımı amacıyla 2017 yılında 2 yıl süreyle Bakanlığımıza ön tahsisi yapılan ve tahsis yenileme çalışmaları devam eden, mülkiyeti hazineye ait sağlık alanı niteliğinde bir taşınmazdır.

Bu alan, tahsis amacına yönelik planlanan sağlık yatırımları hayata geçirilinceye kadar hastaneye müracaat eden vatandaşlarımızın otopark ihtiyacının giderilmesi amacıyla Belediyeden destek alınarak hastanemiz tarafından ücretsiz otopark haline getirilmiş ve vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştu.

 

KİMLİĞİ TESPİT EDİLEMEYEN ŞAHISLAR İŞGAL ETTİ

 

Hal böyle iken; vatandaşlarımız tarafından ücretsiz otopark olarak kullanılan bu alanda, 15.07.2019 tarihinde akşam saatlerinde, kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından sağlığa tahsis süresinin sona erdiği ve bu nedenle ücretli otopark olarak işletmek amacıyla İl Milli Emlak Müdürlüğünden kiraladıkları iddiasıyla alanın önüne bariyer koymak ve tabela asmak suretiyle işgal olayının gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.

Öncelikle bilinmesini isteriz ki; bu işgal olayında Müdürlüğümüz ve Hastanemizin idari bir tasarrufu olmadığı gibi, hazine taşınmazının yönetimiyle alakalı diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızla da bir ilgisi bulunmamaktadır.

 

OTOPARK ALANI TEKRAR ÜCRETSİZ OLARAK HİZMETTE

 

Olayın öğrenilmesinin hemen akabinde işgalin durdurulması amacıyla Müdürlüğümüzce Valiliğimiz koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kızılırmak Milli Emlak Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü nezdinde gerekli görüşme ve yazışmalar yapılmış olup, Valiliğimizin talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü ekiplerince bahse konu alandaki bariyerler kaldırılmış, yasadışı otopark faaliyeti sonlandırılmış ve otopark alanı tekrar ücretsiz olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Bu konuyla ilgili idari iş ve işlemler devam etmekte olup, adli tahkikat süreci başlatılmıştır. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, Araştırma, Hastanesi, Otoparkı, İşgalcilerden, Geri, Alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı