Haber Detayı
18 Haziran 2016 - Cumartesi 14:07 Bu haber 3633 kez okundu
 
EĞİTİM İŞ: Öğrencilerimize Sahip Çıkacağız
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara" Tepkilerin Nedeni Başka Hayat Tarzını Kabul Ettirmeye Çalışılmasıdır!" dedi.
EĞİTİM Haberi
 EĞİTİM İŞ: Öğrencilerimize Sahip Çıkacağız

EĞİTİM-İŞ Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara basın açıklamasında şunları söyledi: "  Bu öğrencilerin tamamı AKP'nin tek başına iktidar olduğu dönemde okullara başlamış ve mezun olmaktadırlar.
 Son 12 yılda tam 6 Milli Eğitim Bakanı hemen- hemen her yıl müfredatı değiştirmişlerdir. Bu öğrenciler her yıl daha içi boş bir müfredat ve haftalık ders saatleri ile karşı karşıya kalmışlardır. Okullarda alana  yönelik yeterli  haftalık ders saati seçilememiştir.  Sonuçta , Fen Bilimleri, Matematik, Sosyal Bilimler, Felsefe, Yabancı Dil, Resim, Müzik, Spor eğitiminin hiçbir şekilde verilemediği bir sistem ortaya çıkmıştır.Bütün bunlar yetmiyormuş gibi öğrencinin özellikle sosyalleşmesi için kendini ifade edebileceği bütün etkinlikler engellenmiştir." dedi.

ÖZEL OKULLAR BALO YAPARKEN MİLLİ EĞİTİM NEREDEYDİ ?

 İki yıl önce okulun kuruluş yıldönümünde  öğrencilerin modern dans gösterisine müdahale edildiğini ifade eden kara, " Daha sonraki süreçte dans gösterisi kaldırılmış yerine mehter takımı getirilmiştir.Bu yıl ise mezuniyet töreninde,sadece öğrenci çağrılmış yalnızca bir kep atma töreni yapılmıştır.Hepimizin acısı şehit cenazeleri gelirken elbette öğrencilerimiz  bahçe de davul çalıp horon tepmeyeceklerdi.
Söz konusu tepkilerin nedeni  çocuklarımıza, gençlerimize başka bir hayat tarzını kabul ettirmektir.Bu tepki eylemlerinin nedenleri çok yönlü araştırılmalıdır. Bütünü ile okullarımızda yaşanan olayların nedeni yanlış eğitim politikalarıdır. Nedendir bilinmez bu yetkili müdürlerin hepsi Avrupa ülkelerine giderlerken, çocuklarını oralarda okutup yaşatırken, bizimkileri Arabistan'a zorlamakta ve Arap harflerini öğretmenin derdindedirler." diye konuştu.

ÖĞRENCİLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Özel okullar da da basına yansıyan mezuniyet törenleri düzenlendiğini, balolar yapıldığını bildiren Rüstem Kara, " Özel okullar bunları yaparken , Milli Eğitim Müdürlükleri ne yaptılar.?   Samsun Anadolu Lisesi'ne gelince, bir bildiri yayımlamışlar. Bildirinin tamamına katılmamız söz konusu değildir. Ancak, bu yıl içinde yapılan etkinlilere çağrılan konuşmacılar öğrencilerin büyük tepkisine neden olmuştur. Bilim Sanat Merkezi'nden gelen konuşmacının bilim yerine yaptığı dini anlatım , Çanakkale ile ilgili konuşmacının ise Mustafa Kemal Atatürk'süz bir Çanakkale anlatımı, bir tepkiye dönüşmüştür. Okulların değiştirilip dönüştürme süreci devam ettiği sürece bu tepkiler gelecektir. Özellikle Samsun Anadolu  Lisesi gibi köklü okulların bir geleneği vardır. Arkasında 60 yıllık bir tarihi geçmişini temsil eden ve okuluna sahip çıkan  mezunlar vardır.Tecrübeli eğitim kadroları vardır. Dışarıdan yapılan bilimsel eğitimi sanatı, kültürü yok sayana bir tepki vardır. Biz öğrencilerimize dün olduğu gibi yarın da sahip çıkacağız." şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , EĞİTİM, İŞ:, Öğrencilerimize, Sahip, Çıkacağız, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı