Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 20:49 Bu haber 845 kez okundu
 
Eğitim İş Samsun Şubesi’nden 19 Mayıs Mesajı
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı ve Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi ıRüstem Kara, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Eğitim İş Samsun Şubesi’nden 19 Mayıs Mesajı

 

 

Rüstem Kara mesajında şunları söyledi: “ Bugün, ulus olarak en kıvançlı günlerimizden birinin yıldönümünü yaşıyoruz.  Bugün, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesininyakıldığı gündür. 

 

      Bugün işgal edilen ve yıkılan bir imparatorluktan dünyaya parmak ısırtacak bir  Kurtuluş Savaşı mücadelesiyle bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden ilk adımın atıldığı günün 101. yıl dönümüdür.

 

     19 Mayıs 1919, tarihimizin akışına yön veren en önemli dönmeçlerden biridir.. Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır”. düşünçesiyle Samsun'a çıkan;Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlık hareketinin sembolü olmuştur.19 Mayıs 1919’da emperyalistlere karşı başlatılan bağımsızlık mücadelemiz,aynı zamanda emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen tüm mazlum uluslara da örnek olmuştur. 

 

     Atatürk, ülkenin ve ulusun içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş; yenilmiş, çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan çağdaş bir devlet yaratmış, modern Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

    Ancak bugün,güvenilir toplumsal araştırmalar göstermektedir ki; gençlerin büyük bir çoğunluğu, baskıcı politikalar ve hükümetin ülkeyi geriye götüren hamleleri nedeniyle hayallerinin peşinden koşmak için yurtdışına gitmeye çalışmaktadır. Yine araştırmalara göre 5 gencimizden birisi işsizdir. Gençlerimizin birçoğu, eğitim sisteminin içine düşürüldüğü niteliksizlik nedeniyle okumanın bir fayda getirmeyeceğini düşünmektedir. Gençlerimizi spora, okula, kitaba yöneltecek sorgulayan ve ışıldayan bireyler olmaya itecek hiçbir devlet politikası bulunmamaktadır.

    Atatürk'ün "Türk gençliği, sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır" diyecek kadar önem verdiği spor da, ne yazık ki ülkemizde içler acısı hale gelmiştir. Bugün gençlerimizin spora yöneltilemediği,bireğitim sistemi ile birlikte gençlerimizin ruh ve beden sağlıkları bozulmaktadır. Çocuklarımızın bedenlerini tanıması, sınırlarını öğrenmesi ve spora yetenekleri varsa bunu erkenden fark etmeleri için hayati olan beden eğitimi dersleri, yeni müfredatta iyice göstermelik hale getirilmiştir. 

    Ama elbet bu acı tablo değişecek, güzel yarınlar gençlerin elinde gelecektir.Türk Gençliği, tarihte her zaman yaptığı gibi "muhtaç olduğu kudretin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu" hatırlayacak, Ata’sının çizdiği yolda çağdaş uygarlık hedefine ulaşacaktır.      

   Atatürk ve silah arkadaşlarının ulusumuzun göğsüne taktığı 19 Mayıs nişanı, tarihin sonuna dek parlayacaktır.

  Bduygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz.

   Biz bu bayramı korona virüs salgını önlemleri nedeniyle balkonlarda bayraklarımızla,İstiklalMarşımızla,Gençlik Marşımızla 19 Mayıs günü saat 19: 19 da bütün Türkiye'ye hep birlikte kutlayacağız.  

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, İş, Samsun, Şubesi’nden, 19, Mayıs, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı