Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 20:34 Bu haber 991 kez okundu
 
Eğitim İş’ten Seçmeli Ders Dayatmasına Tepki Eylemi
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri bugün gerçekleştirdikleri eylemle okullarda seçmeli derslerle ilgili olarak yapılan dayatmaya tepki gösterdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Eğitim İş’ten Seçmeli Ders Dayatmasına Tepki Eylemi

Eylemde bir basın açıklaması yapan Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Onur Gündüz, seçmeli derslerle ilgili dayatmaya geçit vermeyeceklerini söyledi.

 

Onur Gündüz yaptuığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

  Bugün burada çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini zorla değiştirmek için onların yerine kendi kararlarını uygulamaya çalışanların; afet var, salgın var demeden bu kez gözünü seçmeli derslere çevirmesi nedeniyle toplandık.   Bilindiği üzere 4-11 arası tüm sınıflarda okuyan öğrencilerin alacağı derslerin 4-22 Ocak tarihleri arasında belirlenmesi gerekmektedir.

 

 

MEB’İN İÇ YAZIŞMALARI DİNİ İÇERİKLİ DERSLERİN DAYATILACAĞINI ORTAYA KOYDU

 

 Oysaki sendikamızın ulaştığı MEB'in iç yazışmaları ise öğrencilere pozitif bilimlerle/sanatla/sporla/yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip kendi istedikleri dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koymuştur.

 

        İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen talimatta "Kuran'ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için ilçe müdürlerine büyük rol düştüğünün altı çizilmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de bu talimatı görev kabul edip, okul müdürlerine seçmeli derslerde nasıl dayatma yapacaklarına dair sunum hazırlamış olduğu da sendikamızın eline geçen belgelerden anlaşılmaktadır.

 

 

DERNEK VAKIF MASKELİ TARİKATLAR EĞİTİME ARKA BAÇEDEN SOKULMAYA ÇALIŞILIYOR

 

      Talimatnamelerde bu 3 ders öğrencilere zorla dayatıldıktan sonra ilgili STK'ların da sürece katılmasının sağlanması gerektiğine dair not düşülmesi de, dernek/vakıf maskesi takmış tarikatların eğitime yine arka bahçeden sokulmaya çalışıldığının göstergesidir.

     Belli ki dayatılan 3 dersten başka dersleri almayı talep edecek çocuklarımıza yine "bu dersi verecek öğretmen yok" yalanı, tozlu raflardan çıkarılıp hazırda bekletilmektedir.

      Böyle bir keyfi uygulamanın sonucunda;

 

 

 

  * Birçok öğrenci okul yönetimiyle ters düşmemek için bu dayatmalara boyun eğmek zorunda kalmaktadır. Öğrencilerimiz kendilerine hayati derecede fayda sağlayacak dersleri alamamaktadır.

*   Velilere sadece müşteri gözüyle bakan zihniyet, seçmeli derslerin belirlenme sürecinde de velileri ekarte etmektedir.

 

SİCİLLERİ KABARIK ÇAĞDIĞI TOPLULUKLAR  STK ADI ALTINDA OKULLARA ENJEKTE EDİLİYOR

 

*  Normalde okulların önünden bile geçmesine izin verilmemesi gereken, sicilleri ağza alınmayacak suçlarla kabarmış, Cumhuriyet alerjisi olan bu çağdışı topluluklar, STK adı altında okullara enjekte edilmektedir.

 

*  Bu dayatmalar, okullardaki norm dengesini alt üst ederek eğitim emekçilerini de mağdur etmektedir. Örneğin sınıfları  40  kişilik koca liselerde ancak 1 tane fizik, kimya ya da biyoloji öğretmeni istihdam edilirken, bu dayatmalar sonucunda onlarca din dersi öğretmeni bulunmaktadır. Anadolu liselerinde bile 2 saat fizik, kimya ya da biyoloji dersinin olduğu sınıflarda 7 saate kadar din dersleri okutulmaktadır. Bu haksız durum, başka branşlardan mezun öğretmenlerimizi de haklı bir tedirginliğe sürüklemektedir.

 

 

DAYATMAYA KARŞI HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

 

     Eğitim-İş olarak uyarıyoruz: Çocukların zihinsel yönelim ve becerilerine göre bir eğitimden geçmelerini sağlayacak sistem" lafını dilinden düşürmeyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kendi söylemiyle bu kadar çelişen bir uygulamanın nasıl olduğunu kamuoyuna açıklamalıdır. Eğer konuşmalarındaki "çağdaşlık" vurgusu "takiyye" değilse, derhal harekete geçmeli, seçmeli dersleri tüm okulları imam hatipleştirmenin bir aracı olarak kullanmaya çalışan bu yöneticilere yönelik idari soruşturma başlatmalıdır.

 

 

     Altını çiziyoruz: Seçmeli dersi belirleme süreci, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci tarafından yapılır. Buradaki asıl amaç, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Ülkenin geleceğini direkt olarak ilgilendiren bu konu, iki tane partizan müdürün koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez, ettirmeyiz!

 

     Konunun Türkiye'nin her ilinde takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağımızı ilan ediyoruz.”

         

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, İş’ten, Seçmeli, Ders, Dayatmasına, Tepki, Eylemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı