Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 14:10 Bu haber 780 kez okundu
 
Eğitim Sen’den Kadın Cinayetleri açıklaması
Eğitim Sen Samsun Şubesi, Kadın Sekreteri Havanur Süsoy Taflan, kadın cinayetlerini durduracak yaşam hakkının korunmasına yönelik politikaların hayata geçirilmesini istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Eğitim Sen’den Kadın Cinayetleri açıklaması

 

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Havanur Süsoy Taflan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Ataerkiden beslenen kadın kıyımı/cins kıyımı her gün en az 3 kadını öldürürken; bununla ilgili iyi hal indirimlerinden, yasaların  cezaları ağırlaştırmamasından –verilse bile- uygulanmamasından dolayı,  her an öldürülebilme gerçeği ile yaşayan kadınlar karşı karşıya oldukları bu yaşam savaşlarında kıyasıya mücadele etmektedirler.

 

Bu mücadelenin somut bir örneği 8 Ocak 2020’de yaşanmıştır. Melek İpek kocası Ramazan İpek tarafından tecavüz edilmiş, uzun süre şiddete uğramış, işkenceye maruz kalmış ve üstelik bu olanlar iki çocuğunun gözleri önünde olmuştur.  Bu şiddetin ortasında Melek İpek canını kurtarmak içim kocasını av tüfeği ile vurmuştur.

 

Son on yılda üç buçuk milyondan fazla kadının erkekler tarafından katledildiği. Pınar, Melek, Emine, Fatma, Özlem, Esma, isimlerini sayamadığımız nicesinin pandemi ya da depremden değil, erkek şiddeti ile öldürüldüğü bilgisi ile yaşarken; kadınların nefsi müdafaa için işlemiş oldukları cinayetlerin de mahkemelerde nasıl sonuçlanacağının takipçisi olunacağı da bilinmelidir.

 

 

2021 yılına boğularak ve pompalı tüfekle katledilen iki kadın cinayetiyle başladık. Vildan, Aslıhan Sevgi Sevda, Ayşe, Hatice, Neriman, Müberra, Selma, Aleyna, Ferdane, Zeynep toplam 12 kadın yeni yılın ilk günlerinde katledildi. Bu ülkenin kadın mezarlığı haline geldiğini söyledik, söylüyoruz…

 

 

Kadınların şiddetten, tecavüzden, işkenceden, kıyımdan korunabilmeleri için daha kaç kadının ölmesi gerektiği ve neden sessiz kalındığı ortada kocaman bir soru/sorun olarak durmaktadır.

 

  Melek İpek,  kendisini ve çocuklarını korumak için kendisine sistematik işkence yapan, çocuklarına şiddet uygulayan kocasını öldürmek zorunda kalmıştır. İstanbul Sözleşmesi gibi kadının yanında olan, pozitif ayrımcılığı destekleyen yasalar uygulansa idi, belki de biz bugün kıyımları konuşmayacaktık.  Eğer Melek öz savunma hakkını kullanmamış olsaydı, Türkiye de katledilen binlerce kadından birisi olacaktı. Bugün şiddete sessiz kalan yasalar, Melek’i tutuklamakta sakınca görmemektedir. Önceliğimiz ölmeme mücadelesi veren kadınları cezalandırmak değil, erkek şiddetine son vermek olmalıdır.

 

 Ayşe Paşalı’nın yaraları, Nevin’ in bakışı, Çilem ’in duruşu, Melek’in bakışı hepimizin içindeki aynı korkunun tezahürüdür. Biz kadınlar içimizdeki yaşama arzusuyla katillerin, tacizcileri, tecavüzcülerin ve erkek adaletinin karşısındayız, karşısında olmaya da devam edeceğiz.

 

Biz Eğitim-Sen olarak tekrarlıyoruz; kadın cinayetleri politiktir. İstanbul Sözleşmesi’nin gerekleri yerine getirilmeden, 6284 sayılı yasa uygulanmadan kadın cinayetlerinin sonu gelmeyecektir. Cinayetlerin esas sorumlusu, katillerin cüretini besleyen kadın düşmanı politikalardır. Mücadelemiz her türlü şiddetin olmadığı bir dünya için yaşam hakkının korunmasına yönelik politikaların hayata geçirilmesine kadar devam edecektir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, Sen’den, Kadın, Cinayetleri, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı