Haber Detayı
18 Haziran 2016 - Cumartesi 14:02 Bu haber 2229 kez okundu
 
EĞİTİM SEN'den Öğrenci Eylemlerine Destek
Eğitim sSen samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz da yaşananları "Olumsuz Uygulamalara Karşı Bir Ses!" olarak değerlendirdi.
EĞİTİM Haberi
EĞİTİM SEN'den Öğrenci Eylemlerine Destek


 "Yöneticiler ders çıkaracakken  disiplin ve polisiye tedbirlerle önlemeye çalışıyorlar" 

İsmail Yavuz şunları söyledi: " İlk olarak İstanbul Erkek Lisesi’nde okul müdürü mezuniyet konuşması yaparken öğrencilerin sırtlarını dönmesiyle başlayan ve gün geçtikçe değişik liselere yansıyan bu protesto biçimi öğrencilerin kendilerine uygulanan olumsuz uygulamalara karşı bir sestir. Okul yöneticileri bu durumdan ders çıkaracakken olayı disiplin ve polisiye tedbirlerle önlemeye çalışıyorlar. Bu biz eğitimciler tarafından kabul edilebilir bir durum değildir.

EN KÜÇÜK MUHALİF SES BASTIRILMAK İSTENİYOR

14 yıllık AKP iktidarı eğitimi kendi siyasal ve ideolojik referansları doğrultusunda biçimlendirmek istiyor. 4+4+4 Eğitim sistemiyle eğitimi tümüyle kendi siyasal hedefleri doğrultusunda biçimlendirme içerisinde olan hükümete karşı eğitim emekçileri olarak bizler de sesimizi yükseltiyoruz. Bunun sonucunda üyelerimize soruşturma açılıyor, baskı uygulanıyor, sürgün ediliyor. En küçük muhalif ses bastırılmak isteniyor.

ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMENLER HUZURSUZ

Gün geçtikçe eğitimin bilimsel ve laik olması gereken içeriği bilimsellikten uzaklaştırılıyor. Öğretmenler huzursuz, öğrenciler huzursuz ve eğitim uygar bireyler yetiştirmekten son derece uzak bir içerikte içi boşaltılmış bir halde devam etmeye çalışıyor.Öğrencilerinin verdiği tepkide bu içerikte bir tepkidir. Eğitimde ki genel gidişata hayır diyen içeriğe sahip bir bildiridir. Asıl olarak bildiride gündeme getirilen iddialarla ilgili yetkililer cevap vermek durumundadır.

EĞİTİM GERİCİ VAKIFLARA TESLİM EDİLMEK İSTENİYOR

Eğitim tümüyle gerici vakıflara teslim edilmek isteniyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na paralel bir eğitim sistemi yaratılıyor. Değişik vakıflar yapılan protokollerle okullarda cirit atıyor. Samsun Anadolu Lisesi öğrencilerinin iddiaları da cevaplanmayı bekliyor. Ülkemizin doğal afetlerde ve her türlü insani durumda yardım kuruluşu olan KIZILAY’ın adı dahi geçmezken İHH üzerinden yardım organizasyonları düzenleniyor. İHH’nın özellikle Suriye’ye insani yardım adı altında neleri götürdüğünü hep beraber yaşadık ve gördük.

ÖĞRETMENLER DE İHH'YA YARDIM TOPLAMAYA ZORLANIYOR

 İHH’ye yakın kişiler ve organizasyonlar okullarda konferans düzenliyor. Yardım toplamak istemeyen öğretmenlerde yardım toplamaya zorlanıyor. Okullarda ulusal bayramlar genel geçer programlarla icra edilirken dini içerikleri ön plana çıkan programlara ağırlık veriliyor.

TÜBİTAK Bilim Fuarında sanki muhalefet milletvekilleri mektup gönderdiğinde okunuyormuş gibi AKP milletvekilinin gönderdiği mektubun okunması da ayrıca okullara hangi mantıkla baktıklarının göstergesidir.

Tepkilerini bir bildiri ile ortaya koyan öğrencileri disiplin cezaları ile korkutmak yerine, sorunlarını çözmek, pedagojik olarak daha doğru bir yaklaşımdır. Okul idaresinin, disiplin soruşturmaları ile gözdağı vermeye çalışması kabul edilemez. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Samsun Şubesi olarak konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz."
"

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: EĞİTİM, SEN'den, Öğrenci, Eylemlerine, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı