Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 13:53 Bu haber 994 kez okundu
 
Eğitim Sen'den Okul Yönetimlerine Cemaat Uyarısı
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, bazı grup ve cemaatlerin öğrencilerin seçmeli ders tercihlerine müdahale etme çabası içinde olduklarını belirterek okul yönetimlerini uyardı.
EĞİTİM Haberi
Eğitim Sen'den Okul Yönetimlerine Cemaat Uyarısı

Öğrencilerin cemaatlerin kıskacına alınmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Arzu Topaloğlu, öğrencilerin kendi özgür iradeleriyle dersleri seçmelerine müdahale edilmemesini, okul yönetimlerinin de buna izin vermemesi gerektiğini söyledi.

 

Arzu Topaloğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“ Öğrencilerin seçmeli dersleri tercih etmeleri dönemine girdik. Ders tercihleri 4-22 Ocak tarihleri arasında yapılacaktır. Her seçmeli ders tercih döneminde olduğu gibi bazı grup ve cemaatlerin okul yönetimleri üzerinden öğrencilerin seçimlerine müdahale etme çabaları içerinde oldukları bilgisi sendikamıza ulaşmıştır. Okul yönetimlerini uyarıyoruz. Öğrencilerin kendi özgür iradeleriyle dersleri seçmelerine müdahale etmeyiniz.

 

Ders seçiminin sağlıklı yapılabilmesi için MEB ilgili yönetmeliği 1. maddesine uygun davranmalıdır. Seçmeli derslerin öğrencilerin ilgi ve yetenekleri ile öğretmen durumuna göre belirlenmesi gerekmektedir. Seçmeli dersler, öğrencilerin hayata hazırlanması, ilgi ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması açısından elbette önemlidir.  Seçmeli derslerin okul programlarının ayrılmaz bir parçası olarak öğrencilerin gelişimlerine destek olması, ayrıca bilişsel (bilgi, beceri), duyuşsal (ilgi, tutum) ve sosyal gelişimlerine katkı sağlaması gerekmektedir.

 

 

MEB, her ne kadar seçmeli derslerin öğrencilerin istek ve tercihlerine göre belirlenmesi gerektiğini ifade etse de geçtiğimiz yıllar içinde eğitimde yaşanan yoğun siyasal kadrolaşmanın ve yandaş atamaların bir sonucu olarak bazı dini içerikli derslerin seçilmesi için öğrenci ve velilerin yönlendirilmeye çalışıldığı bilinmektedir. Nitekim okullara gönderilen yazıda öğrencilerin seçmeli ders seçmediği hallerde ders seçimini okul yönetiminin yapacağı belirtilmiştir. Pandemi koşullarında bu kararın nasıl sonuçlar ortaya çıkaracağını tahmin etmek zor değildir.

 

 

Kaldı ki yıllardır iktidarın eğitim politikalarını belirleme noktasında dayanak olarak kullandığı ve yaptıkları protokoller mahkeme kararı ile defalarca iptal edilen vakıf, dernek, sivil toplum örgütü ve cemaatlerin ( Ensar, Tügva,İHH vb.) Eğitimi Destekleme Platformu (EDP) adı altında Vali, Kaymakam, Milli Eğitim Müdürleri, Müftüler, kurum amirleri ile düzenli toplantılar gerçekleştirdikleri, Türk Milli Eğitimi’nin ve öğrencilerimizin gelecekleri ve eğitim faaliyetleri üzerinde kararlar alma haklarını kendilerinde buldukları, broşürler bültenler yayınladıkları, sosyal medya hesaplarındaki boy boy resimlerle hiç çekinmeden bu faaliyetleri yürüttükleri ortadadır.

 

 

Geçtiğimiz yıllarda bazı okul yöneticilerinin öğrenci ve velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına ders seçimi yapmaları ve sadece seçilen dersleri imzalamaları için velilere tebliğ etmeleri, din eğitimi içerikli derslerden zorunlu paketler hazırlamaları, yukarıda bahsettiğimiz meşru olmayan toplantılarda alınan kararların bir yansıması olarak karşımızda durmaktadır. Anlaşıldığı üzere yine bu dernek ve vakıflar, kendilerini yasaların üzerinde görmektedirler. Acı olan taraf bu olmakla birlikte Milli Eğitim sistemimizin içler acısı hali de gözler önünde durmaktadır. Eğitim sistemimiz; bilimsellikten, araştırmacılıktan, sorgulayıcı yaklaşımdan, sanattan, spordan ve üretimden uzaklaşarak, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini hızla bir karanlığa doğru sürüklemektedir. 

 

 

Geçmişte defalarca yapıldığı gibi veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, eğitim politikalarına ilişkin her konuda olduğu gibi, bu konuda da her türlü siyasal ve ideolojik yönlendirmenin karşısında duracağımızın, seçmeli ders seçimi sürecini yakından takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

 

 

Velilerimize sesleniyoruz; okul yöneticileriniz tarafından çocuklarınıza tercih etmedikleri derslerin atanması durumunda, öncelikli olarak bu seçimi iptal ettirin. Eğer bir zorlukla karşılaşırsanız sendikamızı bilgilendirin. Olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

 

 

Diğer çağrımız okul yöneticilerinedir. Kendi kirli emellerine ulaşmak için bazı kurum yöneticilerine baskı yapan, çıkarları dışında hiçbir kaygısı olmayan, ülke ve çocukların geleceklerinden çok kendi kişisel çıkarlarını düşünen kişi ve grupların taleplerini karşılamayın, alet olmayın. Ülkenin, toplumun, çocukların gelecekleriyle oynamayın. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, Sen'den, Okul, Yönetimlerine, Cemaat, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı