Haber Detayı
01 Ekim 2021 - Cuma 17:33 Bu haber 1586 kez okundu
 
Eğitim Sen'den Okullarda Korona Raporu
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, Türkiye genelinde Koronalı öğretmen sayısının 522’ye, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 5305’e yükseldiğini, 1736 sınıfın kapatıldığını açıkladı.
SAĞLIK Haberi
Eğitim Sen'den Okullarda Korona Raporu

Okullarda 15 çalışanın da pozitif olduğun u belirten Arzu Topaloğlu Okullarda Korona tablosunu açıkladı.

 

Yazılı bir basın açıklaması yapan Arzu Topaloğlu şu ifadelere yer verdi:

 

“ 6 Eylül'de başlayan yüz yüze eğitimde artan sorunlar çözülemediği gibi pandeminin Samsun'da ve okullarımızda hızla yayılmaya başlaması karantinadaki sınıf  sayılarının her geçen gün artması hepimizi  korkutan bir aşamaya gelindiğini göstermektedir.

 

   Eğitim-Sen Samsun Şube Yürütme Kurulu olarak eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin sağlıklı koşullarda  yüz yüze eğitime  devam edebilmesi için eğitim sendikası olmanın bilinciyle  okullarımızda yaşanan gelişmeleri , gün gün yakından takip etmeye devam ediyoruz.

 

 

        Bizler haftalık bilgilendirme raporunu oluşturabilmek için sınırlı olanaklarla her okulda bulunan iş yeri temsilcilerimiz ile salgının yayılımını göstermek için  sahadan  bu bilgilere ulaşarak Genel merkezimize ulaştırıyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.  Ne yazık ki yerel yetkililer  ve MEB  tarafından   genel-geçer açıklamaların ötesinde  kamuoyunu bilgilendirecek doyurucu bir açıklama yapılmamaktadır. Oysaki Samsun'da Covid 19 vaka  hızı 6 haftadır düzenli olarak artmış, bu hafta   itibarıyla   Samsun'da  binde 271,22 seviyesine ulaşarak kırmızı listeye giren iller arasına katılmıştır .Okullarımızda ise karantinalı sınıf sayısı her geçen gün artmaktadır.

 

 

            Tam zamanlı yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim-öğretim ortamlarının eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından sağlıklı ve güvenli olması gerekmektedir. Tüm tedbirlerin alınması onların eğitim ortamlarındaki psikolojik ve duygusal yeterlilikleri için önemlidir.

 

 

Ancak bu hafta sendikamıza ulaşan vaka sayılarına göre,  Türkiye çapında okullarda temaslı ve pozitif öğretmen sayısı 522, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 5305, temaslı ve pozitif personel sayısı 15 olmuştur.

 

Kapanan sınıf sayısı 1736’dir. Tam zamanlı yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olması hayati önemdedir. Bunu sağlamak için aşağıdaki tedbirler acilen hayata geçirilmelidir.

 


 İllerimizde çok sayıda okul “depreme dayanıklılığı güçlendirme çalışmaları” adı altında kapatılmış ve binlerce öğrenci başka okullara kaydırılmıştır. Güçlendirme çalışmaları bir an önce tamamlanmalı ve bu okullar açılmalıdır

 

.Okullardaki hijyen ortamı için bir an önce ihtiyaç olan sayı belirlenerek kadrolu yardımcı hizmet personeli ataması yapılmalıdır. İŞKUR üzerinden yapılan geçici görevlendirmelere son verilmelidir.

 

Ücretli öğretmen görevlendirmelerine son verilmeli ve ihtiyaç kadar öğretmen ataması bir an önce yapılmalıdır.Kış aylarına girmeden, pencereler sağlıklı havalandırma ihtiyacına göre yenilenmelidir.

 

Ders süreleri azaltılmalı, öncelikle 30 dakikaya düşürülmelidir. Teneffüs saatleri aşırı yoğunluk olmayacak şekilde planlanmalıdır.Okul öncesi için de ders süreleri düşürülmeli, öğretmenlere teneffüs hakkı tanınacak şekilde düzenlemelere gidilmelidir.

 

Halk eğitim merkezlerinde kursiyer yaş düzeylerinden dolayı bulaş riskinin daha yüksek olacağı düşünülmeli, mesafe kuralına uygun derslikler ayarlanmalıdır. Ders süreleri ve aralar benzer şekilde düzenlenmelidir.

 

MEB, bu tedbirlerin hayata geçirilebilmesi için ek ödenekleri ivedilikle sağlamalıdır. Yeni merkezi bütçede eğitime ayrılan payın, sıralanan tüm tedbirlere rahatlıkla yetecek bir düzeye çıkarılması sağlanmalıdır.

 

  • Eğitim alanına bir an önce ek derslikler kazandırılmalıdır. Bunun için atıl durumdaki kamu binalarından ve kapanan özel okul binalarından yararlanılmalıdır. Dersliğe dönüştürülebilecek büyüklükteki okul yöneticisi odaları sınıf olarak kullanılmalıdır. Kapalı köy okulları hızla tadilattan geçirilerek açılmalıdır. Taşımalı eğitimdeki okullar, diğer okullardaki derslik ihtiyacını giderecek şekilde kullanılmalıdır.

                  Eğitim Sen olarak bir kez daha yetkilileri uyarıyoruz :  Eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler yeni bir kapanmanın her boyutta ortaya çıkaracağı derin kayıplara tahammül edemeyeceklerdir. Okullarımızda ortaya çıkan vakaların en az düzeye düşürülmesi ve sınıfların kapanmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

 

Sağlıklı ve güvenli eğitim ortamlarında tam zamanlı yüz yüze eğitim her çocuğumuzun temel hakkıdır. Bu hakkı savunmaya devam edecek ve sessiz kalmayacağız."1

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, Sen'den, Okullarda, Korona, Raporu,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');