Haber Detayı
05 Temmuz 2020 - Pazar 11:34 Bu haber 1307 kez okundu
 
Eğitim Sen'den ÖSYM Başkanı'na Mabel Matiz Tepkisi
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, 2020 YKS'de bir soruda Mabel Matiz’in şarkı sözünün kullanılması tartışmasına ÖSYM Başkanı tarafından yapılan bir açıklamaya tepki gösterdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Eğitim Sen'den ÖSYM Başkanı'na Mabel Matiz Tepkisi

ÖSYM yönetimi’nin karar alırken ve uygularken yasalara göre yapması gerekenleri değil, kendi değer yargılarını esas aldığını belirten Arzu Topaloğlu, bu durum bir hukuk devletinde kabul edilemez olduğunu ve hiç kimsenin ÖSYM Başkanı gibi düşünmeye veya inanmaya zorlanamayacağını söyledi.

 

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Arzu Topaloğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ 2020 YKS kapsamında yapılan TYT’nin Türkçe bölümünde yer alan bir soruda Mabel Matiz’in bir şarkı sözünün kullanılması ile başlayan tartışma ÖSYM Başkanı tarafından yapılan bir açıklama ile boyut değiştirdi.

 

 Kullanılan şarkı sözünün ve sorunun bilimsel bir eleştirisi yerine, sözün sahibinin tartışmanın odağında olduğu bu sürecin hepimizi kaygılandırması gerektiğini düşünmekteyiz.

Nazım’ın şiirlerini öğrencilerine okuduğu için soruşturulan öğretmenlerin olduğu bir ülkede, ÖSYM Başkanı’nın yaptığı açıklamanın üzerinden atlanmaması gerektiğinin farkındayız.

 

Gerici güç odaklarının, ellerinde bulundurdukları yayın organları aracılığıyla, sürdürdükleri hedef gösterme ve vesayet oluşturma çabası etnik kökeni, mezhebi, tercihleri, cinsel kimlikleri, yaşam biçimi ve düşünceleri kendilerinden farklı olan toplumsal kesimleri özel alana hapsetmeye ve görünür olmamalarını sağlamaya çalışmaktadır. Bu çaba, tek sesli ve tek renkli bir rejim yaratma gayretinin sonucudur. Kamusal alanda bulunabileceklerin ve kullanılabileceklerin dini referanslarla veya bunlar gerekçe gösterilerek belirlenmeye başlanması yeni bir rejimin fiilen uygulanması anlamına gelmektedir.

 

Bir kamu kurumu olarak ÖSYM tüm toplumsal kesimlere eşit mesafede olmayı ve toplumsal fayda üretmeyi esas almak durumundadır. Kamu kurumlarının faaliyetlerini belirleyen yasalar ve mevzuat dışında bir unsurun olması kabul edilemez. Ancak, ÖSYM Başkanı yaptığı açıklamada, kurum yönetiminin milli, manevi değerler ve toplumsal değer yargıları konusunda hassas olduğunun bilindiğinden söz etmektedir. Bu durumda, ÖSYM yönetimi karar alırken ve uygularken yasalara göre yapması gerekenleri değil, kendi değer yargılarını esas almaktadır. Bu durum bir hukuk devletinde kabul edilemez. Hiç kimse ÖSYM Başkanı gibi düşünmeye veya inanmaya zorlanamaz.

 

ÖSYM bir kamu kurumudur ve ÖSYM Başkanı burayı kamu kurumu gibi yönetmelidir. ÖSYM Başkanı yaptığı bu talihsiz açıklamayı düzeltmeli ve bu kabul edilemez soruşturmayı durdurmalıdır.

 

Toplumun tamamının tek bir kimliğe sıkıştırılmaya çalışılmasına karşı ısrarla çok sesli ve çok renkli yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Bu değerler bir arada yaşamdır, hoşgörüdür, kardeşliktir, barıştır, farklı olana saygıdır, özgürlüktür. Bu topraklar her koşulda özgürlüğü için bedel ödeyenlerin topraklarıdır. Bugün de bize dayatılmaya çalışılan tek tip yaşama sessiz kalmayacağız.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, Sen'den, ÖSYM, Başkanı'na, Mabel, Matiz, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı