Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 18:35 Bu haber 4727 kez okundu
 
Eğitim Sen’den Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun Taşınması Kararına Tepki!..
Samsun Eğitim Sen, Atakum'da faaliyet gösteren Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun Taşınması Kararına Tepki gösterdi.
EĞİTİM Haberi
Eğitim Sen’den Zafer Özel  Eğitim Meslek Okulu’nun  Taşınması Kararına Tepki!..

Eğitim Sen Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Topaloğlu konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

 

YANGINDAN MAL KAÇIRIRCASINA KARAR ALDILAR

 

Okulun taşınma kararının 3 yıldır gündemde olduğunu belirten Topaloğlu, “Yaklaşık 3 yıldır gündemde olan fakat kamuoyu ile paylaşılmayan, Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu’nun taşınması ile ilgili kararı büyük bir üzüntü ile duymuş bulunmaktayız. Üzüntülüyüz çünkü; Atakum’da olan okulumuza devam eden öğrencilerimiz özel çocuklardır (zihinsel engelli). Aynı zamanda öfkeliyiz, çünkü bu taşınmanın kararının salgın hastalık döneminde, okulda öğrenci ve öğretmenlerin olmadığı bir dönemde, yangından mal kaçırırcasına alınmış olmasına.

Okulumuz öğrencilerinin zihinsel problemlerinin yanında pek çok sağlık sorunu olduğunu bilen ve ya bilmeyen karar vericilerin (her kimse bu kişiler çok etkin oldukları muhakkak) özel çocuklara yönelik iyi duygular!!! beslemediklerini düşünüyoruz.” Dedi.

 

ÇOCUKLAR TOPLUMDAN VE SOSYAL HAYATTAN TECRİT EDİLMEYE Mİ ÇALIŞILIYOR?

 

Okulun şu anda bulunduğu yerin büyük bir çoğunluğunun düzenli geliri olmayan ve sosyal yardımlarla geçinen veliler için en uygun lokasyon olduğunu ifade eden Arzu Topaloğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “ Taşınma kararı ile gidilecek olan bölgenin özel çocuklarımız ve değerli velilerimizi mağdur edeceği de açıktır. Okulun bulunduğu yer, öğrencilerin sosyal hayata ve faaliyetlere katılmaları noktasında da çok uygundur. Taşınma kararı ile çocuklar toplumdan ve sosyal hayattan tecrit edilmeye mi çalışılmaktadır?

Okulumuzun şuan bulunduğu yapı, meslek okulu olmasından dolayı özel çocukların ihtiyaç duyduğu atölye donanımı ve derslikler açısından ve bedensel engeli bulunan öğrencilerimiz için uygun olarak yapılandırılmıştır. Bu çocuklar özel çocuklar. Tüm toplum ve yöneticilerin anma günlerinde fotoğraf vermek için yarıştıkları çocuklar. Taşınma kararı ile görüyoruz ki, mesela sadece bir günlükmüş ve göstermelikmiş. Bu çocukların yerini değiştirmek dezavantajlı başlayıp sürdürdükleri hayatlarına ikinci bir darbe indirmek değil midir?

 

 

ÖZEL EĞİTİM OKULU’NA BİLSEM ÖĞRENCİLERİ YERLEŞECEK

 

Meselenin özünde okulun velilerinin özgül ağırlıklarının oraya taşınacak okulun velilerinin özgül ağırlıklarından düşük olması mı vardır? Zafer Özel Eğitim Okulunda çocuğu olan velilerin siyasette, ticarette, bürokrasi de herhangi bir konumlarının olmaması ve yeterince seslerini duyuramayacakları gerçekliği okulun taşınması kararında ne kadar etkilidir?

Bizler eminiz ki; Zafer Özel Eğitim Meslek Okuluna yerleşecek olan Bilsem öğrencileri gelişleriyle hangi çocukları mağdur ettiklerini bilseler bu karara itiraz ederlerdi. Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanlığı görevimin dışında bu okulda çalışan bir eğitimci ve özel eğitim öğretmeni olarak bu kararı alan yetkililere ve etkililere sormak isterim; sizler otizmli bir çocuğun dizi döndüğünde onun elini tutup sakinleştirmeye çalışırken, babasını beklediğiniz her bir saniyenin kaç saate denk geldiğini hayal edebilir misiniz? Bu çocuklar sahipsiz değil. Velilerimiz ses çıkaramaya bilirler. Fakat bizler, siz bu yanlıştan dönene kadar her platformda çocuklarımızın ve velilerimizin sesi olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.”

                                                                                                                            

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, Sen’den, Zafer, Özel, , Eğitim, Meslek, Okulu’nun, , Taşınması, Kararına, Tepki!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı