Haber Detayı
11 Kasım 2020 - Çarşamba 18:38 Bu haber 1056 kez okundu
 
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Erdoğan Samsun’da
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Erdoğan ziyaretlerde ve çalışmalarda bulunmak üzere Samsun’a geldi.
SİVİL TOPLUM Haberi
 Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Erdoğan Samsun’da

Samsun’da Eğitim Sen İl Başkanlığı’nda bir basın açıklaması yapan Erdoğan, gündemi değerlendirdi, eğitimin, öğrenci ve öğretmenlerin sorunları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Eğitim Sen Samsun Şubesi’nde Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu ile birlikte bir basın Açıklaması yapan Genel Başkan Feray Aytekin Erdoğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Ülkemizde yaşanan sağlık krizi eğitim krizine dönüştü. Yüz yüze eğitimin başlaması ve sürdürülebilmesi, uzaktan eğitimde yaşanan sorunların eşitsizliklerin giderilmesine yönelik gerekli ve yeterli önlemler alınmadı. Eğitime yeterli bütçe ayrılmadı.

 

Eğitim hakkı evrensel ve anayasal bir haktır. 12 yıllık temel eğitim zorunludur ve MEB tüm öğrencilerimizin eğitim hakkından sorumludur. Eğitimde eşitlik temel ilkedir, eşitliğin sağlanmadığı bir durumda eğitim hak değil, ayrıcalık haline gelir. Kamu okulları ile özel okullar arasında yaşanan uçurum salgında daha da derinleşti. Yoksul aile çocuklarının her gün eğitimden kopuşunun, eşitsizliğin yaygınlaştığı bir dönem yaşıyoruz.

 

Yüz yüze eğitim salgın yayılımının artarak devam ettiği koşullarda genişletilerek sürdürülüyor. Yüz yüze eğitimin ancak fiziksel hareketliliğin azaltıldığı, salgın yayılımının düşürüldüğü, okullarda yeterli önlemlerin alındığı koşullarda başlayabileceğini ve sürdürülebileceği uyarısını Eğitim Sen olarak aylardır yapıyoruz. Fiziksel hareketliliği azaltıcı önlemeler alınmadı. Salgının okullara etkisine ilişkin şeffaf bilgi hala MEB tarafından yapılmıyor. Şeffaf bilgi en temel hakkımız ve biz vaka sayısı bilgisine dahi sahip değiliz. Okullar, ortak kullanım alanları salgına hazır hale getirilmedi.

 

Koruyucu malzeme, temizlik görevlisi istihdamının yetersizliği sorunları devam ediyor. Vaka tespit edilen sınıflar, okullar art arda kapatılıyor. Ülke genelinde 1145 eğitim kurumunda vaka tespit edildiği bilgisi bize ulaşmış durumda...Salgınla baş etmek öğretmenlere, eğitim emekçilerine bırakılmış durumda... İsrail 2. dalgayı bu koşullarda yaşamaya başladı ve okullar bu süreçte tekrar kapatıldı.

18 milyonu aşkın öğrencimiz var. MEB' in en son paylaştığı verilerde uzaktan eğitime erişebilen öğrencilerin sayısının en yoğun olduğu gün bu sayı 11 milyon... Milyonlarca öğrencimiz salgında okulların kapanmasından bugüne yaklaşık 8 ay geçmesine rağmen hala uzaktan eğitime erişemiyor. Erişebilen öğrencilerimizin 60' ından fazlası ise cep telefonu ile uzaktan eğitime erişmeye çalışıyor.

 

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede ise 30 bini aşkın öğrencinin internet erişim sorunu yaşadığı, 9 bin öğrencinin uzaktan eğitime erişim için gerekli cihazlara, 2200 öğrencinin televizyona dahi sahip olmadığı; yüz yüze eğitimin başlaması ve genişletilmesi ile birlikte ise Samsun' da tanı konulan veya temaslı olan eğitim emekçisi sayısının 157' ye, öğrenci sayısının ise 700' e ulaştığı bilgisini aldık.  Sorunlar ülkenin her yerinde salgının ilk gününden bugüne değişmeden devam ediyor.

 

MEB tarafından okullarda sınavların gerçekleşeceği, öğrencilerin tüm kazanımlardan sorumlu olacağı bilgisi paylaşıldı. Özel okullarda eğitime kesintisiz ulaşabilen öğrencilerle erişimi olmayan veya yalnızca EBA TV' den ulaşabilen öğrenciler eşit koşullarda olmamalarına rağmen seçmeye, elemeye dayanan aynı sınavlara giriyor ve yaşanılan eşitsizlik önlemler alınmadığı koşullarda daha da derinleşiyor.

Eğitim emekçileri, öğretmenler ise en zor günleri yaşıyor. Yalnızca geçtiğimiz hafta içersinde 3 öğretmen arkadaşımızı salgın nedeniyle kaybettik. MEB' in tüm senaryolara hazırlıklıyız açıklamasının bizim ve öğrencilerimizin yaşamında bir karşılığı yok. Eğitim emekçilerine, öğrencilerimize ücretsiz test yapılması, ücretsiz grip aşısının sağlanması başta olmak üzere sağlık hakkımıza ilişkin gerekli adımlar atılmadı. Salgın yayılımı ülke genelinde ve okullarda arttıkça kaygılarımız da daha da artıyor.

Öğretmen arkadaşlarımız hem yüz yüze eğitimde, hem de uzaktan eğitimde görevli... Uzaktan eğitim ise sabah saatlerinden akşam saatlerine uzanan cumartesi de dahil esnek çalışma koşullarına dönüştürülmüş durumda...Tüm zorluklara rağmen ayrıca ek ders ücretleri kesintisiyle karşı karşıya bırakılmış durumdalar.... Eğitim emekçisi arkadaşlarımız yoksulluk hatta açlık sınırının altında çalışıyor. Sözleşmeli, ücretli güvencesiz çalışma ise ısrarla sürdürülüyor.

 

Eğitim Sen olarak Encümeni Muallimin' den TÖS' ten, TÖB-DER' den Eğitim Sen' e 112 yıldır eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin haklarına, memleketimizin bugünü ve geleceğine sahip çıkma mücadelesini sürdürüyoruz. Tarihsel ve toplumsal sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz. Eğitim ortak geleceğimizdir, memlekete dair umutlarımızdır. Ülkenin her yerinde bizimle aynı düşünen, aynı hisseden tüm kurumları geleceğimize birlikte sahip çıkmaya, "Eğitim İzleme Kurulları" oluşturmaya öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin haklarına, ortak geleceğimize birlikte sahip çıkmaya çağırıyoruz.Laik eğitim, kamusal eğitim yaşamsaldır. Bizim mücadelemiz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesidir.

 

24 Kasım' da ise hamasi nutuklar değil, sorunlarımıza kalıcı çözümler için mücadele diyor, il il, ilçe ilçe açıklamalar yapıyor, imza kampanyası yürütüyoruz;

 

Salgının artarak devam ettiği koşullarda yüz yüze ve uzaktan şekilde eğitime devam etmekte olan biz öğretmenler ağır ekonomik koşullar altında ve her gün artan iş yükü ile mesleğimizi yapmakta, tüm öğrencilerimize ulaşmaya, ellerinden tutmaya çalışmaktayız. Tek bir çocuğun bile geride kalmaması, salgına karşı çaresiz ve umutsuz hmemesi için var gücümüzle çalışmaktayız.

 

Hamasi nutuklarla mesleğimizin ve biz öğretmenlerin ne kadar değerli olduğunu dinlemek değil sorunlarımıza acil ve kalıcı çözümler istiyoruz. Bu nedenle biz aşağıda imzası olanlar hızla taleplerimizin gerçekleşmesini istemekteyiz. Taleplerimiz:

 

1. Salgın koşullarında okulların sağlık açısından güvenli ve hazır olması için yeterli ödenek gönderilmelidir.

 

2. Tüm öğretmenlere ve eğitim emekçilerine 3600 ek gösterge acilen verilmelidir.

3. Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

 

4. Salgın koşullarında yapılan uzaktan eğitim ve okullarda yapılan yüz yüze eğitim için ek ders ücretleri artırımlı ödenmelidir. 

 

5. İdari izinli olan öğretmenlere bir önceki yıl ödenen ek ders ücreti miktarı kadar ek ders ödenmelidir.

 

6. Tüm öğretmenlere ve eğitim emekçilerine salgına karşı koruyucu malzeme düzenli olarak verilmelidir.

 

7. Okullar ve eğitimle ilgili kararlar öğretmenler ve sendikaları ile birlikte alınmalıdır. 

 

8. Öğretmenler ve eğitim emekçileri istekleri dışında görevlendirilmemelidir.

 

EDİTÖR : Coşkun Özbek

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Eğitim, Sen, Genel, Başkanı, Feray, Aytekin, Erdoğan, Samsun’da, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı