Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 17:25 Bu haber 1808 kez okundu
 
Eğitim Sen: "İstanbul Sözleşmesi'nden geri adım atılmasını kabul etmiyoruz!
Eğitim Sen Samsun Şubesi İstanbul Sözleşmesinden geri adım atılmamasını istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Eğitim Sen:

 

Eğitim Sen Samsun Şubesi Kadın Sekreteri   Havanur Susoy Taflan,   11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzalandığı için İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ve Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi” nin  her geçen gün dozu artan çok yönlü saldırılar altında olduğu olduğunu söyledi.

 

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Taflan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“   Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ile kadına yönelik her türlü şiddeti ortadan kaldırmak için düzenlenmiş, etkin bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi ortadan kaldırılmak isteniyor. Bazı çevrelerin bir süredir "Türk aile yapısına zarar verdiği” gerekçesiyle hedefine aldığı Sözleşme ile ilgili Cumhurbaşkanlığı makamından yükselen ses, bütün kadınları bekleyen büyük tehlikeye işaret ediyor.

  Bu sözleşme; devletin görevi yalnızca iş işten geçtikten sonra suçluların peşine düşmek değil, o suç oluşmadan toplumsal koşulları dönüştürmektir diyor. Bu sözleşmenin nesine karşısınız? Kadınların şiddetten korunmasına mı karşısınız yoksa devlete ödev ve görevler yüklenmesine mi karşısınız? ‘Aileyi korumaz’ deniyor, bu sözleşme ailenin tüm bireylerini korur ama tecavüzcüleri, katilleri, ailesine şiddet uygulayanları korumaz. İnsan korunmadan da aile korunmaz.

 

  Bu sözleşmeye karşı olanlar; kadınları erkekle eşit görmeyen, kadınların kâğıt üzerinde bile erkekle eşit haklara sahip olmasına tahammül edemeyen, alerji gösteren bir zihniyetin yansımasıdır.

 

   Kadın cinayetleri ve şüpheli ölümleri durdurmak için İstanbul Sözleşmesi uygulanması gereken bir sözleşmedir. Kadınları ve çocuklarını koruma altına almak amacıyla yazılmış bir sözleşmeden vazgeçmek, şiddeti onaylamak anlamına gelir. Yaşamak haktır, İstanbul Sözleşmesi, kadınları ve çocukları yaşatır!

 

    İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasını değil aksine kadına yönelik fiziksel ve cinsel, psikolojik her türlü şiddetin kaynağı olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı daha etkin önlemler alınmasını, İstanbul Sözleşmesi'nin ve 6284 sayılı Yasa'nın uygulanmasını talep ediyoruz.

 

     İstanbul Sözleşmesi yok yere yazılmadı, bir ihtiyaçtan doğdu, bir mücadeleden doğdu. İstanbul Sözleşmesi ve kazanılmış her hakkın temelinde binlerce kadının kanı, canı, gözyaşı ve acısı var. Milyonlarca kadının adalet mücadelesi ve hak mücadelesi var. İstenilince çıkılabilecek bir sözleşme değildir. Anlayacağınız siz istediniz diye biz ölmek istemiyoruz, yaşam hakkımız üzerinde bu şekilde tasarrufta bulunamazsınız.

 

    Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, Gülistan Doku, Nadira Kadirova... Ve daha binlerce kız kardeşlerimiz. Hikâyelerimiz aynı! Biz bu hikâyelerin değil umut dolu yarınlara başarılarla imza atan hikâyelerin kahramanı olmak istiyoruz. Kendi haklarımızı savunacak kadar güçlüyüz bunların üzerinde, erkek zihniyetinin tartışma yapmasını değil, kirli zihniyetin üzerimizden ellerini çekmelerini istiyoruz.

 

    Buradan sesleniyoruz. İstanbul sözleşmesi yaşatır. Bizler İstanbul sözleşmesinin, 6284 sayılı kanunun kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Bu memleketin kadın mezarlığına çevrilmesine izin vermeyeceğiz. "İstanbul Sözleşmesi'nden geri adım atılmasını kabul etmiyoruz, “

  

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, Sen:, "İstanbul, Sözleşmesi'nden, geri, adım, atılmasını, kabul, etmiyoruz!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı