Haber Detayı
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 18:23 Bu haber 1172 kez okundu
 
Eğitim Sen: Okullar ve Üniversiteler Mutlaka Açılmalı
Eğitim Sen samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, 1.5 yıldan fazla kapalı olan okulların ve üniversitelerin mutlaka açılmak zorunda olduğunu söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Eğitim Sen: Okullar ve Üniversiteler Mutlaka Açılmalı

Yazılı bir basın açıklaması yapan Arzu Topaloğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

Eğitim-Sen olarak 1.5 yıldan fazla kapalı olan okulları ve üniversiteleri mutlaka açmak zorunda olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Bizler 1,5 yıldır Eğitim-Sen Samsun şubesi olarak yerelde ve ülke genelinde okulları ve üniversiteleri açmak, açık tutabilmek için bir planlamanın yapılmadığını hayretle takip etmekteyiz. Pandemi boyunca okullarını en fazla kapalı tutan birkaç ülkeden biri olduğumuz gerçeği göz ardı edilerek gerekli önlemlerin ve düzenlemelerin yapılmadığını da kaygıyla izlemekteyiz.

Kaybedecek bir günümüz dahi yok! 6 Eylül’de okulların açılmasına yalnızca 40 gün kaldı. Yüz yüze eğitimin başlamadığı, başlatılsa dahi alınmayan önlemler nedeniyle sürdürülemediği her gün çocuklarımızın hem akademik hem de sosyal, psikolojik gelişimleri açısından kayıpları daha da artıyor. Bir kuşağı kaybettik, eğer önlem alınmazsa bir kuşak daha kaybedeceğiz.

Salgının seyri yeniden önceki boyutlara ulaşmaya başlamış, aşılanmada istenilen sayıya ulaşılamamış olması, bizler de ve öğrencilerimizde yeniden kapanma kaygısı yaratmaktadır. ME Bakanının “açacağız” ifadesi bu önlemler alınmadan çok gerçekçi görünmemektedir. Bununla beraber MEB’ in ve Milli Eğitim Bakanı’nın sorumluluğu niyet, temenni ifade etmek değil, okulların açılması ile ilgili gerekli tüm önlemlerin alındığı bilgisini kamuoyu ile paylaşmak ve yüz yüze eğitimin 6 Eylül’ de başlatılması için gerekli kararlılığı göstermektir.

Biz eğitim emekçileri ve aynı zamanda veliler olarak alınan önlemleri ve yapılacak düzenlemelerin kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Örneğin sınıf seyreltilmesi için hangi önlemler alınmıştır ya da bir önlem alınacak mıdır? Öğrencilerimiz ve eğitim çalışanı arkadaşlarımız her hafta testten geçirilecek midir? Her eğitim kurumuna bir sağlık personeli görevlendirilecek midir? 12-17 yaş arası öğrenciler acilen aşılanacak mıdır? Okulların fiziksel yapısı gözden geçirilmiş midir?

Bu sürecin sorumlusu siyasi iktidar, MEB, YÖK ve tüm devlet bürokrasisidir. Bu aynı zamanda yıllardır ifade ettiğimiz liyakatsiz kadroların devlet yönetimini işgal ettiğinin de bir göstergesidir. Aksi halde kendi belirledikleri atama takvimine göre bile hareket edemeyen bir yönetim olabilir mi? Bizlerin aklına “acaba gene neler çevriliyor” düşüncesi gelmektedir.

Geçtiğimiz 1,5 yılda iktidar; özel okul ve kursları açık tutabilmek için gerekli girişimlerde bulunurken aynı çabayı kamu okulları için göstermemiştir. Fabrikalar, inşaatlar, AVM’ler, parti kongreleri yapılırken okulların açık tutulması iktidarın öncelikleri arasına girememiştir. Bizler yoksul ülke çocuklarının eğitim süreçlerinden kopmaması, ucuz iş gücü olarak sermayeye peşkeş çekilmemesi ve okulların açık tutulması için sürekli uyarılarımızı kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Eğitim-Sen Samsun şubesi olarak Veli Der’in “Kamusal eğitim ayrıcalık değil haktır ve aslolan çocuklarımızın üstün yararıdır” şiarıyla başlattığı “YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLASIN!” kampanyasını da destekliyoruz.

Kayıp nesil istemiyoruz. Hayat okulda, derste, yüz yüze eğitimde… Eğitim gelecektir, haktır ve “uzaktan” olmaz. Geleceğimiz için, yüz yüze eğitim için gün sayıyoruz ve yüz yüze eğitimin başlaması ve sürdürülebilmesi için velilerin, bilim insanlarının, eğitim emekçilerinin söz ve karar süreçlerine katılımı için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

                                                                                                              “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Eğitim, Sen:, Okullar, ve, Üniversiteler, Mutlaka, Açılmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı