Haber Detayı
18 Eylül 2016 - Pazar 22:23 Bu haber 2026 kez okundu
 
Eğitimde tek tipçi bir anlayış kabul edilemez
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Eğitim Öğretim yılının açılışı nedeniyle yaptığı açıklamada, ülke gerçekleriyle örtüşen, bilimsel ve laik temelli, çağdaş eğitim politikası uygulanması gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
Eğitimde tek tipçi   bir anlayış kabul edilemez

Akcagöz, " 2016-2017 eğitim öğretim yılı  başlıyor. Tüm öğrencilerimize başarılı bir sezon diliyoruz. Öğrenci velilerimiz için de her açıdan kolay bir dönem olmasını diliyoruz. Biliyoruz ki, veli olmak kimi zaman öğrenci olmaktan zordur. Ülkemizde öğrenci olmanın zorluklarını biliyoruz. Eğitim sistemimizin gittikçe bilimsel eğitim çizgisinden uzaklaştığını, tek tipçi ve gerici bir yapıya büründüğü, hepimizin malumudur. Akp hükümeti, eğitim sistemini gericileştirmek suretiyle, gerici politikalarına ram olacak bir nesil yetiştirme sevdasındadır. Bu tutum, modern dünya ailesinden de ülkemizi git gide uzaklaştırmaktadır. " dedi.

         Tek tipçi  ve kul olmayı dayatan bir anlayışın eğitim sistemi içinde var olmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Akcagöz, "  Uygulanması gereken eğitim politikası, ülke gerçekleriyle örtüşen, bilimsel ve laik temelli, çağdaş eğitim politikasıdır. Bizi, içine düştüğümüz bu bataktan, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller kurtarır. Laik temelli eğitimden uzaklaştıkça, cemaatlerin ve tarikatların kucağına sürüklenmekteyiz ki, bu anlayış bizi 15 Temmuz darbe girişimi sürecine maruz bırakmıştır. 
         O halde; ülkemizi, tüm okulları imam hatipleştirmek değil, çağdaş, bilimsel yapıyı uygulayan bir eğitim modeli kurtarır. Bırakın insanlar istedikleri gibi düşünsünler ve yaşasınlar. Bırakın gençler, özgürce düşünebilsinler. Yeni eğitim öğretim yılı bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olsun. " diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitimde, tek, tipçi, , , bir, anlayış, kabul, edilemez,
Yorumlar
Haber Yazılımı