Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 18:36 Bu haber 1867 kez okundu
 
Ekoloji Birliği'nden Samsun'daki Maden Ocağı Eylemine Destek!
60 çevre örgütünün çatı örgütü olan Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu'nun Çanakkale’de yaptığı toplantı sonunda Kazdağları'ndaki maden faaliyetlerinin durduırulması, ruhsatının yenilenmesi istendi.
YAŞAM Haberi
Ekoloji Birliği'nden Samsun'daki Maden Ocağı Eylemine Destek!

Ekoloji Birliği,  Samsun'da 15 Eylül'de Şahin Dağları’ında maden arama faaliyetlerine karşı düzenlenecek eyleme de destek verdi.

 

Ekoloji Birliği’nin Çanakkale’deki toplantısı sonunda yayınlanan bildirisinde şu görüşlere yer verildi:

“Ekoloji Birliğimizin bileşenleri ve diğer örgütler yıllardır altın madenleri, HES’ler, RES’ler, JES’ler,  nükleer ve termik santraller, taş ocakları, balık çiftlikleri ile mücadele ettiler.  Birlikteliğimiz ve mücadelemiz son yıllarda mantar gibi artan altın madeni projelerine karşı da yükselerek devam ediyor. Ekoloji Birliği olarak Kazdağlarında ve ülkenin her yanında verilen mücadeleyi büyütmek için buradayız.Kazdağları ve çevresinde 10 yıldan fazla bir süredir yaşam savunusu mücadelesi verilmektedir. Hem alanlarda verilen mücadele, hem de hukuk mücadelesi altın madenciliğinde süreci oldukça yavaşlatmayı başarmıştır. TÜMAD’ın Lapseki ve İvrindi Altın Madeni Projelerinin başlanılmasının önüne geçilememiş olsa da diğer projelerin bir kısmı durdurulmuş bir kısmında da başlanılmaması sağlanmıştır.

 

Kirazlı Altın Madeni Projesi için ise en az 195 bin ağaç kesilmiş olup alan hazırlanmaya çalışılmaktadır. Bugüne kadar bu mücadelede emeği geçen,  Çanakkale Çevre Gönüllüleri Derneği,  İda Çevre Platformu, Çanakkale Çevre Platformu, Ziraat Mühendisleri Odası, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, İda Dayanışma Derneği, Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku komisyonu, avukatlar, Çanakkale Belediyesi ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ve ayrıca emeği geçen tüm diğer odalar, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, bilim insanları ve Çanakkale halkına sonsuz teşekkürler.

Kirazlı Altın Madeni Projesi kapsamında kesilen ağaçlar ve yok olan orman ekosistemine ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşımı, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin 17 Temmuz Basın açıklaması çağrısı ve Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi’nin daveti ile mücadele yeniden alevlenmiştir. Ekoloji Birliği de bu süreçte mücadeleye desteğini açıklamış ve bölgeye yakın olan bileşenleri ile mücadeleye aktif olarak katılmıştır. Bileşenlerimizin Bölgeye yaptıkları ziyaretler de devam etmektedir.

 

KİRAZLI NÖBET ALANI OLDUKÇA ÖNEMLİ!

 “Su ve Vicdan Nöbeti Komitesi”nin çağrısıyla Kirazlı’da başlanan çadırlı nöbet, 5 Ağustos Büyük Buluşma çağrısı ve Fazıl Say konseri tüm ülkeden destek bulmuş ve bölgeden ve ülkenin her yanından yaşam savunucuları ve bileşen örgütlerimiz akın akın bölgeye gelmiştir.  

Bütün ülkeye umut olan Kirazlı Mücadelesinin kazanılması son derece önemlidir.  Bu kazanım, bölgede sırada bekleyen diğer altın madeni projelerinin de önünü kesecektir. Mücadelenin yeni düşünceler ve yeni yaratıcı yöntemlerle, emek vermek isteyen herkesi kucaklayarak sürdürülmesi temennimizdir.

 

BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ!

60 çevre örgütünün çatı örgütü olan Ekoloi Birliği olarak, tüm bileşenlerimizle, Kirazlı ve Kazdağı ekoloji mücadelesine elimizden gelen tüm destek ve katkıyı sunuyoruz ve sunmaya da devam edeceğiz.  

Kazdağı’nda yürütülen mücadelenin yangın yerine dönen ülkemizin Munzur, Ordu, Fatsa, Murat Dağı, Artvin, Hasankeyf, Aydın, Manisa gibi diğer bölgelerinde verilen mücadeleler ile birleşmesi, kucaklaşması çok önemlidir. Hasankeyf sular altına gömülmek isteniyor.  Türkiye'nin ve dünyanın ortak insanlık mirası olan Hasankeyf'e de sahip çıkmalıyız.

Ülkenin her tarafında yaygınlaşan özellikle siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliği projelerine karşı verilen mücadele ekoloji mücadelesinde ilk sıralara yükselmiştir.

Sırada yüzlerce altın madeni arama ve işletme ruhsatı vardır.

Ülkemizin her yanı talan ve yağmayla karşı karşıyadır. Kar hırsı ile gözü hiçbir şeyi görmeye sermaye, iktidarın da desteği ile, ülkemizin tüm kaynaklarını en kısa sürede sömürme telaşındadır. Sermeyenin sağlık, iklim değişikliği, doğa, tarım alanlarının yok edilmesi, orman, SİT alanı, yerel tohum, ekosistemin korunması gibi dertleri yok.  Kasalarını doldurmaktan başka bir şey düşünmüyorlar. Oysa bizler yaşamı savunuyoruz.

Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu olarak Kazdağlarına sahip çıkmak, buradaki mücadelenin önemine yeniden dikkat çekmek için olağan yürütme kurul toplantımızı Çanakkale’de yapmayı uygun gördük. Akşam üzeri Kirazlı Direnme Tesisleri’ne gidip nöbete destek vereceğiz. Gece nöbet tutacak, sabah maden alanına yürüyeceğiz. Daha sonra Çan Çevre Derneği tarafından Etili’de düzenlenecek olan basın açıklamasına katılacağız.

Etili’den sonra, Balya-Orhanlar Köyü’nde Teck Madencilik tarafından sürdürülen altın madeni arama faaliyetine karşı direniş başlatan Orhanlar Köylülerini ziyarete gideceğiz.

Yarın (15 Eylül Pazar) Samsun Şahin Dağlarında Tüprag Madencilik tarafından yürütülen altın madeni arama faaliyeti ile ilgili olarak yapılacak olan basın açıklaması ve mitinge buradan selam ve dayanışma dileklerimizi yolluyoruz.

Bugün ekoloji mücadelesi adına önemli kararlar alacağız. Yarın Kirazlı’da bu kararlarımızı da ayrıca kamuoyu ile paylaşacağız.

Kirazlı’nın ruhsat süresi 13 Ekim’de dolacak. İşletme Ruhsatı yenilenmesin! Kirazlı Altın Madeni Projesi acilen durdurulsun ve iptal edilsin!

Kazdağları ve diğer bölgeler için verilen tüm altın madeni ruhsatları iptal edilsin! “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ekoloji, Birliği'nden, Samsun'daki, Maden, Ocağı, Eylemine, Destek!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı