Haber Detayı
25 Ocak 2020 - Cumartesi 13:13 Bu haber 700 kez okundu
 
Elazığ'da Ölü Sayısı 22'ye yükseldi, 22 kişi enkaz altında
Elazığ'da meydana 6.8 büyüklüğünde deprem sonrasında AFAD, 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 1031 kişinin yaralandığını açıkladı.
YAŞAM Haberi
Elazığ'da Ölü Sayısı 22'ye yükseldi, 22 kişi enkaz altında


AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre,  Sivrice'deki deprem sonrasında bölgede 4 ve üzeri büyüklükte 11 sarsıntı meydana geldi, toplam artçı sayısı da 184 oldu.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ'a gelerek incelemelerde bulundu.

 

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde, Richter ölçeğine göre 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da birçok ilde hissedilen deprem, Elazığ ile Malatya'da yıkıma neden oldu. Depremde Malatya'da 4  Elazığ'da 22 kişi hayatını kaybetti.  Depremde 1031 kişi yaralanırken Elazığ'da 22 kişi de enkaz altında. 


 
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu :


Malatya'da 4, Elazığ'da 18 kişi hayatını kaybetti. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor. 398 artçı deprem oldu. Depremin ilk olduğu andan itibaren, 39 kişi göçük altından sağ olarak çıkarıldı. 3 vatandaşımızı da maalesef kaybettik, Allah rahmet eylesin.


 
Doğanyol'da kimse göçük altında kalmadı. Elazığ Sivrice'de 2 vefatımız vardı. Ama göçük altında kalan kimse yoktu. Oradaki durum akşamdan beri kendisini muhafaza etmektedir.


 
Sabahtan itibaren de 5 vatandaşımız sağ olarak çıkarıldı. Biz olay yerindeyken de göçüğün olduğu yerde de yaklaşık 5 kişilik sesin geldiği sonuçlar da var. 22 kişinin daha enkaz altında olduğu sanılıyor. 


 
Enerji, ulaşım, iletişim, altyapı konusunda hiçbir sorun yaşamadık.


 
Gece soğuktu, yemek ve battaniye ihtiyacı daha önce belirlediğimiz bölgelerin tamamından sevk edildi. Akşam özellikle Elazığ'da 6 aşevi 20 bini aşkın hemşehrimize sabaha kadar sürekli yemek çıkardı. Adıyaman cezaevinin boşaltılması ihtimali var.


 
Sağlık Bakanı Koca :


 
Toplam 22 vatandaşımızı maalesef kaybettik. 18 vatandaşımız Elazığ, 4 vatadaşımız Malatya'da. Kaygı ve panik sebepleri dahil olmak üzere sağlık kuruluşlarıma müracaat eden sayımız 1031 oldu. 1031 müracaat içinde 382 kişi yaralıydı. Serviste takibi yapılan 128 hasta var ve bunları 34'ü yoğun bakımda. Yoğun bakım şartlarında tedavileri devam edenler içinde durumu kritik olan hastamız olmadığını söyleyebilirim. Gece boyunca ameliyat edilen 8 hastamız oldu.


 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:


 
Dün akşamdan itibaren olay yerine geldik. Hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz. Elazığ'da 5 binanın yıkık olduğu, ağır ve hafif hasarlı binalar olduğu görüldü. İçme suyu ile ilgili altyapı noktasında herhangi bir sorun yok.
 
Enkaz çalışmalarının hemen yanındaki binalar gibi tehlike arz eden binalar mevcuttur. AFAD binaları anbean takip etmektedir. Valiliğimiz ailelerimize bugün nakdi yardım yapacaktır. 
 

Milli  Savunma Bakanlığı, Elazığ'daki depremde hasar tespit faaliyetlerine destek için insanlı keşif uçağının görevlendirildiğini duyurdu. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası bölgede hasar tespit faaliyetlerine destek veren ANKA insansız hava aracımızın yanı sıra 1 adet insanlı keşif uçağımız da havadan hasar tespit çalışmalarına destek sağlaması için görevlendirildi" denildi. Bakanlık, yardım personeli ve ihtiyaç duyulan malzemeleri Elazığ’a ulaştırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 9 nakliye uçağı ile 10 görev icra edildiğini de açıkladı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Elazığ'da, Ölü, Sayısı, 22'ye, yükseldi,, 22, kişi, enkaz, altında,
Yorumlar
Haber Yazılımı