Haber Detayı
02 Temmuz 2016 - Cumartesi 15:32 Bu haber 2219 kez okundu
 
Elektrik Dağıtım Şirketlerinin İndirim Vurgunu
Elektrik Mühendisleri Odası Elektrik Dağıtım Şirketlerinin TETAŞ'ın Elektrik İndirimini vatandaşa yansıtmayarak yeni bir kazık attığını ortaya çıkardı
EKONOMİ Haberi
Elektrik Dağıtım Şirketlerinin İndirim Vurgunu


Yeni elektrik tarifesini inceleyen Elektrik Mühendisleri Odası, AKP iktidarının elektrik dağıtım şirketlerine kaynak aktarımı için her yolu denediğini ve bu doğrultuda şirketlerin pahalı elektrik satışını sübvanse ettiğini ortaya koydu. 


Buna göre, 1 Temmuz 2016’da yürürlüğe konulan yeni tarifeyle TETAŞ’ın fiyatları Temmuz 2011’den bu yana en düşük düzeye kadar çekilirken, TETAŞ’ın ne bu indirimi ne de Nisan 2016’daki indirimi tüketicilere yansıtılmadı. Emo Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, olayı bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.


14.80 KURUŞLUK ELEKTRİĞİ 17.75 KURUŞA SATIYORLAR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) 1 Temmuz 2016’da yürürlüğe konulan yeni elektrik tarifesiyle Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. nin  (TETAŞ) elektrik birim fiyatları Temmuz 2011’den bu yana en düşük düzeye kadar çekildiğini belirten Özdağ, " Ancak TETAŞ’ın ne bu indirimi ne de Nisan 2016’daki indirimi tüketicilere yansıtılmamaktadır. 
TETAŞ; Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık %43’ünü karşılayan bir kamu kurumudur. TETAŞ, bu yılbaşında 17.75 kuruş olan elektrik birim fiyatlarını, Nisan ayında 16.35 kuruşa indirirken, 1 Temmuz 2016 tarifesinde 14.80 kuruşa kadar düşürdü. TETAŞ’ın 1 Temmuz’da açıkladığı bu fiyat, Temmuz 2011’den beri uygulanan en düşük satış fiyatını oluşturmaktadır." dedi.


6 AYDA 1.2 MİLYAR LİRA DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN CEBİNE 

Elektrik dağıtım şirketlerinin faturalara  indirimleri yansıtmadığını bildiren Özdağ, "TETAŞ’ın bu yıl Nisan ayı indirimi faturalara yansıtılsaydı Haziran ayına kadar kullanıcılardan 418.5 milyon TL daha az tahsil edilecekti. Yeni tarife ile yapılan indirim yansıtılsa 3 ay içinde 796.5 milyon TL daha az tahsilat yapılacaktı. 
Yani 6 ay için TETAŞ üzerinden özel dağıtım şirketlerine yani piyasaya yapılan aktarımın mali boyutu 1.2 milyar TL’ye ulaşmaktadır. Tarifelerde değişiklik olmazsa 1 yıllık aktarılan kazanç tutarı ise 3 milyar TL’yi aşacaktır.

AKP, elektrik dağıtım şirketlerine kaynak aktarımı için her yolu deniyor. Bu yılın başında torba haline getirerek elektrik tarifesini karartan; dağıtım şirketlerinin sosyal yardım, mahkeme masrafları, reklam, danışmanlık gibi elektrik hizmetiyle ilgisi olmayan giderlerini faturalara yansıtan iktidar, TETAŞ üzerinden şirketlerin pahalı elektrik satışını sübvanse ediyor. TETAŞ indirimlerini kullanıcılara yansıtmayarak, elektrik üretim şirketlerini ve dağıtım şirketlerini sübvanse etmektedir. " diye konuştu.

HİZMET BEDELİ ALINIYOR, YATIRIM YAPILMIYOR

TEİAŞ'ın 30 Haziran 2016 tarihinde alarm genelgesi yayımladığını ifade eden Mehmet Özdağ, " Yine tarifeler üzerinde yapılan tespitler; Türkiye Elektrik İletim A.Ş.nin (TEİAŞ) iletim hizmet bedelinin de şirketlerin ihtiyaçlarına göre belirlendiğini göstermektedir. Karartma nedeniyle iletim hizmet bedeli de artık görülemezken, acil yatırım ihtiyacı olan iletim sistemi üzerinde kara bulutlar dolaşmaktadır. 31 Mart 2015 tarihinde tüm ülkeyi karanlıkta bırakan AKP’nin izlediği serbest piyasacı politikalar arz güvenliğini sağlayamamaktadır. Kamu kaynakları ulufe gibi dağıtılarak yatırım yapılmış olması, emreamade kapasitenin arttırılmış olması arz güvenliğini sağlamaya yetmemektedir, ülkenin iletim sistemi alarm vermektedir.

Bu nedenle TEİAŞ 30 Haziran 2016 tarihinde alarm genelgesi yayımlamıştır. Yatırım programı kapsamındaki 14 bin kilometre uzunluğunda 350 enerji iletim hattı projesinden sistem için hayati öneme sahip olduğu tespit edilen 400 kilovoltluk 27 projenin aksama olmaksızın devreye alınmasını öngören tedbir genelgesinde şu uyarı yer almaktadır:
“Bu projelerin (Yatırım programı kapsamındaki iletim hattı projeleri) zamanında işletmeye alınamaması halinde, ülke kaynakları verimli kullanılamayacak, bölgesel sistem oturmaları oluşabilecek ve hatta tüm sistemi etkileyebilecek çok daha ciddi problemler ile karşı karşıya kalınabilecektir.” şeklinde konuştu.

ŞİRKETLERİN KARINI BIRAKIN HALKA UCUZ ELEKTRİK VERİN

Özdağ açıklamasını şöyle tamamladı: "Acilen sistemin bütüncül olarak gözden geçirilmesi, şirketlerin kar odaklı yaklaşımları yerine kamuya ucuz, kaliteli ve kesintisiz enerji sunumunu sağlamak üzere planlama yapılması; halkımızın ve kamunun üzerinden şirketlere rant aktarımına son verilmesi gerekmektedir. "

Kaynak: Editör:
Etiketler: Elektrik, Dağıtım, Şirketlerinin, İndirim, Vurgunu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı