Haber Detayı
21 Kasım 2017 - Salı 20:39 Bu haber 2497 kez okundu
 
EMO : Elektrikten kaynaklı yangınlara dikkat !
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ Samsun’da geçen yıl meydana gelen 755 yangının 302’sinin elektrikten kaynaklandığını belirterek vatandaşları uyardı.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
EMO : Elektrikten kaynaklı yangınlara dikkat !

Samsun’da 2016 Yılında kayıtlara giren yangınların 44’ü  elektrik kaynaklı

 

Konu ile ilgili olarak EMO Samsun Şubesi’nde uygulamalı bir basın açıklaması yapan Özdağ, “Elektrik kaynaklı yangın olaylarının en aza indirilmesi için basit ama önemli bazı uygulama ve önlemleri hatırlatma gereği duyuyoruz.

Samsun’da 2016 yılında konut ve işyerlerinde toplam 755 yangın olayının itfaiyenin kayıtlarına girdiği görülüyor. Yangınların çıkış nedenleri incelendiğinde; elektrik kontağı ve elektrikli cihazlardan kaynaklanan nedenlerle 302 yangın olayı yaşandığı, nedenleri tespit edilebilen yangın sayısına baktığımızda bu sayının oransal olarak 40 civarında olduğu görülür.

Elektrik kaynaklı yangınlar bakımından yangın üçgeninin oluşumunda aşırı akım, kısa devre veya kontak gevşekliklerinin oluşturacağı ısı ile tesisatın yakınında bulunan yanıcı madde ve oksijen miktarı bir araya geldiğinde yanma olayı olur. Yanma, üç unsurdan oluşmaktadır:

- Yanacak bir madde (katı, sıvı, gaz ve metal yanıcılar gibi).

- Yangın çıkartabilecek ısı veya kıvılcım gibi bir kaynak (kimyasal, biyolojik veya fiziksel).

- Yeterli miktarda oksijen.

Örneğin beton içinde bulunan ve faz-toprak izolasyonu düşen arızalı bir tesisatın yangın başlatma ihtimali, buradaki oksijen ve yanıcı maddenin yetersiz olması sebebiyle düşüktür. Bununla birlikte talaş, kağıt gibi yanıcı maddelerin depolandığı yerlerdeyse faz-toprak izolasyon zayıflaması oluşan arızalı bir sıvaüstü tesisatın yangın başlatma ihtimali, ortamda oksijen ve yanıcı maddenin bol miktarda olması sebebiyle yüksektir.” “dedi.

Konutlar ve konut dışı tesislerin yangından korunma ve önlemede ayrı değerlendirildiğini belirten Özdağ, “ Konutlar ve küçük işyerleri için aşağıdaki önlem ve uygulamaların hatırlatmakata fayda görüyoruz.

  • Elektrik tesisatının yetkin bir elektrik mühendisi tarafından, "Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği"ne uygun olarak projelendirilmesi ve projeye uygun tesis edilmesi gereklidir. Çizilen projelerin EMO denetiminden geçirilmesi önemlidir. Çünkü EMO onayı, projeyi tanzim eden mühendisin gerekli eğitimleri aldığı ve yetkin olduğu anlamına gelmektedir.

Konutlar için aşağıdaki basit önlemler elektrik kaynaklı yangın riskini ve can güvenliği riskini büyük ölçüde önleyecektir.

  • Elektriğin olduğu her yerde muhakkak topraklama tesisatı olmalıdır.
  • Yangın konusunda en etkili çözüm metodu olan kaçak akım rölesi (artık akım anahtarı) muhakkak sigorta kutusunda yer almalı ve çalışırlığı düzenli aralıklarla kontrol ettirilmelidir.
  • Tesisata, yüklerin amperajına uygun kablo kesiti ve sigorta kullanılmalıdır.
  • Çoklu pirizler için kullanılacak yüke göre sigorta kullanılmalıdır.
  • Sürekli olarak uzatma kablosu ile çalışan cihazların bulunduğu devrelerde uzatma kablolarındaki kırılma, sıyrılma ve kopmalarıdan oluşabilecek arkların önlenmesi için bu devrelerde sigortalarla beraber ark hata koruma (AFD) cihazlarının kullanılması gereklidir. Uzatma kabloları fiziksel olarak iyi durumda olmalı, ezilme, kesilme, yıpranma gibi nedenlerle güvenliği tehlikeye düşürecek kablolar kullanılmamalıdır.
  • Eskiyen, hasar gören, işlevini tam olarak yapamayan elektrik malzemeleri mutlaka değiştirilmelidir.
  • Elektrik tesislerinin kaliteli işçilikle ve düzenli yapılması, kaliteli malzeme kullanılması gereklidir. Elektriği yalıtması gereken bir malzemenin elektrik iletmesi, sıkı olması gereken bir bağlantının gevşek olması telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir.
  • Elektrik tesisatlarının yılda bir kez yasa ve yönetmeliklere uygun olarak denetlenmesi gerekmektedir. Bu denetimlerin yetkili ve yetkin kuruluş ve uzmanlar tarafından yapılması yangın ve kaza risklerinin en aza indirilmesi için hayati taşır.” Diye konuştu.
  •  

EMO’nun akredite olmuş yetkin bir kamu kurumu olarak elektrik tesisat denetimlerini, topraklama testlerini yapmakta olduğunu ifade eden Özdağ açıklamasını şöyle tamamladı:  “Elektrik tesisat yangınlarını ve kazalarını azalmak üzere EMO’nun hazırladığı Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 11 yıldır beklemektedir.

Mevcut yönetmelik 1984 yılında yayınlanmış, 1996 yılından bu yana ciddi bir güncelleme yapılmamıştır.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından hazırlanarak üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile bilim çevreleri tarafından onaylanmış, uluslararası norm ve standartları karşılayan taslak “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği” yaklaşık 11 yıl önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına teslim edilmiş ve halen bekletilmektedir. Bu durum her yıl birçok insanımızın, ölmesine, yaralanmasına, sakat kalmasına neden olmakla kalmayıp, yüzlerce ev, iş yeri ve tarihi ve kültürel mirasın da yanmasına, neden olmaktadır.

EMO tarafından günümüzün koşullarına uygun olarak hazırlanan “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği” taslağınının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bir an önce onaylamasını kamu adına bekliyoruz.”

 

Açıklamadan sonra EMO Yönetim Kurulu üyesi Tamer Bilal uygulamalı olarak binalarda elektrik testleri yaptı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: EMO, :, Elektrikten, kaynaklı, yangınlara, dikkat, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı