Haber Detayı
19 Şubat 2022 - Cumartesi 15:44 Bu haber 821 kez okundu
 
EMO ESM ve TÜKODER'den zamlara ortak tepki
EMO,ESM ve TÜKODER düzenledikleri ortak bir basın toplantısı ile elektrik ve doğalgaz zamlarının geri alınmasını istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
EMO ESM ve TÜKODER'den zamlara ortak tepki


EMO Samsun Şubesi'nde bir araya gelen 3 STK başkanı  ve yöneticileri, TÜFE’nin 2 ila 4,6 katına ulaşan tüketicinin yaşam kalitesini düşüren, alım gücünü yok eden bu zamları kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

 

Ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 

" Bilindiği üzere; 2021 Yılı TÜİK TÜFE oranı yüzde 36, 08 Yeniden Değerleme oranı ise yüzde 36,20 oranında artmışken, başta elektrik fiyatları olmak üzere bir çok temel tüketim mallarına yıllık bazda bunların çok üzerinde zam gelmiştir.    Elektrik’e yüzde 75-158,8 oranında yapılan zam ilk sırayı alırken akaryakıt, doğal gaz ve diğerleri takip etmiştir.    TÜFE’nin 2 ila 4,6 katına ulaşan tüketicinin yaşam kalitesini düşüren, alım gücünü yok eden bu zamları kabul etmek mümkün değildir.


Vatandaşın ve küçük esnafın canını yakan elektrik zamlarında güçlü olan şirketler korunmuştur.
Ancak, mızrak artık çuvala sığmıyor. Uygulanan özelleştirme yanlısı enerji politikaları iflas etmiştir. Ülke gerçeğinden uzaklaşmıştır. Ülkeyi yöneten politikacıların bazılarının sorun yok demesi, bazılarının ise zamları biz yapmıyoruz demesi bunun bir göstergesidir. Zamları Ülkeyi yöneten bir başka el mi yapmaktadır?
Kademeli kazık dediğimiz kademeli tarifede, ilk kademe günlük ortalama 5 kw/h’lik tüketim baz alınarak beş ve altına 50 üzerine ise 125 zam yapılmıştır.


Gelen tepkiler sonucu günlük ortalama 7 kw/h yükseltilmiştir. Uygulama ise 01/02/2022 tarihinde başlatılmıştır.

Peki sormak istiyoruz; ocak ayında günlük ortalama 2kw/h’lık zamlı fark kimin kasasına gitmiştir. Doğru olan günlük 7 kw/h ise neden yılbaşı itibariyle başlatılıp faturalardan mahsuplaşma yapılmadı? Bir ayda kimler ne kadar zenginleşti?

Mevcut enerji politikaları, halkın sırtından şirketlere kaynak aktarma aracına dönmüştür. Bir nevi sermaye transferi oluşmaktadır. Vatandaş enerji şirketlerine sermaye transferinde kullanılamaz.

 
Ekonomik krizin, enerji hakkımızın bir avuç şirketin karı için piyasalaştırılmasının, elektriğin toptan satış bedelinin üzerine eklenen şirket bedellerinin, kara kışta yaşanan elektrik kesintilerinin faturasını ne bir ayda eriyen ücretlerimizle ne de hayatlarımızla ödemek istemiyoruz.

 

Gittikçe yoksullaşan Vatandaş, yapılan zamlar ile alım gücünün düşmesi nedeniyle açlığa mahkum edilmektedir. Son yıllarda ilk kez yılın ilk ayında açlık sınırı asgari ücreti yakalamıştır. Tüketicinin gücü tükendi, 


ZAMLARI GERİ ALIN...


  
Evrensel hakkımız olan Temel İhtiyaçlarımızın karşılanma hakkının karşılığını bulmasını istiyoruz, insanca yaşamak bizimde hakkımızdır.

 

Özelleştirmeler, tüketime dayalı ekonomi politikaları, yanlış enerji politikaları ve plansızlığın ülkemizi getirdiği nokta ortadadır.  Önümüzdeki dönemlerde Elektrik, doğal gaz ve akaryakıta yapılan zamlar; temel ihtiyaçlarımız olan birçok ürünün fiyatlarına artış olarak yansıyacak ve artarak devam edecek,  yaşanan krizin daha da derinleşmesine neden olacaktır.

 

Yapılan zamlar raf fiyatlarına yansımış ve nerede ise fiyatlar günlük değişmeye başlamıştır. Alım gücünün düşmesi nedeniyle, tüketici besin değeri yüksek ekonomik ve sağlıklı gıdaya ulaşamayacak, merdiven altı imalatlar, taklit ve tağşiş ürünler artacak, tüketici sağlığı tehlikeye düşecek ve halk sağlığı bozulacaktır.

 

Ülkemizde kaynak vardır, bu kaynakları güçlü olan sermayenin yararına değil güçsüz olan halkın yararına kullanılmalıdır.


Elektrik, doğalgaz, telefon, internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı; açlık sınırının altında geliri olan ya da hiç geliri olmayan her haneye,  Açlık sınırın çok altında yaşam mücadelesi veren emeklilere, tek asgari ücretli çalışanlara insani elektrik miktarı ücretsiz verilmelidir.


Başta KDV olmak üzere, konutlarda faturaları kabartan vergi ve kesinti kalemleri kaldırılmalıdır."

 

Emekli maaşları, asgari ücret yeniden gözden geçirilerek güncellenmelidir."

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: EMO, ESM, ve, TÜKODER'den, zamlara, ortak, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı