Haber Detayı
24 Kasım 2017 - Cuma 13:35 Bu haber 2658 kez okundu
 
EMO Genel Merkez Denetim Kurulu Meşe Ormanlarında
EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkanı ve üyeleri , Giyasi Güngör , A.Turan Aydemir , Naci Basmacı ,SAMÇEP temsilcileri ile birlikte Meşe Ormanları'nda incelemelerde bulundular ve bir basın açıklaması yaptılar.
YAŞAM Haberi
EMO Genel Merkez Denetim Kurulu Meşe Ormanlarında

 

Orman alanında beton sökülürken  tahrip olan ağaçları, beton karışımı ile tamamen kirlenen orman zeminini , devam eden, üzerine ahşap kaplama yapılan beton yollarla, beton zemin üzerine metal profillerle yapımı süren kafeterya binasında incelemelerde bulunan EMO ve SAMÇEP adına bir açıklama yapan  SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ ve Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun , " Öncelikli olarak; bugün 24 Kasım Öğretmenler günü. Laik, demokratik ve bilimsel eğitim anlayışıyla aklı-fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek için özverili çalışan tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.

Canik Belediyesi'nin mesire alanı düzenlemesi gerekçesi ile Orman İşletmesi'nden ve ilgili kurum ve kuruluşlardan izin alarak yapıldığı söylenen , içerisinde hanımlar konağı, kafeterya, yürüyüş yolları, açık nikah alanı, restorant, sosyal donatı alanı, çocuk oyun alanı, dürbün kafe, büfeleri macera parkuru ve nikah alanının yapılacağı proje derhal durdurulmalı." dedi.

ORMAN TOPRAĞI BETONLA ÖRTÜLMEMELİ

Sahada yaptıkları  tespitlere göre, orman alanına beton dökülerek yapılan yürüyüş yollarının ve sosyal tesis alanlarının üzerinin ahşap kaplanmakta olduğunu belirten Özdağ, "  Orman toprağı betonla örtülmemelidir. Yapılan beton dökme işlemi en hafif şekliyle toprağın mühürlenmesidir. Hregün artan doğa ve yaşam alanlarımıza saldırının en pervasız şekli gözlerimizin önünde yaşanıyor. Göz göre göre ciğerlerimize beton dökülüyor.

Daha önce Orman alanı içerisine beton dökülmesi görüntülerinin Türkiye’nin her yerinde infial yaratması üzerine bir betonların bir kısmı sökülmüştü.

Meşe Orman Park alanında 24 Kasım tarihinde yaptığımız tespitlere göre; bu sökümler esnasında çok geniş bir alanda ve yaygın olarak toprağın geri dönülmeyecek şekilde inşaat atıkları ile kirletildiği, pek çok yere mucur döküldüğü ve bazı ağaçların ciddi zarar gördüğü tespit edilmektedir." diye konuştu.

TEMA SAMSUN TEMSİLCİSİNE KINAMA 

Meşepark alanında yapılacağı söylenen sosyal tesislerin fazlası ile varolduğunu ifade eden Özdağ ve Tosun, "İçerisinde hanım konağı, kafeterya, yürüyüş yolları, açık nikah alanı, restorant, sosyal donatı alanı, çocuk oyun alanı, dürbün kafe, büfe, macera parkuru ve nikah alanı gibi pek çok tesisin yapılacağı bu proje derhal durdurulmalı. Çünkü tüm bu tesis ve yapılaşmalar çevreye uyumlu yapılsa bile doğal orman alanına çok fazla tesisleşme yapılarak, bu doğal alanın tümden ticarileşmesi söz konusudur. Meşe Park alanında yapılacağı söylenen sosyal tesisler zaten fazlasıyla vardır, yenilerine gerek yoktur.

Samsun Kentinin akciğerlerine beton dökülürken, orman toprağı kirletilirken, ağaçlar zarar görürken, suçüstü yakalanan belediye başkanına alel acele çiçek takdim ederek teşekkür eden TEMA Samsun Yönetimini ve bu kıyımı gerçekleştiren ve beton çalışmalarını halen sürdüren Canik Belediyesini kınıyoruz.

Meşe Park projesinin derhal durdurulmasını, aksi halde Meşe Park alanını korumak üzere Samsun halkıyla birlikte hukuki yollar da dahil her türlü mücadeleyi yürüteceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz." şeklinde konuştu.

YAŞAM ALANLARI KORUNMALI

Daha sonra söz alan EMO Genel Merkez Denetleme Kurulu  Üyesi A.Turan Aydemir de, "Kamuflajla betonlar yasallaştırılmaya çalışılıyor. Burası topluma malolmuş bir yerdir. Betonlaşmaya izin verilmemelidir. Hepimizin yaşam alanlarını karunmasında yarar vardır." dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: EMO, Genel, Merkez, Denetim, Kurulu, Meşe, Ormanlarında,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
EMO Genel Merkez Denetim Kurulu Meşe Ormanlarında
EMO Genel Merkez Denetim Kurulu Meşe Ormanlarında
EMO Genel Merkez Denetim Kurulu Meşe Ormanlarında
Yorumlar
Haber Yazılımı