Haber Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 13:35 Bu haber 1419 kez okundu
 
Erhan Usta:500 Bin Atanamayan Öğretmen Var!...
İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen Millî Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu.
SİYASET Haberi
Erhan Usta:500 Bin Atanamayan Öğretmen Var!...

 
Komisyon toplantısında Samsun Tekkeköy Nedime Serap Ulusoy Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin pansiyonlarının ihtiyaçları olduğunu söyleyen Usta, Milli Eğitim Bakanı’ndan iyileştirme sözü aldı.
 
 
500 BİN ATANAMAYAN ÖĞRETMENİMİZ VAR
 
500 bin atanamayan öğretmen olduğunu vurgulayan Usta, ‘’atanamayan öğretmenler konusu var. Bunlar muhtemelen 400-500 bin kişi civarında, iş bekleyen fakat atanamayan öğretmenlerimiz var veya üniversite mezunlarımız var. Diğer bir sorun, eğitim istihdam planlaması. Biz okullarımızdan ne nitelik olarak iş bulabilecek bir öğrenci mezun ediyoruz ne de arzu edilen alanlarda öğrenci mezun edebiliyoruz. Üniversite sayısının artırılmasıyla övünmek de girdi odaklı bir yaklaşım; bu yaklaşımların artık dünyada da modası geçti, Türkiye'de bu modanın geçmiş olması lazım.’’ dedi.
 
 
Usta’nın, Türkiye’de sınırlı sayıda bulanan denizcilik meslek liselerinden birinin Samsun’da olduğunu ve okulun pansiyonlarının yetersiz ve bakımsız olduğunu, atölyelerinin son derece eski olduğunu söylemesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Samsun Tekkeköy Nedime Serap Ulusoy Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin pansiyonlarının ihtiyaçları olduğu söyleniyor. Arkadaşlarımla da görüştüm, gerçekten bazı ihtiyaçları var; bunları da en kısa zamanda tamamlayacağız’’ diye konuştu.
 
 
SAMSUN'UN ÇOCUKLARI GURBETE GİDİYOR
 
Usta: ‘’Öğretmenlerimizin niteliğine ilişkin ciddi sorunlar var. Bu konuda da maalesef çok fazla bir şey yapılabilmiş değil. Özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda sözler verildi, bu sözler tutulmuyor maalesef, en üst seviyede verilmiş olmasına rağmen. Bunların tutulmasını talep ediyoruz. Bir de öğretmenlerimizin görev motivasyonlarının artırılması konusunda da yapılması gereken çok iş var.
 
Samsun OSB'de nitelikli eleman sıkıntısı var. Bir yandan dünya kadar işsizimiz var, Samsun'un çocukları gurbete gidiyor, inşaatlarda çalışıyor fakat OSB'de de "Nitelikli eleman bulamıyoruz." diye bizim sanayicilerimiz şikâyet ediyor. Bu anlamda, meslek ve teknik liselerinin kalite ve niteliğinin artırılması, cazip hâle getirilmesi, atölyelerin yenilenmesi bir zaruret olarak duruyor. Samsun'da bu tür ihtiyaçlar var. Aynı zamanda, Samsun'da teknoloji tasarım atölyeleri eksik; resim, müzik, spor, görsel sanatlar, dram alanları eksik ve bu alandaki öğretmenlerde de ciddi eksiklik var’’ şeklinde konuştu.
 
MÜLAKATLARDA CİDDİ MAĞDURİYETLER VAR
 
Mülakatlarda ciddi mağduriyetler olduğunu belirten Usta, Havza’da Müdür Yardımcılığı yapan; 8 üniversite bitirmiş, 9. üniversitesini okuyan; 4 defa yurt dışı öğretmenlik sınavına girip, hepsinde mülakatta elenen Alpaslan Yüksel örneğini verdi.
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Erhan, Usta:500, Bin, Atanamayan, Öğretmen, Var!...,
Yorumlar
Haber Yazılımı