Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 16:14 Bu haber 473 kez okundu
 
Erhan Usta'dan Gıda OSB'ye Soru Önergesi
Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta Samsun Gıda OSB ile ilgili soru önergesi verdi Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta Samsun Gıda OSB ile ilgili soru önergesi verdi.
- Haberi
Erhan Usta'dan Gıda OSB'ye Soru Önergesi

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Gıda OSB’nin amacı dışında kullanıldığı ve bazı şirketlerin kollanarak haksız kazanca göz yumulduğu iddialarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sordu. Usta, sosyal medyadan paylaştığı yazılı soru önergesinde, Gıda OSB Yönetim Kurulunun da yönetmeliğe uygun hareket etmediğini söyledi. 

 

Gıda OSB ile ilgili olarak ciddi iddialar olduğunu belirten Erhanusta Önergesinde şu soruları sordu:
 

"Son aylarda, seçim bölgem olan Samsun’da, özellikle yerel basında Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesinin etkin bir şekilde kullanılmadığı, uzun süredir üretime geçemeyen firmaların kollandığı, tahsis edilen arsaların üretim faaliyeti için değil depolama alanı olarak kullanıldığı hatta kiralanarak haksız kazanç sağlandığı haberleri yer almaktadır.

 

Yönetim ve Tahsisler Şeffaf Değil

 

Gıda OSB Yönetim Kurulunun bir internet sitesinin olmadığı görülürken ve 1.etapla alakalı bu kadar sıkıntı varken, herhangi bir ilana çıkmaya lüzum görmeden altyapısı dahi olmayan 2.etap tahsislerinin yapılmaya başlandığı yine basından takip edilmektedir. Şeffaf olmayan yönetim tarzı, Gıda OSB’nin amacına uygun kullanılmadığı iddiaları kamu vicdanını huzursuz etmektedir.

 

Hangi Şirket Ne Söz Vermişti?

 

Samsun Gıda OSB’nin alt yapısı tamamlanan 1. etabında kaç parsel vardır ve bu parseller ilk kez hangi şirketlere hangi yatırım ve istihdam taahhütlerine istinaden tahsis edilmiştir? Bu güne kadar tahsis’i iptal edilen şirket var mıdır? Varsa iptal sebebi nedir?

 

Sözler Tutuldu Mu?

 

Samsun Gıda OSB 1.etapta şuan üretim yapan kaç şirket vardır? Bu şirketler taahhüt ettiklerini miktarda yatırım yapmış ve istihdam sağlamış mıdır? Samsun Gıda OSB 1.etapta şuan üretime geçememiş kaç şirket vardır? Varsa bunlara OSB Uygulama Yönetmeliğince tanınan süre dolmuş mudur? Dolmuşsa tahsis iptalleri ne zaman yapılacaktır? Basında yeraldığı şekliyle depo olarak kiralanan veya kullanılan yerler söz konusu mudur?

 

Yönetmeliğe Uymayan Yönetime Ne Yapılacak?

 

Alt yapısı olmadığı halde, herhangi bir duyuru yapılmadan, 2. Etap tahsislerinin yapıldığı iddiaları doğru mudur? OSB Uygulama Yönetmeliğinin 55. maddesi “Tahsisi veya satışı yapılmamış parseller OSB’nin internet sitesinde sürekli ve güncel olarak yayımlanır, yayımlamayan OSB yönetim kurulu görevini yerine getirmemiş sayılır.” hükmünü içermektedir. Bu hüküm gereğini yerine getirmeyen Yönetim Kuruluna herhangi bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Erhan, Usta'dan, Gıda, OSB'ye, Soru, Önergesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı