Haber Detayı
15 Ekim 2016 - Cumartesi 11:40 Bu haber 2235 kez okundu
 
ERHAN USTA'DAN KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMA
MHP Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta MHP İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin " Başkanlık Sistemi TBMM'ye geldiğinde oyunuz evet Mİ HAYIR mı olacak sorusuna "Parlamenter Sistemden yana Olduğumuzu İfade Ediyoruz" cevabı kafaları karıştırdı.
SİYASET Haberi
ERHAN USTA'DAN KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMA

Grup Başkanvekilliği görevine seçildikten sonra MHP Samsun İl Başkanlığı’na ziyarette bulunan Erhan Usta, Hükümetin FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadelesini desteklediklerini açık bir şekilde ortaya koyduklarını belirterek, "Siyasetin yapılacağı bir zaman değil. Ülkenin bekasıyla ilgili bir sorunla karşı karşıyaysak her türlü siyasi kaygıyı bir tarafa bırakıp bu mücadeleyi destekliyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi'nin desteği hükümetin yanındadır.Hukuk herkes açısından bağlayıcı olmalıdır. Bu gün ülkeyi yönetenler Anayasa'yı çiğniyorlar, hukuku çiğniyorlar, kanunları çiğniyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı'nın özellikle statüsüne baktığımızda Anayasa'nın ötesine geçen bir pozisyon kullanılıyor. Hukukun egemen olduğu fiili durum, kanuni durum veya yasal durum diye bir şey olmaz. Fiili durum kanuni durumun aynısıdır. Bunun ötesine çıkılmamalıdır. Anayasa'yı çiğnemekten Cumhurbaşkanı'nın vazgeçmesi lazım" dedi. FETÖ'cülerin kanunun öngördüğü en şiddetli şekilde cezalandırılmasını isteyen Usta, ancak bunlar yapılırken devletin adil olması, hukuku işletmesi ve mağdur insanlar oluşmaması gerektiğine dikkati çekti.

MHP OLARAK DESTEK VERİYORUZ, UYGULAMADKİ SORUMLULUK HÜKÜMETE AİT

Olağanüstü halin başında ve uzatılmasında desteklediklerini anlatan Usta, "Ülkenin şartları olağanüstü. Olağanüstü şartlarda olağanüstü de birtakım mücadele gerekiyor. Mücadele esas. Mücadeleyi belirlerken hukukun üstünlüğü olması lazım. Mağduriyet yaratmamamız lazım. Mağduriyetlerde istismarda oluyor. İstismar olacak mağduriyet yaratmamamız lazım. Bu devletin kurumlarının çok dikkatli olması lazım. Hükümeti şu konuda ikaz ediyoruz: Sorumluluktan kaçma. MHP olarak elbette destek veriyoruz. Nihayetinde uygulamadaki sorumluluk hükümete aittir. Hatası da sevabı da hükümete aittir." değerlendirmesinde bulundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Usta, bir basın mensubunun "Başkanlık sistemi Meclise gelirse MHP destekleyecek mi?" sorusu üzerine şunları söyledi: 

"Grup toplantısında Sayın Genel Başkanımızın ifadesi çok açık. Sayın Genel Başkanımız şunu söylüyor: 'Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukukun üstünlüğü esas olmalı ve hukuk herkes açısından bağlayıcı olmalı. Konumu, statüsü ne olursa olsun herkes hukuk içinde kalmalıdır.' Bugün maalesef hükümeti yönetenler hukuku çiğniyorlar, kanunları çiğniyorlar. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanının statüsüne baktığımızda, Anayasa'nın ötesine geçen bir pozisyon kullanıyor. Bu 'fiili durum' diye adlandırılıyor. Hukukun egemen olduğu hukukun üstün olduğu bir ülkede fiili durum, kanuni durum veya yasal durum diye bir şey olmaz. Fiili durum, kanuni durumun aynısıdır, bunun ötesine çıkılmaması lazım. Bizim söylediğimiz esas olarak budur. Sayın Cumhurbaşkanının Anayasa'yı çiğnemekten vazgeçmesi lazım."

"Eğer bir başkanlık sistemi isteniyorsa bunun yolu bellidir." diyen Erhan Usta, şöyle dedi: 

"MHP'nin sivil bir yasa yapma konusundaki tutumu da bellidir. Bugüne kadar anlaşılan 60 madde var, bu son dönemde çalışılan 7 madde üzerinde de aşağı yukarı anlaşıldı aslında, elimizde epeyce şey var. Bunları getirirsin, diğer taraftan da başkanlık sistemi ile ilgili bir şey varsa bunu da Meclise getir. Mecliste oylanır, 367 bulunursa direkt yasallaşır. 330'un biraz üzerinde, 367'nin altında olursa o zaman halka sorulur. Biz de halk ne derse halkın söylediği her şeye boynumuz kıldan ince. Esas üzerinde durulması gereken şey, bu Anayasa'nın çiğnenmesinden vazgeçilsin. Türkiye rejim tartışmalarıyla, sistem tartışmalarıyla vakit kaybetmesin. Bu tartışmaların herkese birçok bedeli var. Herkes sorumluluktan kaçmasın. 'İşte biz bunları çok çok iyi yapacaktık ama sistem müsait değil' diye bir şeye de kimse sığınmasın. Getirin Mecliste bakılır, hür iradesiyle milletvekilleri oyunu kullanacaktır, ondan sonra sonuç ne olursa olsun herkes katlanacaktır."


ÖNLEM ALINMAZSA DOLAR YÜKSELECEK, İŞSİZLİK ARTACAK, ÜRETİM DÜŞECEK

Türkiye ekonomisinin  2012 sonrasında ciddi bir yavaşlama süreci içerisinde olduğunu ifade eden MHP Grup Başkanvekili Samsun Milletvekili Erhan Usta, "  4-5 yıldır ülkede büyüme çok zayıf. Büyümenin zayıf olması üretimin ve istihdamın zayıf olmasına yol açıyor. Ekonomide bugün istihdam yaratma oranları çok fazla düştü. Son 2 ayda işsizlik bir puan yükseldi. İşsizlikte yüzde 11 artış var. İstikrarsızlık nedeniyle kur tarihi zirveleri görüyor. Eğer ülkeyi bir an önce normalleştirmezsek, önümüzdeki günlerde kurda daha yüksek artışlar görme riskiyle karşı karşıyayız. Bunun sonucunda üretimin daha azalacak ve işsizlik artacak. "

PARLAMENTER SİSTEMDEN YANA OLDUĞUMUZU İFADE EDYORUZ
 
CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke'nin açıklamalarına yönelik soruya cevap veren Usta, "MHP Genel Başkanı'nın sicilinde hiç bir bozukluk yok. Bizim tavrımız ve görüşlerimiz çok net. Biz hiç zikzak yapmadık. Biz başından itibaren parlamenter sistemden yana olduğumuzu ifade ediyoruz. Burada endişeye mahal verecek bir durum yok. " diye konuştu. "Başkanlık Sistemi TBMM'ye geldiğinde oyunuz evet mi, hayır mı olacak? " sorusuna da Erhan Usta tekrar " Parlamenter Sistemden yana olduğumuzu ifade ediyoruz"  cevabını verdi.

MHP Samsun İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin ve Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanı Hüseyin Kürşat Geze de hazır bulundu.  

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ERHAN, USTA'DAN, KAFA, KARIŞTIRAN, AÇIKLAMA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı