Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 19:11 Bu haber 1678 kez okundu
 
Erhan Usta'dan Kayıp Kaçak Bedeli Tepkisi
İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Ak Parti’nin hazırladığı, elektrikteki kayıp kaçak bedelinin bölgelere ayrılarak dağıtılmasının engellenmesini de içeren “Elektrik Piyasası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni hedef aldı.
EKONOMİ Haberi
Erhan Usta'dan Kayıp Kaçak Bedeli Tepkisi

KIYAK YAPILDI

 

Erhan Usta Teklif ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

"Ben 1.000 km uzaktaki adamın kaçak elektriğini niye ödüyorum?" diyen kardeşim, bu tweetleri senin için atıyorum diyerek sözlerine başlayan Usta, “2013 yılında çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrikte kayıp ve kaçakların, 31.12.2015'ten sonra bölgesel bazda faturalara yansıtılmasına karar verilmişti. Yani her bölge kendi kayıp kaçağını ödeyecekti. Ancak firmalar verdikleri sözlere rağmen kayıp kaçağı azaltamayınca, bir kıyak yapılıp bu süre 31.12.2020'ye uzatılmıştı. Şimdide AKP Milletvekillerinin getirdiği yeni Kanun Teklifiyle 31.12.2025'e uzatılmak isteniyor.” dedi.

 

HEP BERABER ÖDEMEYE DEVAM EDİN

 

Usta, “Yani diyorlar ki: Bölgenizde kayıp kaçak bedeli az bile olsa, ülkedeki tüm kayıp kaçağı (isterse 1.500 km uzaktaki kaçak tüketim olsun) hep beraber ödemeye devam edin. Nasılsa özelleştirmeyle bölgeleri alan şirketlere (hep aynı müteahhit grupları) sermaye transferi yapılıyor.” dedi.

 

SİZ KİMİ KOLLUYORSUNUZ?

 

Usta son olarak şunları sordu:

Madem bu şirketler kayıp kaçakla mücadele etmeyeceklerdi, fiyatlar ulusal olarak belirlenmeye devam edilecekti, TEDAŞ'ı neden parçalara bölüp özelleştirdiniz?

Bu kanun teklifiyle vatandaşı kollamadığınız bariz bir şekilde ortada. Peki siz kimi kolluyorsunuz?

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Erhan, Usta'dan, Kayıp, Kaçak, Bedeli, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı