Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 15:49 Bu haber 1441 kez okundu
 
Erhan Usta: Merkez Bankası Başkanı'nın Görevden Alınması Hukuki Değil!..
Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan USTA, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının hukuki olmadığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Erhan Usta: Merkez Bankası Başkanı'nın Görevden Alınması Hukuki Değil!..

 Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına tepki gösteren Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan USTA " Bu Görevden Alma Hukuki Değildir!" dedi.

 

Merkez Bankası Başkanının süresi dolmadan görevden alınmasının olağan dönemlerde ilk kez karşılaşılan bir durum olduğunu belirten Usta, “Genel düzenlemelerle özel düzenlemeler etkisiz hale getirilemez.  Merkez Bankası Kanununun 27 ve 28. maddeleri dururken bu görevden alma hukuki değildir.” dedi.

 

BAŞARISIZ BAKANLAR NE OLACAK?

 

Usta, “Merkez Bankası Başkanı kötü performansı nedeniyle mi, söz dinlemediği için mi görevden alınmıştır? Ekonomideki başarısızlığın tek sorumlusu Merkez Bankası Başkanı olabilir mi?

Maliye politikası ve reel sektör (tarım, sanayi, ticaret) ayağındaki başarısız bakanlar ne olacaktır?” diye sordu.

 

AYNI HATAYA DÜŞÜLMÜŞTÜR

 

Merkez Bankası Başkanının bu şekilde görevden alınması Bankanın fonksiyonel bağımsızlığıyla ilgili kaygıları iyice artıracağına dikkat çeken Usta, “Ayrıca, merkez bankacılığı sadece bankacılık değildir. Derin bir makroekonomi bilgisi ve tecrübesi gerektirir. Bir kez daha aynı hataya düşülmüştür.” diye vurguladı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Erhan, Usta:, Merkez, Bankası, Başkanı'nın, Görevden, Alınması, Hukuki, Değil!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı