Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 13:20 Bu haber 1248 kez okundu
 
Erhan Usta Samsun'dan Alınan 5 Okçuluk Faaliyetini Sordu
Samsun Milletvekili Erhan USTA, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na Türkiye Okçuluk Federasyonu’nun Samsun ilinde yapılması gereken 5 faaliyeti neden Bursa, Ordu ve Antalya’ya alındığını sordu.
SPOR Haberi
Erhan Usta Samsun'dan Alınan 5 Okçuluk Faaliyetini  Sordu

 

Okçuluk Salonunda Yapılan Düğün ve salonun farklı branşlara tahsisi edilmesi Çimleri Bozdu,  Samsun 5 Ulusal etkinlikten oldu, Turizm Sektörü Büyük Zarar Etti


Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta Samsun Okçuluk Salonu'nda yapılması programda olan ancak, daha sonra Bursa Ordu ve Antalya'ya kaydırılan Türkiye Okçuluk Federasyonu Ulusal Müsabakalarını Bakanlığa sordu.

 


Bilindiği, gibi 2018 Yılının Ekim Ayı ortalarında Samsunlu genç işadamı ve AK Parti Samsun İl Yönetim Kurulu üyesi olan Seyithan Ekin, Okçuluk Salonunda sanatçı Berdan Mardini'nin katıldığı muhteşem bir düğün ile dünya evine girmişti..

Samsun'un İlkadım ilçesi Batı Park sahasında bulunan Okçuluk Salonunda gerçekleşen düğüne Samsun Valisi Osman Kaymak'ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ile birlikte çok sayıda davetli katılmıştı.

Seyithan Ekin ve İpek Ülker çiftininin düğününde nikah şahitleri de protokol üyeleri olmuş, çiftin nikahını Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin kıyarken, evlilik cüzdanını ise Samsun Valisi Osman Kaymak vermişti.

Bu düğün sonrasında Okuçuluk Salonu'nun  çimlerinin bozulduğu ve bu nedenle de Samsun'da yapılması gereken Türkiye Okçuluk Fedeasyonu'nun Samsun Programında olan  5 büyük ulusal şampiyona ve etkinliğin Samsun'dan Ordu, Antalya ve Bursa'ya alındığı iddiaları konuşulmaya başlamıştı.

Bu etkinlikler nedeniyle rezervasyonlar iptal edilmiş ve turizmsektöründe ciddi kayıplar yaşanmıştı.

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta iddiaları Gençlik ve Spor Bakanlığına verdiği soru önergesi ile gündeme getirdi.

   Erhan Usta, verdiği önergede şunlara değindi:

BIRAKIN AVRUPA’YI DÜNYA’NIN SAYILI TESİSLERİNDEN                          

Samsun’da inşa edilen ve bırakın Avrupa’yı dünyanın sayılı tesisleri arasında gösterilen Samsun Okçuluk Tesisleri, 26 Şubat- 2 Mart 2019 tarihleri arasında 2019 Salon Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca, Avusturya, Hollanda, Özbekistan milli takımlarının kamplarına ev sahipliği yapmıştır. Samsun Okçuluk Tesisleri, hem ilimizde ve ülkemizde okçuluk sporunun geliştirilmesine, hem de Samsun’umuzun tanıtımına, turizme ve de ekonomisine katkı sağlar hale gelmiştir.

 

SAMSUN’DAN ALINDI, BURSA, ORDU VE ANTALYA’YA VERİLDİ

Fakat Türkiye Okçuluk Federasyonun 2019 Faaliyet Programında yer alan ve Samsun’un ev sahipliği yapması gereken beş etkinliği (2019 Gençler - Kadetler Açık Hava Türkiye Şampiyonası, 2019 Zafer Haftası Minikler Açık Hava Türkiye Şampiyonası, 2020 Olimpiyat Oyunları Hazırlık Kampı (15 Kasım - 01 Aralık 2019), 2019 Salon Federasyon Kupası, 2020 Olimpiyat Oyunları Hazırlık Kampı (15 - 30 Aralık 2019)), Bursa, Ordu ve Antalya illerine kaydırmıştır.

 

Bu durum, hem yapılan yatırımı amacından uzaklaştırmakta, hem ilimizde okçuluk sporunun gelişimi sekteye uğratmaktadır. Ayrıca, yapılan rezervasyon iptalleri nedeniyle, ilimizdeki turizm ve otel işletmeciliğini sıkıntıya sokmaktadır. Ne yazık ki, Türkiye Okçuluk Federasyonu’nun yapmış olduğu bu değişikliklerin nedenlerinin, Samsun Okçuluk Tesislerinin amacını dışında kullanılması, hatta düğünlere ev sahipliği yapması, çim saha konusundaki sıkıntıların giderilememiş olması ve salonun farklı branşlara tesis edilmesiyle alakalı duyumlar olduğu iddia edilmektedir.

 

OKÇULUK SALONUNDA DÜĞÜN MÜ YAPILDI?

 

Samsun Okçuluk Tesislerinde düğün yapılmış mıdır? Bu yatırım, düğün organizasyonları için mi, yoksa okçuluk sporunun geliştirilmesi için yapılmıştır? Bundan sonra bu tesiste düğün organizasyonu yapılmasına izin verilecek midir? Tesisin çim sahasının okçuluk sporuna uygun hale getirilmesi işlemleri ne zaman tamamlanacaktır?

 

FEDERASYON BU DEV YATIRIMI KULLANMAKTAN NEDEN VAZGEÇTİ?

 

1200’den fazla sporcuya, ulusal ve uluslararası müsabakalara,  hem ülkemizin hem de diğer ülkelerin okçuluk milli takımlarının kamp organizasyonlarına ev sahipliği yapan Samsun Okçuluk Tesisleri, başka branşların kullanımına açılacak mıdır? Açılacaksa, bunun sebebi nedir? Açılırsa, Türkiye Okçuluk Federasyonu Samsun Okçuluk Tesislerini kullanmaya devam edebilecek midir? Türkiye Okçuluk Federasyonu, 2020 yılında Samsun ilinde kaç faaliyet yapacaktır? 2019 yılında yapılamayan faaliyetler, 2020 yılında telafi edilecek midir?

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Erhan, Usta, Samsun'dan, Alınan, 5, Okçuluk, Faaliyetini, , Sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı