Haber Detayı
22 Mart 2018 - Perşembe 17:05 Bu haber 2474 kez okundu
 
ESM’den Dünya Su Günü açıklaması
ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel ERDOĞAN Dünya Su Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
- Haberi
ESM’den  Dünya Su Günü açıklaması

Erdoğan açıklamasında şu  görüşlere yer verdi: “İçinde bulunduğumuz yüzyılda petrol başta olmak üzere enerji kaynakları odaklı savaşlar, önümüzdeki süreçte yerini su savaşlarına bırakabilir.

Dünya nüfusundaki yoğun artış ve su kullanımı çeşitliliğindeki artışa karşın su kaynaklarının yetersizliği suyu oldukça stratejik bir kaynak haline getirmektedir.

Dünyadaki su varlığının sadece yüzde 3’ünün tatlı su olduğu, su kaynaklarının coğrafi olarak yeryüzünde oldukça eşitsiz dağıldığı ve milyonlarca insanın sağlıklı içilebilir suya ulaşamadığı göz önünde bulundurulduğunda böylesine yaşamsal bir kaynak için çatışmaların kaçınılmaz olacağı açıktır.

Özellikle Türkiye’nin de içinde var olduğu Ortadoğu coğrafyasının su kaynakları açısından yetersiz olması ve bu su kaynaklarının önemli bir bölümünün komşu ülkeler arasında birlikte kullanılan sınır aşan sular niteliğinde bulunması nedeniyle gerginlikler ve çatışmalar yaşanmakta ve gelecekte de bu çatışmaların boyutlarının artabileceği şimdiden görülmektedir.

Özellikle Türkiye,Irak, ve Suriye arasında Fırat, Dicle Nehirleri üzerinden, Suriye, İsrail arasındaki su kaynaklarını barındıran Golan Tepeleri ve yine Türkiye, İran arasında Zap Suyu üzerinden yaşanan gerginlikler ve çatışmaların önümüzdeki süreçte daha da büyüyeceği açıktır.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre 2030 yılında bölgenin hızlı nüfus artışı, su ve besin ihtiyacının iki katına çıkacağını göstermektedir.

Bu durum, Ortadoğu için Türkiye’nin suyunu petrol kadar değerli hale getirmektedir.

Türkiye Kendi Menfaati İçin Ne Yapmalıdır ?

Öncelikle suyun sadece hayati bir meta olmadığı , aynı zamanda stratejik bir kaynak olduğu iyi kavranmalıdır. Dünyada gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi Türkiye’de,yerüstü ve yeraltı su kaynaklarını iyi değerlendirmeli ve bu konuda yetişmiş bilim adamları ile siyasi bürokratlar aracılığıyla kendi ulusal su politikasını ortaya koymalıdır.

Türkiye bir çok su kaynağına sahip olmasına karşın su sıkıntısı çeken ülkeler arasında gösterilmektedir. Bunun en önemli sebepleri Türkiye’nin bu anlamda halen alt yapısını tamamlayamamış olması ve suyun kullanımında halen büyük ölçüde geleneksel yöntemlere devam etmesidir.

Bunlarla beraber Türkiye, su konusunda bölgesinin özelliklerini ve kendi ihtiyaçlarını da dikkate alarak çözüm önerileri hazırlamalı ve bunları uluslararası kamuoyuyla paylaşmalıdır. Ayrıca bu konuda düzenlenecek zirve ve konferanslarda insiyatifi elinde bulundurmalıdır. Aksi takdirde bölgenin su sorununa çözüm adı altında dayatmacı politikalarla karşı karşıya gelmesi kaçınılmazdır.

Sonuç olarak Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından yayınlanan rapora göre dünyada şu anda 2.1 milyar insanın temiz bir şekilde sağlanan suya erişimi yok, 844 milyon insana temel su içme hizmet sağlanamıyor,263 milyon kişi evlerinin yarım saat uzağından su taşıyor, 159 milyon kişi hala yüzey su kaynaklarından arıtılmamış su içiyor.

Bu dramatik tabloyu ortadan kaldırmak bütün insanlığın ortak sorumluluğudur.

Öncelikle suyun bütün canlılar için yaşamsal bir kaynak olduğu ve bu anlamda suya erişimin temel bir insan hakkı olduğu değerlendirildiğinde bu sorunun çözümünün ne kadar aciliyet gerektirdiği açıktır.

Önümüzdeki süreçte böylesine yaşamsal bir kaynak üzerinden yeni çatışmaların ve savaşların yaşanmaması için yeryüzündeki su kaynaklarının adil bir şekilde dağıtımı ve kullanımı konusunda bütün ülkelerin ortak sorumluluk içerisinde davranılması kaçınılmazdır.

Bu anlamda bütün insanların sağlıklı suya ulaşabileceği ve bu yaşamsal kaynağın ülkeler arasında adil olarak paylaşılabildiği bir yeryüzü dileğiyle Dünya Su Günü ‘nü kutluyor, suyu insanların ve tabiatın kullanımına kazandıran suyun emekçilerine şükranlarımızı sunuyoruz.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: ESM’den, , Dünya, Su, Günü, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı