Haber Detayı
11 Haziran 2016 - Cumartesi 17:31 Bu haber 2911 kez okundu
 
ESM'DEN KAÇAK ELEKTRİĞE KARŞI İMZA KAMPANYASI
Geçtiğimiz günlerde yasalaşan ve kayıp kaçak bedellerinin elektrik abonelerinden alınmasının önündeki yargı kararlarını yok eden yasaya karşı ESM (Enerji Sanayi Maden Kamu Emekçileri Sendikası) imza kampanyası başlattı.
- Haberi
  ESM'DEN KAÇAK ELEKTRİĞE  KARŞI İMZA KAMPANYASI


"Kaçak Elektrik sahtekarlarına Sponsor olmayacağız" 

ESM Samsun Şube Bakanı Müşfik Veysel Erdoğan, "Sendikamız tarafından “Başkasının Kullandığı Kaçak Elektriği Ödemek İstemiyorsan! Bir İmzada Sen Ver” başlığı altında Samsun’un farklı yerlerinde stantlar açılarak halka dönük imza kampanyaları başlatılmıştır. Türkiye’de kaçak olarak kullanılan elektriğin bedeli, elektrik faturasını düzenli olarak ödeyen namuslu vatandaşların faturalarına yansıtılarak yıllarca haksız yere onlardan tahsil edildi.

Bu haksızlığın giderilmesi için başlatılan hukuki mücadele sonucunda; Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Elektrik enerjisinin nakli esnasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından hırsızlanmak suretiyle kullanılan elektrik bedellerinin, kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmek hukuk devleti ve adalet düşünceleri ile bağdaşmamaktadır doğrultusunda karar verdi. Aynı kurul ayrıca, EPDK'ya Elektrik Bedeli Fiyatlandırma Unsuru Belirleme Konusunda sınırsız yetki ve görev verilmediği, Elektrik Kaybını Önleme Hırsızlıkları Engelleme Hırsızı Takip Edip Bedeli Ondan Tahsil Etme Görevinin enerjinin sahibi bulunan EPDK'ya ait olduğu, tahakkuk ettirilen Kayıp Kaçak Bedelinin tüketiciye iade edilmesi gerektiği kararını da verdi." dedi.

Hükümet tarafından meclis gündemine getirilen ve 4 Haziran 2016 tarihinde kabul edilen Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan değişiklikle, başkalarının kullandığı kaçak elektriğin bedelini namuslu vatandaşların ödemeye devam edeceğini ifade eden Erdoğan açıklamasını şöyle tamamladı: " Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun bu kararlarına rağmen, Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan son değişikliğin bedeli çok ağır;
İşte getirdikleri.: 
Yargının vermiş olduğu Elektrik Kayıp Kaçak Bedelinin Tüketiciden Tahsil Edilemeyeceği kararı kaldırmıştır.
Yargının Kayıp Kaçak Bedeli olarak tüketiciden tahsil edilen paranın tüketiciye geri ödemesine yönünde vermiş olduğu karar kaldırılmıştır. Vatandaşın bu konuda yargıya başvurma hakkına kısıtlama getirilmiştir.
Elektrik Dağıtım Şirketlerine ait olması gereken kayıp-kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim sistemi kullanım bedeli, dağıtım bedeli faturalara yansıtılarak namuslu vatandaşlardan tahsil edilecektir. 
Sonuç olarak hükümetin teklifiyle gerçekleşen bu kanun değişikliğiyle, Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası olarak; Halkımızı bu haksız uygulamaya karşı birlikte mücadeleye ve direnmeye çağırıyoruz.
Ekonomik olarak zaten zor durumda olan halkın cebinden haksız yere alınan bu paraların, elektrik dağıtım şirketlerine aktarılmasını asla kabul etmeyeceğiz.
Bu haksızlık düzelene kadar mücadelemizi sürdüreceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın."

Daha sonra "  Başkasının kullandığı kaçak elektriğin parasını ödemeyeceğiz" ve " Kaçak elektrik sahtekarlarına sponsor olmayacağız sloganları ile imza kampanyası başlatıldı."  

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , , ESM'DEN, KAÇAK, ELEKTRİĞE, , KARŞI, İMZA, KAMPANYASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı