Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 17:06 Bu haber 968 kez okundu
 
ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan’dan Asgari ücret açıklaması
ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün başlayan görüşmeleri ve asgari ücret konusunda bir basın açıklaması yaptı.
EKONOMİ Haberi
ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan’dan  Asgari ücret açıklaması

Görüşmelerin doğrudan 7 milyon çalışanı, aileleriyle birlikte 20 milyona yakın  yurttaşı ilgilendirdiğini belirten Erdoğan, “ Görüşmelerde her şeyden önce 4 kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırı rakamları önemle dikkate alınmalıdır.

 

Mevcut iktidara desteği ve yakınlığıyla bilinen Memur Sen Konfederasyonu tarafından 2018 yılı Eylül ayında açıklanan 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2135 TL, yoksulluk sınırı ise 5950 TL’ dir.Mevcut asgari ücretin 1603 TL olduğu göz önüne alındığında, milyonlarca asgari ücretli ve aileleri, açlık sınırı olan 2135 TL’nin çok altında yani artık ölüm sınırında yaşamaktadır.” Dedi.

 

 

TÜRKİYE’DE ADİL BİR GELİR DAĞILIMI VE SOSYAL ADALET YOK

 

Forbes Dergisi’nin her yıl yayınladığı dolar milyarderleri listesine Türkiye’den bu yıl 40 kişinin girdiğini ifade eden Müşfik Veysel Erdoğan,  “ Dolar milyarderi olan bu 40 kişinin kişisel servetlerinin toplamı 121 milyar dolardır. Asgari ücrete mahkum olan yaklaşık 20 milyon yurttaş,  adeta ölüm sınırında yaşam mücadelesi verirken; sadece 40 kişinin kişisel servetlerinin 121 milyar dolar olduğu bir ülkede adil bir gelir dağılımından ve sosyal adaletten bahsedilemez.

 

Sonuç olarak bu ülkede belirli bir mutlu azınlığın dışındaki milyonlarca asgari ücretli, emekli, küçük esnaf,memur, köylü ve işsizler en temel ihtiyaçlarını bile karşılamaktan uzak yaşamaktadırlar.Bu nedenle tespit edilecek asgari ücretin kesinlikle insanca yaşam koşullarına uygun olarak belirlenmesi gerekir.” Diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ESM, Samsun, Şube, Başkanı, Müşfik, Veysel, Erdoğan’dan, , Asgari, ücret, açıklaması, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı