Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 15:53 Bu haber 1731 kez okundu
 
ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan’dan işsizlik uyarısı!
ESM (Enerji, Sanayi, Maden ve Kamu Emekçileri Sendikası)Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, işsizliğin toplumsal barışı tehdit edebilecek boyutlara geldiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan’dan işsizlik uyarısı!

İşsizlik rakamlarının açıklanmasının ardından bir basın açıklaması yapan ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) işsizlik rakamlarını açıkladı. Aralık ayında yüzde 13.5 olan işsizlik, Ocak ayında yüzde 14.7 oldu. Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın Ocak ayına göre 1milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişiye ulaştı.

Resmi rakamlara göre 4 milyon 668 bin olan işsiz sayısının gerçekte 7 milyonu aştığı ifade edilmektedir. Bu verilere göre işsizliğin ülkenin en temel sorunu olduğu açıktır.Yaşanan ekonomik kriz, 2002 yılı krizinin de çok ötesine geçmiş olup; kriz nedeniyle işini kaybedenlerin sayısı her geçen gün çığ gibi büyümektedir.

Yapılan özelleştirmeler ve üretim ekonomisinden vazgeçilmesi sonucunda zaten oldukça yüksek olan işsizlik, içine girdiğimiz ekonomik krizle birlikte artık ciddi bir toplumsal yaraya dönüşmüştür. Yaşanan işsizlik; ulaştığı boyutları itibariyle  daha fazla kamufle edilemeyecek, taşınamayacak, bastırılamayacak bir noktaya yükselmiş, artık toplumsal barışı tehdit eder hale gelmiştir.

Büyük bir toplumsal sorun haline gelmiş olan işsizliğin aşılması için; Türkiye’nin mutlaka yeniden üretim ekonomisine dönmesi ve işverenlerin de bu kriz sürecinde en kolay yol olan işçi çıkarmak yerine mümkün olduğu kadar fedakarlık yaparak konuya toplumsal sorumluluk içerisinde yaklaşması gerekir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ESM, Samsun, Şube, Başkanı, Müşfik, Veysel, Erdoğan’dan, işsizlik, uyarısı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı