Haber Detayı
17 Ekim 2016 - Pazartesi 11:01 Bu haber 4590 kez okundu
 
FINDIK ÜRETİCİSİ KUMPASTA, DEVLET BABA NEREDE !..
Tarım sürdürülebilir yaşamın ana kaynağıdır. İnsan yaşamının ilk sektörü olan tarımın, stratejik önemi de her geçen gün arttırmaktadır. Ama maalesef ürün, üretim, üretici ve ülke yanlış politikalarla her geçen gün kan kaybetmektedir.
EKONOMİ Haberi
FINDIK ÜRETİCİSİ KUMPASTA, DEVLET BABA NEREDE !..

Bugün bölgemizin en önemli ve milli ürünümüz dediğimiz fındık ve üreticisi ciddi sıkıntı içindedir. Geçen yıl yaşanan fiyat mağduriyeti, bu sene tekrar yaşanmaktadır. Bunun da tek sebebi alımdaki tekelleşmedir. Ülkeye ciddi bir döviz girdisi kazandıran bu üründe, her geçen gün pazar ve hasılat kaybetmekteyiz. Türkiye dünya fındık piyasasındaki payını yitirmeye başladı. 15 yıl önce yüzde 85'ini yönettiğimiz pazarda artık payımız yüzde 66’lara kadar düştü.
Pazarda rakiplerimiz çoğalıyor ve destekleniyor. Türk fındığına alternatif isteyen fonlar, Gürcistan, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerde çiftçilere fındık üretmesi için destek veriliyor. Pazarlarımızı her geçen gün, kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Verimliliğimiz rakiplerimize göre çok düşük. Yurt dışında dekar başına 200 kilogram verim alınırken, biz de 100 kilogramın altında.
2015 yılında ülkemize yaklaşık 2,8 Milyar dolar gibi ciddi bir gelir sağlayan fındıkta, fiyatların düşüşü ile ciddi bir gelir kaybı yaşanmış ve yaşanmaktadır. 2016’da yeni sezona 12 TL ile başlayan fiyatlar, 15 TL’ye kadar çıkmış, ardından hızla baskı altına alınmış, 11 TL’ye kadar gerilemiştir.
Fındık fiyatlarının düşmesine devlet müsaade etmemelidir. Konu sadece toplantılarla ve açıklamalarla geçiştiriliyor. Üreticinin mağdur olmaması için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreye girmelidir. Müdahale alımı yapılması artık kaçınılmaz bir gerçektir. Fiskobirlik daha aktif olmalıdır. Her fırsatta söylediğimiz gibi, fındık üretimi ve ticaretinde üreticilerin ve ülkenin çıkarları gözetilecek uzun vadeli politikalar esas olmalıdır. Devletin bu gidişata sessiz kalması düşünülemez.
Ülkenin ve fındık üreticisinin cebinden 1 Milyar dolar karşılığı para çalınmıştır. Bu bölgemiz ve ülkemiz ekonomisi için ciddi bir kayıp olup, piyasada tekelleşmenin bir sonucudur. Üretici mağdur edilmiştir ve edilmektedir.
Maalesef üretici örgütleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fındıktaki bu sıkıntılı süreci, sadece sözde açıklamalarla geçirmektedirler. Üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak ve mücadele etmek için kurulmuş olmalarına rağmen, sözden öte bir eylem içinde değildirler. Konuya karşı tepkilerinin, fındık üreticisini memnun etmediği açık bir gerçektir. 
Verimlilik kadar kalite, katma değerli mamül, markalaşma, Ar-Ge, inovasyon ve pazarlama stratejileri de tarımın gündemine girmelidir.
Fındık, katma değeri yüksek bir ihraç ürünü haline getirilmelidir. Bilinmelidir ki bizden bu ürünü alan ve işleyen firmanın cirosu bizim ihracat rakamımızın dört katıdır. 
Devletin asli görevi ülke ve insanının menfaatlerini korumak olduğu unutulmamalıdır. Bunun için ürün alımında pazar rekabeti oluşturmalı, katma değerli ürün alternatif satış ve ihracat kanallarını desteklemelidir. 
Artık şunun farkına varmalıyız; Çiftçinin refahı artmadan rekabet gücümüz artamaz. Bu sağlanırsa, hem üretici hem de ülkemiz daha çok kazanacaktır…
hayatitosun.mail@gmail.com

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: FINDIK, ÜRETİCİSİ, KUMPASTA,, DEVLET, BABA, NEREDE, !.., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı