Haber Detayı
18 Haziran 2016 - Cumartesi 13:03 Bu haber 3846 kez okundu
 
Fedakar Hekim Yaşam Savaşı Veriyor
Ordu’nun Ünye ilçesinde Çocuk Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Sultan Demir Maral (45) Samsun OMÜ Tıp Fakültesi’nde yaşam savaşı veriyor.
SAĞLIK Haberi
Fedakar Hekim Yaşam Savaşı Veriyor

15 Haziran günü Ünye Devlet Hastanesi’nde rahatsızlanan bir çocuk hastayı  muayene etmek için sabah saat 05.00’da hastaneye gelmek üzere evinden çıkan fedakar doktor,  hastane önünde geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandı.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Sultan Demir Maral (45),  Ünye Devlet Hastanesi’nde muayenesini tamamladıktan sonra aracına binerek hastaneden çıkış yapmak istedi. Doktorun kullandığı 52 LP 335 plakalı Otomobile, Ünye’den Ordu istikametine gitmekte olan Esra Ç. (26) idaresindeki 55 EC 344 plakalı otomobil çarptı.

Kazada ağır yaralanan doktor, hastane personeli tarafından acil servise götürüldü. Ünye Devlet Hastanesi’nde ilk müdahalesi yapılan Dr. Sultan Demir Maral, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilerek burada yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı.

SAMSUN TABİP ODASI: “ HEKİMLİK SADECE ŞİDDETLE ANILIR OLDU”

Durumu ağır olan ve yaşam savaşı veren doktor ile ilgili olarak bir açıklama yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Oğuz Uzun, “ Dr. Sultan Demir Maral bir çocuk hastalıkları uzmanı. Evli ve 14 yaşında bir çocuk sahibi. Eşi kimya mühendisidir. Gece yarısı bir hasta değerlendirmek için  hastaneye gidiyor, gerekli muayene, tetkik ve tedavisini ayarladıktan sonra evine dönerken korkunç bir kaza geçiriyor. Bu aslında her gün her hastanede her doktorun yaşadığı sıradan bir olaydır. Ancak maalesef insanlar bunu görmek istemiyor. Hekimlik sadece şiddet ile anılır oldu. Herkes sıcak yatağında yatarken doktorlar acildedir, nöbettedir ve ameliyattadır.” Dedi.

HEKİMLER SADECE SAYGI BEKLİYOR

Hekimliğin gerçek bir özveri ve bilgi gerektiren bir sanat olduğunu ifade eden Dr. Oğuz Uzun, “ Hekimliğin son yıllarda olduğu gibi aşağılanması, horlanmasının kimseye faydası dokunmayacağını düşünüyorum. En basit örnek Dr. Sultan örneği, ayrıca Samsun’da her yıl 10 milyona yakın hasta muayene ediliyor, 1 milyona yakın ameliyat yapılıyor. Bir çok hekim son yılardaki hekime karşı şiddet ve çalışma koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle mesleğini bırakmayı düşünüyor. Bu yetişmiş beyinlere bunu yapmak haksızlık değil mi? Hekimler sadece saygı bekliyor başka bir şey değil. Ülkede başka bir kurumunda bu denli bir yükün altında olduğunu düşünmüyorum.” Şeklinde konuştu.

EN KISA ZAMANDA ARAMIZA DÖNMESİNİ BEKLİYORUZ

“Doktor arkadaşımız Sultan Demir Maral’ın halen 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım ünitesinde tedavisi devam ediyor. Kaza sonucu vücudunda adeta kırılmadık kemik kalmamış. Bu nedenle dün ameliyata alındı. Kırık olan kol, bacak ve köprücük kemiklerine müdahale edildi. Beyin kanaması için yapılan kontrollerde durumunun stabil olduğu görüldü. Bir çok kişinin yataklarında huzur içinde uyuduğu bir saatte küçük hastasına şifa vermek için evinin güvenli ortamından ayrılan değerli meslektaşımız sayın Dr. Sultan Maral Demir’e Samsun Tabip Odası  olarak acil şifalar diliyor, en kısa zamanda bu kahraman hekimimizin tekrar aramıza dönmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Fedakar, Hekim, Yaşam, Savaşı, Veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı