Haber Detayı
03 Ağustos 2016 - Çarşamba 17:35 Bu haber 3520 kez okundu
 
Felsefe ve Düşünce Eğitimi Dersi Zorunlu Olsun
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek üniversitelerimizde Felsefe gurubu olarak adlandırılan, Felsefe, Mantık, Sosyoloji, psikoloji bölümlerinde, Öğretmen olma hayali ile okuyan gençlerimizin ve ailelerinin büyük sıkıntı çektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
Felsefe ve Düşünce Eğitimi Dersi Zorunlu Olsun

Yazılı bir açıklama yapan Zeybek, “ Orta öğretim kurumlarının bazı sınıflarında okutulan felsefe gurubu derslerinin seçmeli olması bu bölümlerden mezun olan gençlerimizin iş bulmasını zorlaştırmakta, mezunlar umudunu yitirirken, aileler de evlatları ile aynı ümitsizlik ve üzüntüyü yaşamaktadır.
                  Felsefe, Mantık, Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerinden mezun olan genç öğretmen adaylarının, iş umutlarının yeşermesi için; Orta öğretim kurumlarında seçmeli olarak okutulan felsefe gurubu derslerinin, zorunlu okutulan dersler arasına alınması ve ders saatlerinin artırılması gerekmektedir.  “ dedi
 

FELSEFE VE DÜŞÜCE EĞİTİMİ DERSLERİ ZORUNLU OLSUN
          İlköğretim 7-8 sınıflarında seçmeli ders olarak okutulmaya başlanan Düşünce Eğitimi dersini olumlu bulduğunu belirten CHP Samsun Milletvekili  Kemal Zeybek,             “Düşünce Eğitimi dersinin ilköğretim 6-7-8 sınıflarında zorunlu okutulan dersler arasına alınması. Bu dersin felsefe gurubu öğretmenleri tarafından okutulması, dersin amacı doğrultusunda düşünen, sorgulayan nesillerin yetişmesi  için İlköğretim 7-8 sınıflarında seçmeli olarak okutulmaya başlanılan Düşünce Eğitimi dersi ücretli öğretmenler değil, Felsefe gurubu öğretmenleri tarafından okutulmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığının  Ortaöğretim’de Felsefe grubu dersleri, İlköğretim’de Düşünce Eğitimi derslerinin zorunlu olarak okutulan dersler arasına alması, üniversitelerimizin felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Mantık bölümlerinden  mezun olacak gençlerimizin umudu olacaktır” dedi.

Xeybek konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz’ın yazılı olarak cevaplandır istemiyle TBMM Başkanlığı’na konu ile ilgili olarak bir soru önergesi verdi. 
Zeybek Soru Önergesinde şu konuları sordu.
Ülkemizde orta öğretim müfredat programında; Düşünce ve yoruma dayalı, Felsefe grubu dersleri Psikoloji, Sosyoloji, Mantık derslerinin seçmeli olması sebebiyle, Üniversitelerin Felsefe, Mantık, Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerinde mezun olan öğretmen adayları atanma şanslarını kaybetmişlerdir. Öğretmen olurum umuduyla okuyan Felsefe grubu öğretmenleri özelde de iş umutlarını yitirmişlerdir.
İlköğretim 7 ve 8 sınıflarda okutulmaya başlanan seçmeli Düşünce Eğitimi dersi Felsefe, Mantık, Sosyoloji ve psikoloji mezunlarının umudu olmuştur. Bu nedenle;
1-İlköğretim 7-8 Sınıflarında seçmeli ders olarak okutulmaya başlanan Düşünce Eğitimi dersini hangi branştan öğretmenler okutacaktır.
2 Felsefe grubu öğretmenlerine, Düşünce Eğitimi dersini okutmayı düşünüyormusunuz?
3-Felsefe grubu öğretmenlerine Düşünce Eğitimi dersi için norm kadro vermeyi düşünüyor musunuz? Bu konuyla ilgili Bakanlığınızın bir çalışması var mı?

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Felsefe, ve, Düşünce, Eğitimi, Dersi, Zorunlu, Olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı