Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 10:08 Bu haber 1796 kez okundu
 
Fındık Üreticisini Maraba Haline Getirdiler
MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin Fındık Üreticisinin Avrupalı Fındık Baronlarına Marabalık Yapar Hale Geldiğini Söyledi.
- Haberi
Fındık Üreticisini Maraba Haline Getirdiler

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Tekin, “Fındık, Ülkemizin tarımsal üretimi ve ekonomisi içerisinde önemli bir yeri olan, geleneksel ihraç ürünlerimizden birisidir.

Türkiye; Dünya fındık üretimi sahalarının yaklaşık %80’ine, üretimin ise %75’ine sahiptir. Üretim aşamasında dışa bağımlılığı, yani ithalat girdisinin nerdeyse sıfır olmasına karşın, milli ekonomiye her yıl ortalama 750 milyon dolarlık katkısıyla ülkemizde 4.5 milyon insanın ana geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Dünya üretiminin azımsanamayacak kadar büyük bir bölümünü oluşturan ülkemizin, fındık rekoltesi, fındık fiyatlarının belirlenmesinde rol oynamaktadır. Fakat, üretim ve rekolte gücünü elinde bulunduran Türkiye dış pazarlarda fiyatların belirlenmesinde bir türlü çiftçinin beklentisini karşılayamamıştır. Bu durum hem üreticiyi, hem ihracatçıyı, hemde ülke ekonomisini zarara uğratmaktadır. “ dedi.,

ÇİFTÇİ BİRKAÇ İHRACATÇININ İNSAFINA BIRAKILDI

Önceleri Batı Karadeniz Bölgesinde yetiştirilen fındığın diğer bölgelere de yayıldığını belirten Tekin, “  Çiftçi Kayıt Sistemi’ne göre Türkiye de 43 ilde fındık yetiştiriciliği yapılmasına karşılık, ticarete konu olan üretimin tümüne yakını  Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Artvin, Bartın, Kocaeli, Sinop, Gümüşhane, Kastamonu ve Rize illerinde gerçekleştirilmektedir. TÜİK  verilerine göre dikim alanlarının yaklaşık %70’i fındığın ekolojik bölgesi olan Doğu Karadeniz de yer almaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda 22 TL ye kadar değer kazanan fındığın şuan 8 TL civarında işlem görmesi, 6 TL civarında maliyetle üretim yapan, çiftçinin ise birkaç ihracatçının insafına bırakılması kabul edilemeyecek bir durumdur. Fındık üreticisinin %80 gibi büyük bır kısmı banka ve kooperatif borçlarının altında ezilmekte ve günü borç yapılandırmalarıyla geçiştirmek durumundadır. AKP hükümetlerinin tamamen siyasi kaygılar ve fındık baronlarının baskılarıyla etkisizleştirdiği Fiskobirlik’in yerine, fındığı tanımayan, fiziki ve bilgi yeterliliği olmayan ofis’in fındık alımı yapmaya başlaması ve ardından alımdan vaz geçmesi, hükümetin söz vermesine rağmen 10 yıldır emanet depoculuk sistemini hayata geçirememesi  sorunun bu günkü duruma gelmesindeki en önemli etkenlerden bazılarıdır.” Diye konuştu.

FİSKOBİRLİK'E TEKRAR İTİBAR KAZANDIRILMALI

Tarım Danışmanlarına getirilen sınırlamanın üretimi etkileyeceğini ifade eden Taner Tekin, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2009 yılında çıkardığı tebliğle, sahada görev yapan tarım danışmanları, üretim ve kaliteyi artırmak, bilimsel verilere dayalı fındık tarımı ve üreticinin sorunlarının çözümünde önemli katkılar sağlamıştır. Lakin, sistemin tam meyvelerini vereceği düşünülürken, tarım danışmanlarına getirilen sınırlandırma hem çiftçinin mağduriyetine hem de çok sayıda tarım danışmanının işsiz kalmasına yol açmıştır. 

AKP hükümetinin son 10 yılda uyguladığı yanlış fındık politikaları sayesinde, fındık üreticisi bütün sezon boyunca cebinden harcayarak 6 TL civarında maliyetle ürettiği  fındığı, sezonun sonunda eline geçen 8 TL ye satarak atasından, dedesinden kalan kendi toprağında Avrupalı fındık baronlarına marabalık yapar hale gelmiştir.

Hükümetin geçmişte yapılan hatalardan geri dönüp,  acil bir şekilde fındık meselesine el atması ve öncelikle AKP’nin siyasi ve ekonomik rant kaygılarıyla itibarsızlaştırdığı ve sermayesini üreticisinin alın terilye oluşturan Fiskobirlik’e tekrar itibar kazandırarak, üreticinin ve ülkemizin haklarını kendi piyasasında güçlü ve etkin bir şekilde koruyabilecek, ortağına hak ettiği katma değeri kazandıracak bir yapıya kavuşturması gerekmektedir. “ şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Fındık, Üreticisini, Maraba, Haline, Getirdiler, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı