Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 16:59 Bu haber 733 kez okundu
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron Samsun’da Protesto Edildi
Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un Peygamberimiz Hz. Muhammed hakkındaki karikatürlere sahip çıkması Samsun’da düzenlenen eylemle protesto edildi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron Samsun’da Protesto Edildi

Memur Sen’in düzenlediği protesto eyleminde basın açıklaması yapan Memur Sen Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı  Hamdi Yıldız basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sömürgenin merkezlerinden olan Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, son birkaç zamandır cinnete esir politikalarına bir yenisini ekleyerek, insanlığa rahmet olarak gönderilen, hatem-ül enbiya Hz. Muhammed Mustafa’ya ilişkin sözde karikatürlere fikir özgürlüğü adına sahip çıkması ve Müslümanları aşağılamasını tel’in etmek için burada toplandık.

 

Aslında Macron, bir görüntü. Avrupa’da birçok ülkede bir cinnet hali yaşanıyor. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi, o meşhur Avrupa aklını esir almış, çoğulculuk söylemlerinin sırçası dökülmüş ve nihayet aşırı sağ siyasetin ürettiği politikalar siyaseti belirler hale gelmiştir.

 

Almanya’da cami baskını, Hollanda’da Gert Wilders’in terör ve şiddet içeren konuşmaları ve nihayet Macron’un, ifade hürriyeti arkasına sığınarak, İslam’a ve peygamberine saldıran unsurlara sahip çıkması cinnetin boyutlarını göstermektedir. Hemen belirtelim ki; insanlığın inançlarını hedef almak özgürlük değil, küstahlıktır.

 

Son birkaç aydır, ısrarla İslam ve Müslümanlar üzerinden güç devşirmeye çalışan, deyim yerindeyse, aklını yitirmiş küresel emperyalist odaklara yardakçılık yapan Macron’u korku çemberi sımsıkı sarmış durumda. İnancımız, farklı olabilir. Fikirlerimiz karşıt görünebilir. Ama çok temel bir ortaklığımız var; biz insanız ve dünyada birlikte yaşıyoruz. Hiç kimse, hiç kimsenin dinine, hükümlerine ve kutsallarına hakaret etme, onları yok etme hakkına sahip değildir ve olamayacaktır.

 

Bizim gözümüzde Macron ve benzerleri emperyalistlerin amelesi, kapitalistlerin, finans baronlarının hademesidir. Dolayısıyla biz, neye inandığına bakmaksınız, yüce Allah’ın yarattığı bütün insanları “yaradılanı sev yaradandan ötürü” düsturuyla sever, hakikatin ışığı sönmesin, refah sömürülmesin, felah engellenmesin diyerek de hilkati garibenin yani Macron gibilerin karşısından mücadele etmeyi hem düstur hem onur sayarız. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Fransa, Cumhurbaşkanı, Emanuel, Macron, Samsun’da, Protesto, Edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı