Haber Detayı
14 Haziran 2016 - Salı 18:32 Bu haber 13459 kez okundu
 
Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi öğrencilerinden destek bildirisi
Samsun'da Anadolu Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi'nden sonra Atakum Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi öğrencileri de bir bildiri yayınladılar.
EĞİTİM Haberi
 Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi öğrencilerinden destek bildirisi

Atakum İlçesi'nde bulunan Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi öğrencileri adına paylaşılan bildiride, Samsun Anadolu Lisesi öğrencilerinin yayınladıkları bildirisi sonrası maruz kaldıkları polis baskısına karşı onlara destek verildi ve Fen Lisesi idaresinin gerici uygulamalarına karşı okulu sahiplenme çağrısı yapıldı.

Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi öğrencilerinin "Gericiliğe boyun eğmeyeceğiz" başlıklı bildirisinin tam metni şöyle:

Ülkemizde yaratılmak istenen gerici, dindar-kindar nesile karşı Türkiye'nin dört bir yanında liseli arkadaşlarımızın verdiği aydınlanma mücadelesini destekliyor ve büyütüyoruz. 
Aydınlanmacı liseli arkadaşlarımızın verdiği mücadeleyi terör olayı olarak nitelendirip okula TEM polisleriyle salınmaya çalışılan korkuyu tanımıyoruz ve inatla karanlığın karşısında umut olacağımızı ilan ediyoruz.
*Okulumuzda kim olduğu dahi bilinmeyen gerici zihniyetin verdiği sunumda ''Fıtrat gereği erkekler dış işlere, kadınlar ev işlerine yatkındır’' söylemleri kullanılmıştır. Kadınları eve hapsetmeye çalışan zihniyete karşı mücadele edeceğiz!
*Yine okulumuzda, düzenlenen gezilerde bizlere camiden başka bir şey gösterilmemektedir. Gezi yolculuklarında kız ve erkek öğrenciler ayrı oturtulmaktadır.
*IŞİD çeteleri ile bağlantısı belgelenen İHH için her sınıfa ''yardım'' adı altında bir bütçe oluşturuldu!
*Bilimsel eğitimden uzak, nefret dolu, ''eşcinsellik, sapkınlıktır'' şeklinde homofobik söylemlere maruz kalıyoruz!
*Tüm hafta 5+3 olan ders saatlerimiz Cuma günleri 4+4 yapılarak öğle tatilimiz Cuma namazına denk getirilip kız öğrenciler dışarı salınmamaktadır!
Liselerde yaygınlaşan bu gerici uygulamaların ve söylemlerin farkındayız. Bundan rahatsız oluyoruz ve rahatsız olan her bir arkadaşımızı okulumuzu sahiplenmeye, mücadele etmeye çağırıyoruz.
Gericiliğe boyun eğmeyeceğiz!"

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Garip, Zeycan, Yıldırım, Fen, Lisesi, öğrencilerinden, destek, bildirisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı