Haber Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 18:43 Bu haber 3552 kez okundu
 
Gazeteci İsmail Saymaz’a Atakum’da Yoğun İlgi
Atakum Belediyesi tarafından "Atakum Okur Yazar Buluşması" programının ilki Gazeteci, Yazar İsmail Saymaz oldu.
KÜLTÜR Haberi
Gazeteci İsmail  Saymaz’a Atakum’da  Yoğun İlgi

 Atakum Okur Yazar Buluşması'nın ilk konuğu Gazeteci, Yazar İsmail Saymaz oldu. Saymaz'ın son kitabı "Şehvetiye Tarikatı" ile ilgili Atakumlularla gerçekleştirdiği söyleşide yoğun ilgi yaşandı. 
 
Atakum'da karşılaştığı yoğun ilgiden memnuniyet duyduğunu belirten Gazeteci, Yazar İsmail Saymaz, bir süre önce medyaya da yansıyan Atakum Yalı Kafe'nin Millet Kıraathanesi'ne dönüştürülmek istenmesine ilişkin süreci takip ettiğini belirtti. Saymaz, Yalı Kafe için referanduma gidilmesini önerdi.
 
ŞEHVETİYE TARİKATINI ANLATTI
 
Son kitabı "Şehvetiye Tarikatı" içerisinde yer alan tarikatlar, şeyhler ve yaşanan olayları anlatan Saymaz, Türkiye’de 30 ana gruba bağlı 400 tarikat ve cemaat faaliyet gösterdiğinin tahmin edildiğini bunların üye ve militan sayasının ise 1 milyon olduğunun tahmin edildiğini kaydetti. Saymaz, "Devlet, Tekke ve Zaviye Kanunu'nu bu anlattığım insanlara uyguladı. Siz bu insanlar gibi, damadının 400 lirasına göz diken adama Tekke ve Zaviye Kanunu'yla ceza uyguluyorsunuz da Sağlık Bakanlığı'na çökene neden uygulamıyorsunuz. Daha mı değersiz? Siz bu insanlar gibi müridine tecavüz edene ceza veriyorsunuz da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tecavüz edene, Emniyet'in sistemine tecavüz edene neden uygulamıyorsunuz? 
 
Bu insanlar gibi, emniyeti, TSK'yı, adliyeyi istismar ederek ele geçirenler, büyük tarikatların yarattığı korku ve oluşturduğu dokunulmazlığın sonucunda bu güce kavuştular. Onların yarattığı korkuyla bunlar on yıllar boyunca insanları maddi, dinsel ve cinsel anlamda sömürdüler. Çünkü toplum bunları sahte şeyh diye görmüyor, şeyh diye görüyor. Çıkar örgütü diye değil tarikat diye görüyor. Kimse onlara sahte demiyor. O şeyhe insanlar gidiyorsa inandığı için gidiyor.  Dolayısıyla böylesine yer altı sektörünün olduğu nüfusu 5 milyona ulaşmış bir alan kayıtsız bırakılamaz. Bu insanlara, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik hukukunu tattırmak lazım. Ben bu çağda, ilelebet mühürlemenin artık çözüm olduğuna inanmıyorum. Birileri, 'Badelenmeyi' bile inanç olarak gördükten sonra devlet neyin peşine düşecek? 
 
Devlet, biri kendisi badeletecekse zaten onun peşine polis gönderemez. O nedenle bunu, yasayı revize ederek uygulanabilir hale getirmek lazım. Bu gruplara, sadece yardımcı din alanında kalmaları kaydıyla onları, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün ve Diyanet'in denetimi altına almak gerekir. Bunları sahip olduğu mal, mülkü ve müridi olduğu devlet tarafından bilinmek zorundadır. Kayıt altına alınmalıdırlar. Bunların aynı zamanda uluslararası ticareti bağlantıları devletin istihbarat birimleri tarafından bilinmek ve takip edilmek zorundadır.
 
Bu bir milli güvenlik tehdididir. İkinci bir husus, tarikatlara aktırılan bütün kamusal imkanlar durdurulmalıdır. Yok öyle devletin okul ve yurtlarında faaliyet göstermek. Tümüyle devletin alanının dışına çıkarılmalıdır. Onların devletle kuracağı tek bir ilişki vardır o da denetim. Şayet devlet onları denetlemezse, tarikatlar tarafından denetlenen bir ortaçağ devletine dönüşürüz. Türkiye Cumhuriyeti, doksan beş yıl önce kurduğu Cumhuriyetin, özgür insanlarını ne olduğu belirsiz şeyhlerin tekkelerinde bir karanlığa terk edip Cumhuriyetin özgür insanlarını ortaçağın mürit uluslarına dönmesine göz yumamaz. Doksan beş yıl önce TBMM kürsüye çıkan Ekrem Rize'nin ifade lafı tekrar etmek istiyorum: 'Taassup denilen yılan hala yaşıyor.'" ifadelerini kullandı. 
 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Gazeteci, İsmail, , Saymaz’a, Atakum’da, , Yoğun, İlgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı