Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 13:47 Bu haber 1212 kez okundu
 
Genel sağlık İş Sendikası Sağlıkta Şiddete karşı iş bırakma eylemi düzenliyor
Genel Sağlık iş Sendikası Samsun İl Temsilcisi Teyfik SÖZEN İzmir Bornova’da Aile Sağlığı Merkezi’nde sağlık çalışanlarının hasta yakınları tarafından darp edilmesine sert tepki göstererek Sağlıkta Şiddet Yasası'nın bir an önce çıkarılmasını istedi.
SAĞLIK Haberi
Genel sağlık İş Sendikası Sağlıkta Şiddete karşı iş bırakma eylemi düzenliyor


Son yaşanan sağlık çalışanlarına saldırı olayıyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Teyfik Sözen, " 
29 Mart 2019 tarihinde, Bornova Yunus Emre 29 nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) görevli aile hekimi ve sağlık çalışanları eli sopalı bir grubun saldırısına uğramıştır.

Eşine ilaç yazdırmak için gelen kişinin talebi, aile hekimi tarafından “hastanın kendisi olmadan işlem yapılamayacağı ” gerekçesi ile kabul edilmemiştir.  Hasta olmadan reçete düzenlemeyi kabul etmeyen Aile Hekimi,  eşinin ilaçlarını yazdırmak isteyen kişi tarafından darp edilmiştir.

Aile Hekimini darp eden şahıs, daha sonra 10 kişi ile beraber, sopalarla tekrar 29 nolu Yunus Emre ASM’ye gelmişlerdir. Eli sopalı kişiler ASM’de görevli iki aile hekimini, aile hekiminin olay yerinde bulunan öğretmen eşini, hemşire ve hizmetlileri, olaya engel olmaya çalışan esnafı darp etmiştir.Tedavi altına alınan sağlık çalışanlarına ilk müdahaleleri yapılmış, aile hekiminin burnunda kırık tespit edilmiştir." dedi.

3 NİSAN'DA BİR GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ


Genel Sağlık-İş’in yetersiz olduğu yönünde her türlü uyarısına rağmen Sağlıkta Şiddet Yasasının Meclis’ten çıkarıldığını belirten Sözen,"  Yasanın çıkarılmasının hemen ardından Sağlık Bakanı “uygulamada birtakım sorunlar olduğunu gördüklerini” ifade etmiştir. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yeni bir çalışma içinde bulunduklarını söyleyen Sağlık Bakanını,  sağlık ile ilgili tüm demokratik kitle örgütlerinin görüşlerini dikkate alarak sağlıkta şiddete etkin ve kalıcı çözüm getirmeye davet ediyoruz.

Sağlık meslek örgütleri ve sendikaları da etkin bir şiddet yasasının bir an önce yasalaşması için birlikte etkili bir eylem kararı almaya çağırıyoruz.Genel Sağlık-İş’in olarak hazırladığımız ”sağlıkta şiddet yasa tasarısının” Meclis açılır açılmaz ivedilikle gündeme alınması ve yasalaşması için gereken çaba gösterilecektir. Genel Sağlık-İş;  sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yaşam hakkı ve güvenli ortamda çalışma hakkı için 03 Nisan 2019 Çarşamba günü ülke genelinde bir günlük iş bırakma kararı vermiştir. Halkımızı, üyelerimizi, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını yeni canlar yanmasın, hayatlar son bulmasın diye dayanışmaya ve tepki göstermeye çağırıyoruz. Saldırıyı kınıyor, yaşanan şiddet olayının faillerinin gereken cezayı alması için olayla ilgili tüm gelişmelerin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz." diye konuştu.

            

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Genel, sağlık, İş, Sendikası, Sağlıkta, Şiddete, karşı, iş, bırakma, eylemi, düzenliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı