Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 00:00 Bu haber 988 kez okundu
 
Glifosat içeren tarım ilacı davasında Bayer'e 2 milyar dolarlık rekor ceza
Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, Amerika Birleşik Devletlerin'de Monsanto Roundup tarım ilacı yüzünden kansere yakalandığını iddia eden emekli bir çiftin açtığı davayı kaybederek 2 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.
GÜNDEM Haberi
Glifosat içeren tarım ilacı davasında Bayer'e 2 milyar dolarlık rekor ceza

Söz konusu ilaç Türkiye'de de satılıyor.


ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Oakland Federal Mahkemesi jürisi Alva ve Alberta Pilliod'ın, Bayer'in geçen yıl satın aldığı Monsanto'ya karşı açtığı davayı karara bağladı.

Jüri, yıllardır bu ilacı kullanan emekli çiftin "lenf kanserine yakalanmasından" ve ilaçların kanser riski konusunda uyarıda bulunmaması nedeniyle şirketi sorumlu tuttu.

Mahkeme "Roundup isimli glifosat içeren zirai ilacın, kanser oluşumunu tetikleyen önemli bir unsur olması" nedeniyle Bayer şirketinin Alva ve Alberta Pilliod'a 55 milyon dolar tazminat, 2 milyar dolar da para cezası ödemesini kararlaştırdı.

Bayer şirketi yaptığı açıklamada glifosatın kansere yol açmadığını iddia ederek karara itiraz edeceğini duyurdu.

Bayer, ABD Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) nisan ayında glifosatın 'kanserojen etkisinin olmadığını' teyit ettiğini ileri sürdü.

Bayer daha önce iki kez mahkum edilmişti
Söz konusu dava ABD'de Roundup ilacına karşı daha önce açılan yaklaşık 11 bin dava arasında karara bağlanan üçüncüsü oldu.

Geçtiğimiz mart ayında, San Francisco Federal Mahkemesi jürisi ABD'de yine lenf kanserine yakalanan Edwin Hardeman'ın açtığı davada Bayer'i 80 milyon dolar para cezası ve tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Geçtiğimiz yıl yine Kaliforniya eyaletinde bir mahkeme, kansere yakalanması sonucu şirkete dava açan 46 yaşındaki Dewayne Johnson'a 289 milyon dolar tazminat ödenmesine karar vermişti.

Bayer, kansere yol açtığı iddialarını kabul etmeyerek karara itiraz etmişti. Temyiz aşamasında olan tazminat kararı daha sonra 78 milyon dolara indirilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) uzmanlaşmış kanser kuruluşu olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu glifosatın insanlarda muhtemelen kansere yol açabileceği görüşünde.

Ancak Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA), dikkatli kullanıldığında glifosatın güvenli olduğunu savunuyor. Dünyada birçok çevre örgütü de ilacın acilen yasaklanmasını talep ediyor.

Monsanto'yu satın alması Bayer'e zarar verdi
Bayer, geçen yıl ABD'li tarım şirketi Monsanto'yu 63 milyar dolara satın almasıyla gündeme gelmişti. Bayer'in hisseleri bu ay yüzde 14'den fazla değer kaybetti.

Şirket, geçen yılın sonunda yeniden yapılanma çerçevesinde yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkartacağını ve hayvan sağlığı bölümünü satacağını duyurmuştu.

KAYNAK: EURONEWS
https://tr.euronews.com/2019/05/14/glifosat-iceren-tarim-ilaci-davasinda-bayer-e-2-milyar-dolarlik-rekor-ceza?fbclid=IwAR3mgeBpYzwE6n5h46biQfI4RYLlYrNDhjblnJe58KuSOGT91AQL08xH5I8

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Glifosat, içeren, tarım, ilacı, davasında, Bayer'e, 2, milyar, dolarlık, rekor, ceza,
Yorumlar
Haber Yazılımı