Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 20:20 Bu haber 1129 kez okundu
 
Göçmenlerin Hizmet Aldığı Sağlık Kuruluşlarını Ziyaret Ettiler
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç.Dr. Fatih Kara, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Dr. Osman KAN Göçmen Sağlığı Merkezleri’ni ziyaret etti.
SAĞLIK Haberi
Göçmenlerin Hizmet Aldığı Sağlık Kuruluşlarını Ziyaret Ettiler

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç.Dr. Fatih Kara, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Dr. Osman KAN, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ali Emre Çağan ve Göç Sağlığı Daire Başkanı Dr. Kanuni Keklik Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve sunulan hizmetlerin geliştirilmesini hedefleyen SIHHAT PROJESİ kapsamında düzenlenen eğitime katılmak için ilimize Samsun’a geldi

 

Sağlık Bakanlığı yetkilileri eğitim programının açılışı sonrasında Çobanlı Aile Sağlığı Merkezi, Canik Göçmen Sağlığı Merkezi, Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi, Mevlana Aile Sağlığı Merkezi, İlkadım KETEM, Halk Sağlığı Laboratuvarı ve OMÜ Halk Sağlığı Ana Bilim dalında verilen sağlık hizmetlerini yerinde değerlendirerdi,  buralarda görev yapan sağlık çalışanlarıyla istişarelerde bulunadu.  Genel Müdür Kara, birimlerin çalışmalarıyla ilgili olarak Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç’tan bilgi aldı.

 

Canik 1 nolu Göçmen Sağlığı Merkezi ziyaretinde muayene olan geçici koruma kapsamındaki hastalarla da görüşen Halk Sağlığı Müdürü Doç.Dr. Kara, “Ülkesini yaşadıkları hayati tehlike nedeniyle terk etmek zorunda kalan geçici koruma kapsamındaki kişiler için Sağlık Bakanlığımız tarafından açılan Göçmen Sağlığı Merkezleri bizim için büyük önem arz ediyor. Bu merkezlerde başvuran hastalara Suriye asıllı bir hekim ve iki yardımcı sağlık personeli ve tercümanla birlikte birinci kademe teşhis, tedavi, rehabilitasyon, aşı ve diğer koruyucu sağlık hizmetlerini sunuyoruz.

 

Canik Göçmen Sağlığı Merkezi de bu kapsamda hizmet veriyor. Sağlık Bakanlığı olarak sunduğumuz bu hizmetle ülkelerinin terk etmek zorunda kalan bu insanlara millet olarak nasıl sahip çıktığımızı, zor günde nasıl mazlumların yanında olduğumuzu bir kez daha göstermiş oluyoruz. Bu önemli hizmeti sunduğu için hem burada görev yapan arkadaşlarımıza hem de tüm sağlık ekibimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ziyaretlerden sonra Samsun İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileriyle bir araya gelen Doç.Dr. Fatih Kara, ilde sunulan halk sağlığı hizmetlerini ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında da yöneticilerden bilgi aldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Göçmenlerin, Hizmet, Aldığı, Sağlık, Kuruluşlarını, Ziyaret, Ettiler,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Göçmenlerin Hizmet Aldığı Sağlık Kuruluşlarını Ziyaret Ettiler
Göçmenlerin Hizmet Aldığı Sağlık Kuruluşlarını Ziyaret Ettiler
Yorumlar
Haber Yazılımı