Haber Detayı
20 Ağustos 2016 - Cumartesi 13:44 Bu haber 4450 kez okundu
 
GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN DEKANIN KIZININ ATAMASIDA İNCELENECEK Mİ ?
- Haberi
GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN DEKANIN  KIZININ ATAMASIDA İNCELENECEK Mİ ?

O ÖĞRETİM ÜYESİNİN KIZININ ŞAİBELİ ATAMASI İNCELENECEK Mİ ?

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı iken kızını şaibeli kadroya alan ve geçtiğimiz günlerde de Tuvalette bulunan FETÖ kasetleri nedeniyle görevden uzaklaştırılan  Prof. Dr. Süleyman Kaplan’ın kızının ataması incelenecek mi ?

Rektör Yardımcısı olduğu dönemde kızına adrese teslim kadro açtığı iddiasıyla gündeme gelen ve açtığı kadro iptal edilen OMÜ Tıp Fakültesi’nin FETÖ Kasetleri nedeniyle görevden uzaklaştırılan eski dekanı Süleyman K. nın Dekan olduğu dönemde kızına tekrar kadro açarak öğretim üyesi yapması konusu tekrar gündeme geldi.

Şaibeli atama ile ilgili olarak tekrar bir inceleme yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.

 Tıp Fakültesi ‘nde daha önce şaibe nedeniyle İptal edilen kadroya FETÖ CD’leri nedeniyle görevden uzaklaştırılan  Tıp Fakültesi Dekanı Süleyman Kaplan’ın ’nın kızı olduğu iddia edilen kişi atanmıştı. OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaplan’ın  Rektör Yardımcısı olduğu dönemde kızı için kadro açtığı iddiaları  kamuoyunu sarsmış ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, AKP’ye yakınlığı ile bilinen OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Kaplan’ın, bölümünde kendi kızı için kadro ilan ettiğini, başka kişilerin müracaatını önlemek için kızının koşullarını içeren şartlar koyduğunu öne sürmüştü.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) enstitülerine alınacak öğretim üye yardımcıları ile ilgili ,Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne Anatomi ve Histoloji alanlarında 4 araştırma görevlisi ilanı verilmiş, bunlardan ikisinin OMÜ Tıp Fakültesi’nde istihdam edileceği ileri sürülmüştü. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, rektör yardımcısının kendi bölümünde kızı için adrese teslim şartname ile kadro açtığını iddia etmiş, olayın basına yansımasının ardından kadro iptal edilmişti.

 

PROF KAPLAN TIP FAKÜLTESİ DEKANI OLDU, KIZI YİNE AYNI KADRODA ÖĞRETİM ÜYESİ ATANDI

Ancak , OMÜ Rektör Yardımcısı ve Histoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaplan’ın  OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı olmasının ardından iptal edilen kadrolar yeniden açıldı ve Tıp Fakültesi Histoloji Bölümü öğretim üyeliği için sınav ilanı yapıldı.  Bu kadrolar için   aralarında Kaplan’ın kızının da olduğu 3 kişinin sınava katılması uygun bulundu. 

YAZILI SINAVDA ÜÇÜNCÜ, MÜLAKATTA BİRİNCİ

Hilal Şanlı, Öykü Özcan ve daha önce adrese teslim kadro iddiası ile gündeme gelen ,Tıp Fakültesi Dekanı Süleyman Kaplan’ın kızı Arife Ahsen Kaplan  girdikleri yazılı sınavı kazandı. Yazılı sınav puanlamasında Hilal Şanlı birinci,  Öykü Özcan ikinci ,Tıp Fakültesi Dekanı’nın kızı Arife Ahsen Kaplan 3. Olmasına rağmen, mülakatta yüksek puan aldığı bildirildi ve tek kişilik kadroya ataması yapıldı.

DEKANIN KIZINA TORPİL Mİ YAPILDI?

Daha önce tartışmalara yol açan ve YÖK tarafından adrese teslim kadro olduğu için iptal edilen ve Prof Kaplan Dekan olduktan sonra tekrar açılan kadroya , Kaplan’ın kızının şaibeli bir mülakatla atanması ortalığı karıştırdı. Özellikle mülakat puanlarının açıklanmaması ve atama yapılan kadroda yedek ismin belirtilmemesi şaibeleri ve tartışmaları daha da artırdı.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR:

31 Mayıs 2016 tarihli öğretim elemanı ilanında belirtilen bölümlere başvurular bitmiş, ön değerlendirme aşaması tamamlanmıştır.

Buna göre;

  1. Sağlık Bilimleri Enstitüsü birimlerinden Sağlık Yönetimi Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi kadrosuna kaç kişi başvurdu?
  2. başvuranlardan (başvuran toplam kişi sayısı belli değil) on kişinin sınava girme hakkını elde ettiği bildirilmesine rağmen  İlanda anabilim dallarına kaç araştırma görevlisi alınacağı neden  belirtilmedi ?
  3. Aynı enstitünün Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi kadrosuna başvuran toplam kişi sayısı neden belli değil.
  4.   Üç kişinin sınava girme hakkını elde ettiği açıklandı. Sınavlar 24 Haziran tarihinde yapıldı,  1 Temmuzda sonuçlar açıklandı.
  5.   Bunlardan üçüncü sırada olanı Arife Ahsen Kaplan’dır . Bu adayların ön değerlendirme puanları toplamları sırayla 75,06411; 74,9897; ve72,84996’dır. Arife Ahsen Kaplan’ın puanı en düşük olanıdır.
  1.                Bu sonuçlara göre Arife Ahsen Kaplan, ilk değerlendirmede kendisinden yüksek puan alan iki adayı da geride bırakarak kadroya atanmaya hak kazanan kişi olmuş. Diğer kadrolar için yedek adayların puanları da açıklandığı halde, bu kadronun yedekleri ve aldıkları puanlar neden açıklanmadı ? 
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: GÖREVDEN, UZAKLAŞTIRILAN, DEKANIN, , KIZININ, ATAMASIDA, İNCELENECEK, Mİ, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı